İki Bayram Arasında Düğün Olur Mu - Videolu Haber

İki Bayram Arasında Düğün Olur Mu - Videolu Haber

Urfalıların merak ettiği ve hemen hemen herkesin söylediği İki Bayram arasında Düğün Dernek yapılmaz sorunu Şanlıurfa 63 Haber İl Müftüsü İhsan Açık’a sordu

30 Ağustos 2017 - 00:50 - Güncelleme: 30 Ağustos 2017 - 13:22

Şanlıurfalıların merak ettiği ve hemen hemen herkesin söylediği İki Bayram arasında Düğün Dernek yapılmaz sorunu Şanlıurfa 63 Haber İl Müftüsü İhsan Açık’a sordu.

Bayramı ve ya kurban bayramı cumaya denk gelirse ramazan bayramı ile Cuma namazı arasında iki bayram diye kastedilen budur.

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık Şanlıurfa 63 Haber yaptığı özel açıklamada; Halk arasında iki bayram diye ifadesi kullanılıyor, bilindiği gibi bizim iki tane bayramımız var birincisi ramazan bayramı bir de kurban bayramıdır. Bir de esasında biz haftalık olarak ta cumayı bayram olarak kabul ederiz, Cuma da bir bayramdır. Biz bütün ailemizce birlikte cumada camilerde saf tutarız bu da bir bayramdır, hatta tüm işlerimizi güçlerimizi bırakıp cumaya gitmemiz gerekir. Bu anlamda yıl içerisinde gün olarak iki bayram ama Cuma olmak üzere 52 tane de Cuma geldiği üzere 52 tane de bayramımız olmuştur, Cuma bayramı, ramazan bayramı ve kurban bayramı şeklindedir. Bu halkın dilinde iki bayram arasında nikâh olmaz, düğün olmaz kastı şudur ramazan bayramı ve ya kurban bayramı cumaya denk gelirse ramazan bayramı ile Cuma namazı arasında iki bayram diye kastedilen budur. Yoksa ramazan bayramı ile kurban bayramı arasında nikâh olmaz düğün olmaz diye bir şey yok, yanlış anlaşılmadır. Özellikle şunu söyleyelim iki bayramdan kasıt şudur bir Cuma günü ya ramazana denk gelmiştir ya da kurbana denk gelmiştir, kurban bayramı namazımızı kıldık Cuma namazına kadar o arada çok telâşe olduğu için gidip gelen olduğu için o arada nikâh kıymayın düğün yapmayın. Yoksa iki bayram arasında nikâh olmaz, düğün olmaz şeklinde o yanlış bir inançtır. Ama vatandaşın dilinde ki o iki bayramdan kasıt dediğim gibi kurban bayramının ve ya ramazan bayramının Cuma gününe denk gelmesi, bayram namazıyla Cuma namazı arasında ki vakitte düğün yapılmaması hususun da çünkü insanlar bayramlıklarını giyip birbirlerini ziyaret ederler. O vakitte nikâh, düğün yapılmaması geleneksel bir şey olmuştur. dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yılanın ısırdığı kadın hayatını kaybetti
Yılanın ısırdığı kadın hayatını kaybetti
Karaköprü Belediyespor'da Mustafa Aslan dönemi
Karaköprü Belediyespor'da Mustafa Aslan dönemi