Harran Üniversitesine Tıpçı Rektör

Harran Üniversitesine Tıpçı Rektör

Türkiye Postası köşe yazarı Mustafa Hakkı Sezgin Harran Üniversitesi rektörlüğü için adı geçen Prof.Dr. Mehmet Gülüm ile ilgili köşesinde bir yazı yazdı.

26 Kasım 2018 - 12:35 - Güncelleme: 26 Kasım 2018 - 12:40

Türkiye Postası köşe yazarı Mustafa Hakkı Sezgin Harran Üniversitesi rektörlüğü için adı geçen Prof.Dr. Mehmet Gülüm ile ilgili köşesinde bir yazı yazdı.

Mustafa Hakkı Sezgin  Yazısında, “Üniversitelerin halkın gözünde itibarını artıran en önemli birimleri tıp fakültesi hastaneleridir. Tıp fakültesi hastanesi güçlü olan üniversiteler hem itibar görmekte hem de akademisyen çekmekte zorlanmamaktadır. Böylelikle de üniversitelerin gelişimi, büyümesi daha mümkün olmaktadır. Harran üniversitesinin 25 yıllık tarihinde hiç tıpçı rektörü olmadı. Tıp fakültesinden yetişen, sorunlarını bilen bir rektörün faydalı olabileceğine inanıyorum. “

Prof. Dr. Mehmet Gülüm

HARRAN ÜNİVERSİTESİNE TIPÇI REKTÖR

“Üniversitelerin halkın gözünde itibarını artıran en önemli birimleri tıp fakültesi hastaneleridir. Tıp fakültesi hastanesi güçlü olan üniversiteler hem itibar görmekte hem de akademisyen çekmekte zorlanmamaktadır. Böylelikle de üniversitelerin gelişimi, büyümesi daha mümkün olmaktadır. Harran üniversitesinin 25 yıllık tarihinde hiç tıpçı rektörü olmadı. Tıp fakültesinden yetişen, sorunlarını bilen bir rektörün faydalı olabileceğine inanıyorum. “

Prof. Dr. Mehmet Gülüm

Güneydoğu bölgesindeki tüm kardeş şehirler ile beraber, Ülkemizin tüm şehirlerine ve vatandaşlarına sevgimiz bağlılığımız bir vücudun parçaları gibi genlerimizde vardır.

Yıllarca hep Kayseri’yi, Denizli’yi, Konya’yı, Van’ı, Erzurum’u konuştuk nasıl hem sanayide ve hem de Üniversitelerin de başarılarını yakaladıklarını gıpta ve övünçle birbirimize anlattık. İşte tam da burada,şehirlerin gelişmesinde, Üniversitelerin şehirlerin başarılarında ki etkisi öne çıkmaktadır. Şanlıurfa’mız yalnız kendi bölgesin de değil tüm Ortadoğu bölgesin de eğitim üssü olabilecek kapasitede ve konumdadır. Yurt dışından bir çok merkezden gerek öğrenci gerek ise Akademisyeni kendine çekecek tarihi, ilmi ve coğrafi şartlara haizdir.Neden Tarihi şartlar dediğimizi Şanlıurfa’nın tarihin de kısa bir gezinti yaparsak hep birlikte göreceğiz. Dokuz bin yıldır Harran ismi ile tanınan şehrimiz, peygamberlere kucak açmıştır. Mesela Hazret-i Lut, Hazret-i Şuayb, Hazret-i İbrahim ve Hazret-i Yakub zaman zaman burada yaşamışlardır. Harran, devrin iki büyük devletinin Hitit ve Mısır’ın arasında medeniyetin sürdürülmesinde eğitim üssü olmuştur.

Şanlıurfa’mız Batının karanlık çağında engizisyon mahkemelerinden kaçan yazar, çizer, ilim adamını barındırmış. Batıdan kaçırılıp kurtarılan bir çok yazılı eseri önce İslam alimlerinin istifadesine sonrada tüm insanlık aleminin istifadesine sunulmasına ana kucağı vazifesi yapmıştır.

İşte şimdi tam zamanı diyoruz ki, Şanlıurfa ve Harran Üniversitesi bir kez daha tüm bölgeye hitap edecek yine doğu ve batı kültürlerini birleştirip tüm insanlığın faydalanacağı medeniyet ortamlarını oluşturacak tarihi göreve taliptir, ehil ellerde yeniden can bulacağına da inancımız tamdır.

14 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmekte olan Şanlıurfa’mızın Harran Üniversitesine Rektör görevi için atama yapılacaktır. Bu görev için birçok değerli olduklarına inandığımız kişi bu görev için aday oldu.

Prof. Dr. Mehmet Gülüm de , doğup büyüdüğü topraklara hizmet görevini yapmak üzere, ülkemizin seçkin üniversitelerinden olan Harran Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldu. Gerek eğitim hayatın da gerek ise yıllardır yapmış olduğu görevlerde samimiyet ve dürüstlük ile bir çok başarıya imza atan Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Harran Üniversitesi Rektörlük görevi için tam da liyakat ehli bir kişilik olduğuna inanıyoruz. Şanlıurfa’da ve Ankara’da göreve talip olduğunu öğrenenler desteklerini ve başarı dileklerini hem kendisine hem de sosyal medya üzerinden geniş olarak duyurmuşlardır.

Diliyor ve umuyoruz ki şehrimizi , evrensel bilimde iddialı, bilimde, sanatta, teknolojide ve sporda isminden söz edilir bir üniversite olmasını sağlayabilecek, Ulusal ve uluslar arası ölçekte daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak, alanın da öncelikli tercih edilebilir bir üniversite haline getirebilecek, tecrübesine ve liyakatine güvenilen bir isim olan Prof. Dr. Mehmet Gülüm görevlendirilecektir.

Bizde yapılacak atamanın önce ülkemize sonrada Şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz. Şehrimize yeniden tarihteki misyonunu kazandıracak olanlar doğduğu ve var olduğu topraklardan, Şanlıurfa’mızın manevi ikliminden feyz alan, milli ve manevi değerlerle donanmış kişilerden olabilecektir.

MUSTAFA HAKKI SEZGİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu