Kaçak Elektrikle Çok Yönlü Mücadele Ediyor

Kaçak Elektrikle Çok Yönlü Mücadele Ediyor

Dicle Elektrik dağıtım bölgesinde özellikle de tarımsal sulama döneminde kaçak elektrik kullananların elektrik şebekesi hakkındaki bilgileri ise dikkat çekiyor.

21 Eylül 2018 - 12:04 - Güncelleme: 23 Eylül 2018 - 00:03

Dicle Elektrik, mesuliyet bölgesindeki tüketicilere kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi vermek için teknoloji ağırlıklı yatırımlarını sürdürürken, kaçak kullanmakta ısrarcı olan kesimler ise ilkel düzeneklerle enerji hırsızlığını oluşturmaya devam ediyorlar. Enerji şirketi, ülke ve bölge ekonomisinin yanında elektrik şebekesine de ciddi halde zarar veren bu kesimle mücadelesini teknolojik imkanlar, sahadaki denetimleri ve yasal zeminde olmak üzere çok yönlü halde sürdürüyor.

Dicle Elektrik, ortalama 5 senelik özelleştirme sürecinde 1.6 milyar liralık yatırım ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’teki enerji altyapısını eskisi ile kıyaslanamayacak ölçüde güçlendirdi. Teknoloji destekli yatırımlar ile tüm şehirlerde enerji iletim hatları yeraltına almaya süregelen, yeni trafolar ve dağıtım panoları ile enerji kalitesini artıran enerji şirketi, en büyük mücadeleyi ise kaçak kullanıma karşı veriyor. Teknolojik yatırımlar sayesine yerleşim alanlarında önemli ölçüde kontrol altına alınabilen kaçak elektrik kullanımına tarımsal sulama dönemlerinde kırsalda rastlanabiliyor. şu sebeple de Dicle Elektrik ekipleri, güvenlik güçlerinin de yardımıyla sorumluluk bölgelerindeki 61 bin kilometre/karelik alanda vakit zaman drone da kullanarak sürekli bir halde kaçak denetimi yapıyor. Bu mücadelede çoğu zaman teknolojik imkanları da kullanan enerji şirketi, yasal zemindeki mücadelesine de devam ediyor.

İlkel Makara İle Enerji Çalıyorlardı

Dicle Elektrik dağıtım bölgesinde özellikle de tarımsal sulama döneminde kaçak elektrik için kullanılan yöntemler saha ekiplerinin çabalarıyla tek tek tespit ediliyor. Enerji şirketinin kaçak kullanımı önlemek için geliştirdiği yöntemlere rağmen her defasında farklı yollara başvuran bu kişilerin elektrik şebekesi hakkındaki bilgileri ise dikkat çekiyor. Geliştirdikleri ilkel yöntemlerle elektrik hırsızlığı yapanlar, kendi canlarını hiçe saydıkları gibi, enerji şebekelerine müdahale ederek sebep oldukları hasar ve arızalar yüzünden öteki tüketicileri de sık sık enerjisiz bırakıyorlar. Dicle Elektrik ekipleri, son olarak tespit ettikleri kaçak elektrik düzeneği hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurken, bu düzenekle yapılan kaçak elektrik bağlantılarının tümünü iptal etti. Uzunca bir sopanın ucuna bağlanmış makara yardımıyla enerjisi kesik olan yerlere bağlantı yapmak ve orta gerilim hattından kaçak elektrik hattı çekmekte kullanılan bu düzenek ve benzeri düzenekleri kullananlar hakkında ise yasal süreçler başlatıldı.

Enerji Hırsızlığına Karşı Destek Çağrısı ayrıca Dicle Elektrik yetkilileri, şebekelerde yarattıkları hasarlar yüzünden diğer tüketicilerin kaliteli ve kesintisiz enerji almalarını engellemiş olan, ülke ve bölge ekonomisine ciddi oranda zarar veren enerji hırsızları ile mücadelede yurttaşlardan destek istedi. Yetkililer, enerji hırsızlığı azaldığı oranda meydana gelen yatırımlar sayesinde tüketicilerin çok daha kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi kullanabileceğine vurgu yapmış oldular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Takla Atan Motosikletin Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Budak Ailesinin Acı Günü
Budak Ailesinin Acı Günü