HRÜ Devlet Konservatuvarı 2018-2019 Yılı Açılışı Yapıldı

HRÜ Devlet Konservatuvarı 2018-2019 Yılı Açılışı Yapıldı

Harran Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2018-2019 eğitim öğretim yılı akademik yılı açılış programını gerçekleştirdi.

15 Ekim 2018 - 15:16

Harran Üniversitesi HRÜ Devlet Konservatuvarı 2018-2019 eğitim öğretim yılı akademik yılı açılış programını gerçekleştirdi.Fen-Edebiyat Fakültesi anfisinde gerçekleşen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, Konservatuar Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Akpınar, Üniversite Genel Sekreteri Abdulhalim Dündar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Harran Üniversitesi Konservatuarının tarihçesi ve fiziki durumundan bahseden Doç.Dr. Hüseyin Akpınar; “Bin yıl önce tarihi Harran Okulundaki müzik ilmi alanında yazılan kitaplar ve yapılan faaliyetler dikkate alınırsa konservatuarımızın, geçmişten geleceğe, yerelden evrensele taşıyacağı önemli bir görevinin olduğu anlaşılır. Bunun bilincinde olarak öğrencilerimizi hem milli hem de evrensel müzik açısından donanımlı hale getirmek başlıca hedefimizdir. Tarihten bu günümüze bir açık hava konservatuarı niteliğinde olan Urfa’nın müzik tarihi, kültürü, dini ve din dışı alandaki repertuarını ilmi bir yaklaşımla araştırmak, arşivlemek, korumak ve geleceğe taşımak konservatuarımızın öncelikli vazifeleri arasındadır” diye konuştu.

Açılış konuşmasında üniversitede yapılan faaliyetler, fiziki, sosyal alanlar ve hizmete giren yeni tesislerden bahsederek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık; “Sosyal ve teknik alanda kendini yetiştirmiş birçok öğretim elemanımız var, ama müzik alanında tam donanımlı ve eğitici olarak vasıflandırabileceğimiz öğretim elemanlarına ihtiyaç duyuyoruz. Zor bir meslek olduğu için eğitimci olarak akademisyen alanında ciddi bir boşluk var. Konservatuarımızın altyapısı konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Müzik aletleri olsun ve diğer hususlar konusunda her türlü desteği veriyoruz. Tüm akademisyenlerimizin fikir ve sanat eserleri üretebilme konusunda ellerinden gelen çabayı sarf etmelerini bekliyoruz. Şanlıurfa’nın müzik şehri olmasından ötürü şehrimizin daha iyi bir noktaya gelmesi konusunda öğrenci arkadaşlarımızın da derslerini en iyi şekilde çalışıp kendilerini geliştirmelerini istiyorum. Akademik yılınızı tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Daha verimli bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Devlet Konservatuarı, 2018-2019 eğitim öğretim yılı akademik yılı açılış programı, Şef Öğretim Görevlisi Murat Birer tarafından yönetilen Türk Halk Müziği Korosunun verdiği müzik konseriyle sona erdi.

2018/10/2018-10-15-15-19-07.jpg
2018/10/2018-10-15-15-19-08.jpg
Bu haber 540 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa Kent Konseyi'nin Çağrısı Mevzuata Aykırı
Urfa Kent Konseyi'nin Çağrısı Mevzuata Aykırı
Bir Mahallede 7 Tane Oto Yıkama Olmaz
Bir Mahallede 7 Tane Oto Yıkama Olmaz