İki İlçe arasına çöp bertaraf istasyonu yapılacak

İki İlçe arasına çöp bertaraf istasyonu yapılacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu üyeleri Şanlıurfa Ceylanpınar-Viranşehir arasında yapılacak olan çöp bertaraf istasyonu için inceleme yaptı.

08 Eylül 2017 - 11:57 - Güncelleme: 09 Eylül 2017 - 01:24

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu üyelerinden oluşan heyet, Şanlıurfa İlçeleri Ceylanpınar-Viranşehir arasında yapılacak olan çöp bertaraf istasyonu için inceleme yaptı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Sektöre Yöneticisi Arif Karbak, 2011 yılında hazırlanmaya başlanan projenin hayata geçirileceğini söyledi. 15 entegre tesisten biri olan Ceylanpınar-Viranşehir çöp bertaraf istasyonu için incelemelerde bulunduklarını belirten Karbak, "2011 yılında hazırlıklarına başlanan ve Türkiye'de Ceylanpınar ile Viranşehir'de içinde olan 15 entegre katı atık projesinin proje hazırlıkları tamamlandı. Bunların Avrupa Birliği finansmanıyla hayata geçirilmesi söz konusu. Bizim bu ziyaretimiz de Ceylanpınar-Viranşehir projesinin bir değerlendirme, saha gezisi ve toplantısı için geldik. İlk saha gezimizi de Ceylanpınar'daki çöp transfer istasyonu oldu. Bundan sonra da ön görülen yeni depolama sahasına gideceğiz. Viranşehir'deki eski çöp sahalarını göreceğiz ve en son Şanlıurfa'daki çöp depolama alanlarını göreceğiz. Bu şekilde toplantımızı yapıp Ankara'ya döneceğiz" diye konuştu. Ceylanpınar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bayol da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği'nden gelen ekiple birlikte Ceylanpınar çöp aktarım istasyonunda incelemelerde bulunduklarını ifade ederek, "Kendileriyle yapmış olduğumuz istişarelerle inşallah en kısa zamanda Ceylanpınar-Viranşehir çöp depolama tesisinin bir an önce hayata geçirilip hizmete girmesi konusunda mutabakata vardık. Tamamen Avrupa Birliği finansmanıyla yapılacak istasyonun yapımı için toplantı yaptık" dedi.

Ceylanpınar'a geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan çöp aktarım istasyonunda toplanan çöpler bertaraf edilmek ve geri dönüşüme kazandırılmak amacıyla 150 Km uzaklıktaki Şanlıurfa çöp bertaraf istasyonuna gönderiliyordu. Ancak Ceylanpınar-Viranşehir arasına yapılacak çöp bertaraf ve geri dönüşüm istasyonu ile artık çöpler 20 km uzaklıkta bertaraf edilecek. Bertaraf istasyonunun yapılmasıyla çöpler geri dönüşüme tabi tutulacak, işe yaramayan çöpler bertaraf edilecek. Ayrıca istasyonun yapılmasıyla birlikte istihdam da sağlanmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyanın Her Yerinden Şanlıurfa'ya Çiçek Yağdı
Dünyanın Her Yerinden Şanlıurfa'ya Çiçek Yağdı
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı