HÜDA PAR, Suruç’ta Çökmelerle yol bitmiş durumda

HÜDA PAR, Suruç'ta Çökmelerle yol bitmiş durumda

HÜDA PAR Suruç İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, tarım arazilerinden gelen akıntı suyunun yıprattığı ve kullanılamaz hale getirdiğiyolda, yer yer oluşan büyük hendeklerden dolayı mağduriyet yaşayan köylüleri ziyaret etti.

07 Eylül 2017 - 13:57 - Güncelleme: 07 Eylül 2017 - 16:35

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı yaklaşık 30 köyün kullandığı ve maddi hasarlı kazalara davetiye çıkaran göçüklerden dolayı kullanılamaz hale gelen yolda incelemelerde bulunan HÜDA PAR heyeti, yetkilileri göreve çağırarak yolun biran önce bitirilmesini istedi.

Yaklaşık 3 yıldır devam eden su akıntısından dolayı yolun yarısının çatladığını ve eridiğini belirten HÜDA PAR Suruç İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmazoğlu, bu sorunun birkaç ay daha devam etmesi durumunda yol diye bir şey kalmayacağını belirterek derhal bir önlem alınması gerektiğini söyledi.

“Akıntı suyu erozyona yol açtığından dolayı göçükler meydana gelmektedir”

Geçtiğimiz günlerde yollarda oluşan dev çukurlardan dolayı maddi hasarlı kaza meydana geldiğini söyleyen Yılmazoğlu, “Vatandaşlarımızın, köylülerimizin sıkıntılarını dinlemek için geldik. Bu yol gerçekten büyük sıkıntı oluşturmaktadır. En son yapılan kaza ölümlü değildi ama maddi hasarı yüksek olan bir kazaydı. Ovamız uzun yılların sonunda suya kavuştu. Bu büyük bir nimettir. Ama bununla birlikte bilinçsiz sulama, bilinçsizce akıtılan su, artık milletin can ve mal güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Özellikle bu yolun sağında ve solunda herhangi bir önlem olmadığı için akıntı su, yolun altını oymaktadır. Bir çeşit erozyona yol açmaktadır. Bu erozyonla birlikte göçükler meydana gelmektedir. Bu yoldan haberi olmayan ve ilk defa kullananlar büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Her zaman bu yolu kullanan vatandaşlarımız ise, geçen gün gece vakti yaşanan bir kazada arabasıyla birlikte baş üstü hendeğe saplanabiliyor.” dedi.

“Yolun sağında ve solunda perde betonarmelerle önlem alınmalıdır”

Çiftçilerin bilinçsiz sulaması ve DSİ’nin bilinçsiz su salımı dolayısıyla topraklarının çoraklaştığını ve yollarının çöktüğünü sözlerine ekleyen Yılmazoğlu, “Suruç ovasında suyun gelmesiyle birlikte halkımızın geçim oranları artmıştır. Hem bilinçsiz sulama hem de DSİ’nin bilinçsiz su salımı dolayısıyla halkımız mağdur olmaktadır. Topraklarımız çoraklaşmakta, ulaşım yollarımız çökmektedir. Yetkililerden istediğimiz en azından suyun yollara zarar verdiği noktalarda perde betonarmelerle yolun sağında ve solunda bir önlem almasıdır. Gerekirse yolun aydınlanması için 5-6 metre aralığında aydınlatma direği koyabilirler. İlçemize bağlanan bir yol olduğundan dolayı halkımız ve gençlerimiz için bir yürüyüş parkuru haline bile getirilebilir. Bir yandan su akarken diğer yandan bir koşu, yürüyüş, bisiklet turu yapabilecekleri bir alana dönüştürülebilir.” ifadelerine yer verdi.

Suruç’un birçok köyünde suyun herhangi bir akarının, tahliyesinin olmamasından dolayı evlerin tehlike altında olduğunu, Saygın ve Üçpınar köylerinde evlerin içine kadar suyun girdiğini ifade eden Yılmazoğlu, yetkililerin Suruç’a gelen bu büyük nimeti daha fazla zarara, insanların canlarını zarara uğratmadan gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

HÜDA PAR Suruç İlçe Başkanlığı olarak Suruç’un sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini, bununla ilgili dosyalar hazırlayıp ilçe bazında yetkililerle görüşeceklerini söyleyen Yılmazoğlu, “Halkımızın daha müreffeh bir şekilde geçimlerini sağlayabilecekleri, can ve mal güvenliklerinden endişe duymadan yaşayabilecekleri bir yer haline getirilmelidir. Bu konuda HÜDA PAR olarak belli dosyalar hazırlayarak hem il hem de ilçe bazında yetkililerle görüşme yaparız. İlçemizin aynı zamanda kayyumu olan kaymakam ile görüşmeler yapılarak Suruç’un genel sorunlarını kendileriyle görüşmek isteriz. Bu konular için görüşme yollarını arıyoruz. Ayrıca suyun erozyonundan dolayı 3 yılda yolun yarısını yedi ve artık yumuşak toprağa geldi. Birkaç ay içerisinde köylülerimizin ilçe ve şehre ulaşacakları bir yol kalmayacak gibi gözüküyor. Köylülerimize de Allah sabırlar ve bol kazançlar versin. Yol yapılana kadar daha dikkatli yolculuk yapmalarını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çökmelerle yol bitmiş durumda”

30 köyün kullandığı bu yolun biran önce bitirilmesi gerektiğini söyleyen Enver Yarcan, “Alidağ köyünde oturuyorum. Özellikle bu tahliye yolunun yapılmasını istiyoruz. Çünkü çökmelerle yol bitmiş durumda. Kaç defadır kazalar oluyor. Bu yoldan giderken insanların can güvenliği yok. Arabalar her an kayabilir. Su akıntısı yolun alt kısmını oymuş bundan dolayı beton yol boşta kalmış. Boşta kaldığı için de kaç defa çökmeler meydana geldi. İçlek olan bu yolun biran önce yapılmasını istiyoruz. Ayrıca 20-30 köyün kullandığı bir yoldur. Bu yolun yapılmasını acilen istiyoruz. Gereken yetkililerle görüşmemize rağmen bir önlem alınmadı. Suyun bitmesini istiyorlar ama su bitmez. Alt yapı olmadan bu suyun bitmesinin imkânı yoktur. Yaklaşık 3 yıldır aynı tehlikeyle karşı karşıyayız.” dedi.

“Hastamız veya bir aciliyetimiz olduğunda gidemiyoruz”

Bu yolun kendilerinin hakkı olduğunu ve haklarını istediklerini söyleyen Mustafa Yarcan ise, “30 köy bu yola bakıyor. Hastamız veya bir aciliyetimiz olduğunda gidemiyoruz. Geçen gün bu yolda bir otomobil kaza yaparak yuvarlandı. Maddi hasarlı bir kaza olmuştu. Yetkililerle görüşme adına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini aradım ve bu yolun yapılması gerektiğini söyledim ‘tamam’ dedi ama gelip yapmadılar. Bu yolun yapılmasını yetkililerden istiyoruz. Bu yol bizim hakkımızdır. Hakkımızı istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Son olarak konuşan Mehmet Fatih Yarcan da, “Yaşadığımız bu yol sorunun çözümü için Kaymakam ile görüştük ‘tamam’ dediler ama yapmadılar. Sıkıntımız bundan ibarettir. Yol dar olduğundan dolayı arabalar rahatlıkla geçemiyor. Akşamları hasta ve acil ihtiyaçlar olduğunda gidemiyoruz. Yolu yapsalar sıkıntımız kalmayacak.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Şanlıurfa Adayları Halka Tanıtıldı
AK Parti Şanlıurfa Adayları Halka Tanıtıldı
HÜDA PAR Gençlik Kolları’ndan Örnek Davranış
HÜDA PAR Gençlik Kolları’ndan Örnek Davranış