İleri Evre Gırtlak (Larenks) Kanseri Ameliyatı Yapıldı

İleri Evre Gırtlak (Larenks) Kanseri Ameliyatı Yapıldı

Uzm. Dr. Semih AK, Uzm. Dr. Mehmet Erkan KAPLAMA ve Uzm.Dr. Ahmet DOBLAN tarafından Şanlıurfa'da İleri Evre Gırtlak (Larenks) Kanseri Ameliyatı Yapıldı.

24 Aralık 2018 - 12:21 - Güncelleme: 25 Aralık 2018 - 21:17

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye ek binasında İleri Evre Gırtlak (Larenks) Kanseri Ameliyatı K.B.B Doktorları tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Kulak Burun Boğaz kliniğinin en büyük ve ağır ameliyatlarından olan Total Larenjektomi ve Bilateral Boyun Disseksiyonu (Gırtlağın Tamamının Alınması Ve Boyunun Her İki Tarafının Temizlenmesi) ameliyatı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Operasyonu Kulak Burun Boğaz Klinik Doktorları Uzm. Dr. Semih AK, Uzm. Dr. Mehmet Erkan KAPLAMA ve Uzm.Dr. Ahmet DOBLAN yaptı. Hasta bir gün yoğun bakımda takip edildikten sonra servise alındı.

Ameliyatın zorlu ve takibinin çok önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Mehmet Erkan KAPLAMA, Bu vakada tüm sağlık ekibi büyük özveri ve fedakarlık gösterdiği için hepsini ayrı ayrı kutlarım dedi. Herkesin dönem dönem ses kısıklığı sorunu yaşadığını dile getiren Uzm. Dr. Semih AK , “Bu ses kısıklığı bir ay boyunca sürüyorsa, iyileşmek yerine hep aynı düzeyde kalıyorsa ve giderek kötüleşiyorsa, o zaman gırtlak kanserinden şüphelenmek gerekiyor. Düzelmeyen boğaz ağrısı, yutkunma ve yutma sırasında ağrı, uzun süreli ses kısıklığı, kulak ağrısı, boyunda büyüyen bir şişlik; Larenks kanserinin belirtisi olabilir ve KBB uzmanına muayene olmanızı gerektirir” dedi.

Gırtlak Kanserinin en önemli etkeni sigara kullanımı olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Ahmet DOBLAN ise Toplumda bu konuda farkındalık oluşturarak bu tarz ameliyatların hastanemizde yapılabildiğinin bilinmesi açısından önemlidir dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu