İncir üreticileri Jeotermalin Etkisini Bakan Fakıbaba’ya sordu

İncir üreticileri Jeotermalin Etkisini Bakan Fakıbaba'ya sordu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba; jeotermalin incir meyvesi üzerinde olumsuz etkisi olup olmadığı konusunda bilimsel bir sonucun olmadığını belirtti.

05 Kasım 2017 - 18:47

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba; jeotermalin incir meyvesi üzerinde olumsuz etkisi olup olmadığı konusunda bilimsel bir sonucun olmadığını belirtti. İki günlük ziyaret için Aydın’a gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Germencik ilçesinde bulunana Tariş İncir İşletmesini ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyaret sırasında bölgedeki incir üretim ve satışı hakkında bilgi alan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, jeotermalin incir meyvesi üzerinde olumsuz etkisi olup olmadığı yönündeki soruya ilişkin açıklamasın da jeotermalin incir üretimine olumsuz etkisi bulunduğuna ilişkin bir bilimsel sonucun olmadığını söyledi. Jeotermal enerjiyi tarım ve seracılıkta fırsat olarak kullanmak gerektiğine dikkat çeken Bakan Fakıbaba, “Benim için insan sağlığı her şeyden önemli. Eğer gerçekten teknik raporda ‘sağlığa zararlı’ diye bir şey çıkarsa gerekeni yaparız. Şu an görünen bir şey yok. Benim gördüğüm şu, güzel bir şey olduğunda bazen de bilinçsiz olarak insanları örgütlüyorlar, bu yasak, o yasak. Allah bir değer veriyor ve ‘o yasak’ diye insanların kafası karıştığı zaman o değerden mahrum kalıyorsunuz” dedi.

Bakan Fakıbaba, jeotermalin çevreye zararı yoksa, incire zararı yoksa tarımda çok iyi değerlendirip daha iyi ürün elde edecekse daha iyi istihdam sağlayacaksa bunun üzerinde durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Yades ile 7 bin 500 vatandaşa ulaşıldı
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu
Haliliye’de 158 bin ağaç toprakla buluşturuldu