İşte Tübitak 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği Birinci olan Proje

İşte Tübitak 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği Birinci olan Proje

TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği Birincisi tarhun bitkisinden diş macunu ve pastil üreten Gaziantepli öğrenci İlayda Özdemir olduç

23 Ekim 2017 - 21:57 - Güncelleme: 23 Ekim 2017 - 22:03

Gaziantep'te bir lise öğrencisi tarhun bitkisinden diş macunu ve pastil üretti Proje sahibi İlayda Özdemir'in hazırladığı proje ile TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği Birincisi Türkiye birinciliğini elde etti.

Gaziantep'te bir lise öğrencisi tarhun bitkisinden diş macunu ve pastil üretti. Lise öğrencisi İlayda Özdemir'in hazırladığı proje, TÜBİTAK proje yarışmasında Türkiye birinciliğini elde etti.

Lisesi öğrencisi İlayda Özdemir, sağlık açısından bir çok faydası bulunan tarhun bitkisinden diş macunu ve pastil üretti. İlayda Özdemir'in Tarhun Özütlü Diş Macını ve Pastil" projesi, 19-21 Ekim tarihleri arasında Şanlıurfa’da düzenlenen Tübitak Proje ve STEM yarışmasında, Türkiye birinciliğini kazandı. 561 projenin başvuru yaptığı yarışmaya, ilk 50 arasına girerek davet edilen Deva Okulları’nın 2 projesinden biri olan “Tarhun Özütlü Diş Macunu Ve Pastil” projesi jüri tarafından tam not aldı.

Termal yapıştırıcı projesi de ilgi gördü

İlayda Özdemir'in aynı okuldan arkadaşı Aslıhan Hafsa Bulut ise yarışmaya "Yerli ve daha kaliteli termal macun ile yapıştırıcı" projesi ile katıldı. Bulut'un projesi de juri ve katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Yarışma sonrasında Şanlıurfa'dan dönüş yapan öğrenci ve öğretmenlere sürpriz karşılama yapıldı. Coşkulu anların yaşandığı karşılamada,  Dr. Beyhan Tahmazoğlu, “Elde edilen bu başarı beni çok duygulandırdı ve gururlandırdı. Öğrencilerimizin daha bir çok başarıya imza atacağımıza inanıyor, tüm idareci öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum “dedi.

Lise Müdürü Cengiz Kekeç, “Bu başarının şaşırtıcı olmadığını devamında bu tür başarıların sürekli olacağını buna inancının tam olduğunu dile getirerek öğretmen ve öğrencileri kutladı. Süreçte her türlü desteği sağlayan okul yönetimine teşekkür etti” şeklinde konuştu.

Projelerin danışman öğretmenleri ise, "Öğrencilerimiz her aşamada profesyonelce çalışıyor, dolayısıyla bu ödülü şüphesiz hak ettiler. Proje sürecinde maddi manevi desteğini esirgemeyen okul yönetimi,idare,öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor