Harran ve Çevresi Sempozyumu Başladı-Videolu Haber

Harran ve Çevresi Sempozyumu Başladı-Videolu Haber

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan I. Uluslararası Harran ve Çevresi Arkeoloji ve Tarih Sempozyumu’nun açılış törenine katıldı.

03 Kasım 2017 - 13:48

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan I. Uluslararası Harran ve Çevresi Arkeoloji ve Tarih Sempozyumu’nun açılış törenine katıldı.GAPTEM konferans salonunda gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Vali Erin, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitesi’nin bu sempozyuma büyük önem verdiğini belirterek, üç gün devam edecek sempozyuma Şanlıurfa’ya katkı sunmak isteyen araştırmacıların, sivil toplum kuruluşlarının, bilim ve fen adamlarının katılımlarını rica etti.

Şanlıurfa’nın çok zengin tarihi geçmişe sahip, yeryüzündeki ender şehirlerden biri olduğunu hatırlatan Vali Erin, Şanlıurfa’nın serüveninin insanlık serüveni olarak tanımlanabileceğini kaydederek, “İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne tanıklık edeceğimiz çok değerli bir şehirde yaşadığımızın bilincinde olmamız gerekiyor” dedi.

İnsanlığın antik çağından, ortaçağa ve yeniçağa kadar her döneme ait kalıntıların Şanlıurfa’da bulunduğunu dile getiren Vali Erin, konuşmasına şöyle devam etti:

Göbeklitepe sahip olduğumuz en büyük zenginliklerden bir tanesi. Milattan önce 4 bin yıllık geçmişi olan Stonehenge’den daha eski bir tarihi olan 12 bin yıllık tarihi olduğu ortaya çıkan ve devam eden çalışmalarla bu tarihin daha da eskiye gideceğine inanıyoruz. Bu özellikleriyle Şanlıurfa peygamberler şehri ve inançlar diyarı olarak tanımlanan ender kentlerden biri. Bu kadar büyük bir zenginlik ve bu kadar paha biçilemez bir tarihi geçmişin yeterince değerlendirilemediği de bir gerçek. Bugünkü bu sempozyumun da içinde olduğu; Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin, Avrupa Birliği’nin, Üniversitemizin ve Karacadağ Kalkınma Ajansımız bünyesinde gerçekleştirilen Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi ile sahip olduğumuz değerlerin korunması, geliştirilmesi ve tanıtımına katkı sağlayacak bir proje olduğunu ifade etmek istiyorum.

Stonehenge’de yılda iki milyondan fazla turist geliyor. İngiltere’de Stonehenge’nin olduğu şehirde bir yıl kaldım ve oraya insanların nasıl akın akın geldiğine tanıklık ettim. Göbeklitepe’yi bu anlamda kıyaslama şansımız yok. Dolaysıyla hem sahip olduğumuz tarihi birikim ve insanlığın sıfır noktası olarak tabir ettiğimiz bu zenginliğin insanlığa sunumu konusunda stratejik bir bakış açısı ve yaklaşım konusunda eksiğimiz olduğu bir gerçek. Bizim daha derli toplu, bu alanda faaliyet gösteren kurumların daha koordineli şekilde çalışmalarını yürütmeleri, iyi bir planlama ve stratejinin ortaya konulmak suretiyle birbirini destekleyecek süreçler sonrasında tarihi değerlerin, mirasın ve birikimin değerlendirilebileceğini kabul etmek lazım. Şanılurfa’da tarih yeniden canlanıyor Projesi, bu ihtiyaçtan kaynaklanan ve doğan bir projedir. Bu proje ile Göbeklitepe’de devam eden üst çatı örtüsünün tamamlanması, şehir merkezindeki bazı meydan ve sokakların iyileştirme çalışmaları, fiziki altyapının ziyaret edilmeye müsait hale getirilmesine yönelik çalışmalar önemli. Bunları tamamlamadan turist gelsin, ziyaretçi gelsin diyemeyiz. Bu anlamda yürüyen fiziki altyapı çalışmalarının daha yüksek bir koordinasyonla devam ederken, diğer yandan da sektörde faaliyet gösteren işletme ve kişilerin bilinç düzeyinin yükseltilmesi çalışmalarının da devam etmesine büyük bir ihtiyaç var.”

Şanlıurfa’nın sadece turizmde değil, çok büyük bir tarım potansiyeli ve beşeri sermayeye sahip olduğunu da hatırlatan Vali Erin, Şanlıurfa’nın bu çok zengin birikim ve potansiyeline rağmen geldiği yerin belli olduğunu, turizmde olduğu gibi diğer alan ve sektörlerde de işbirliği, dayanışma ve stratejik bir anlayışla çalışmalar ortaya koyarak çalışmaya ihtiyaç olduğunu kaydederek, bu alanda bilim adamlarının ortaya koyacağı yol haritasının önemine işaret etti.

Harran’ın yetiştirdiği alimlerin bilim ve fen alanına yaptığı katkıların bütün dünyaca bilindiğini hatırlatan Vali Erin, “Biz bunlarla elbet de övüneceğiz. Bunların yaptıkları çalışmalar ve insanlığa sunduğu hizmetler, diğer alanlarda bize bırakılan değerleri insanlığa anlatacağız. Harran’da yetişen bilim adamlarının yetiştiği dönemden sonra, bugün Harran ve Şanlıurfa olarak neden o dönemde yetişen bilim adamlarının yüzde onu civarında bilim adamı yetiştiremediğimizin de özeleştirisini yapmak durumundayız. Sabit bin Kurra’ları, El Battani’leri yetişen bu topraklarda bugün neden bilim adamı yetişemediğini, iki cilt kitabı insanlığın hizmetine sunacak bilim adamı neden yetiştiremediğimizi, bu kadar zengin ve dinamik nüfusa sahip olmamıza rağmen medeniyete katkı sunacak herhangi bir buluşun altına imza atmadığımızı sorgulamak ve yeni bilim, ilim ve irfan adamları yetiştirmeye ihtiyacımız var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
Urfalı İş Adamı İntihar Etti
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede