İyi Tarım Uygulamaları Birim Eğitimi Gerçekleşti

İyi Tarım Uygulamaları Birim Eğitimi Gerçekleşti

İyi Tarım Uygulamaları Birim Personel Eğitimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürlüğü eğitim tesislerinde yapıldı.

29 Haziran 2018 - 09:38

İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasyonuna dahil olan üretici ve bu sertifikasyon neticesinde elde edilen gıda ürünlerinin kontrol ve denetimi ve İl Müdürlüğümüz kadrolarında mevcut olan eğitim ihtiyacının karşılanması amacı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın Teknik Destek kapsamında desteklediği "İyi Tarım Uygulamaları Birim Personel Eğitimi'' Gıda Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürlüğü eğitim tesislerinde yapıldı.

 İyi Tarım Uygulamaları kapsamında yapılan eğitiminine Şanlıurfa’nın , Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü olmak üzere 13 İlçe ve 4 Şube Müdürlüğünden toplam 85 personelin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yapılan eğitimde Bitkisel Üretim, Su Ürünleri, Hayvansal Üretim ve piyasa denetimleri ile ilgili 4 ana başlık altında eğitimler verilmiş ve ayrıca 1 büro denetim uygulaması ve 1 saha üretici denetim uygulaması yapıldı.

Ayrıca Gıda Mühendislerimizden oluşan sahada aktif olarak görev yapan ekiplerin katılımı ile ilimizde piyasaya iyi tarım uygulamaları logolu ürün arz eden işletmelerin denetim faaliyetleri gerçekleştirilerek sahte logolu, sertifikasız ürün pazarlanmasının önüne geçerek tüketiciler korunacak.

Yapılan bu eğitim ile personeli üretici ve tüketicilere yönelik düzenleyecekleri eğitim ve denetimler ile daha bilinçli üretici,  piyasadan sağlıklı ve güvenilir gıda talep eden tüketici profili oluşturacak.

Şanlıurfa’da üreticiler tarafından güvenilir ve izlenebilir üretim kapsamında yoğun olarak tercih edilen İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasyonunun sağladığı bir diğer başarı da İyi Tarım Uygulamalarında Türkiye genelinde 2017 yılı itibariyle 10643 üretici ile 2. sırada yer almamız gösterilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Kılıçdaroğlu Saldırıya Uğradı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı
Freni Boşalan Tır Pazara Daldı