Kaliteli Lokum Nasıl Olur

Kaliteli Lokum Nasıl Olur

Şanlıurfa Sarayönü caddesinde geçmişi köklü olan bir kuruyemiş şekerleme sahibi Miraç Okay kurban bayramında şeker alırken nelere dikkat edilmesini Şanlıurfa 63 Haber’e açıkladı.

30 Ağustos 2017 - 01:20

Şanlıurfa Sarayönü caddesinde geçmişi köklü olan bir kuruyemiş şekerleme sahibi Miraç Okay kurban bayramında şeker alırken nelere dikkat edilmesini Şanlıurfa 63 Haber’e açıkladı.

Miraç Okay; Yani bu işi ben ustamdan rahmetli ustamdan vefat etmeden önce devraldım. Bende yaklaşık 22-23 yıldır çıraklıktan başladım. Daha sonra ustamın vefatından sonra işletmeyi ben üstlendim. Ben işletiyorum. Yani yaklaşık 23-24 yıldır bu işin içindeyim.

Yani aslında yılda bayram 2 sefer gelir vatandaşlarımızın müşterilerimizin aslında yılda 2 sefer bayram olması olmasından dolayı özenle bayram şekeri almaları lazım. Öncelikle merdiven altı veya kenarda köşe bucakta yapılan ürünleri almamaları lazım daha çok tarım bakanımızın izni olan ürünler belli markalar bu işte kendini bu sektörde ispatlayan markalar tercih etmeleri lazımdır.

Glikoz Şrubu ile yapılan şekerlere dikkat edin

Okay; Öncelikle merdiven altı 3-5 tane duyum almış kalitesi sıfır, glikoz şurubuyla imal edilmiş içine ne kattıkları belli olmayan yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni olmayan bu tür şekerler bellidir. Ürünler Ebetteki tanınmış bir markanın firmanın kaliteli bir şekerin tadı değişiktir. Merdiven altının ki apayrı yani bakıyorsunuz. Çilekli şeker yediğin zaman hiç çilek tadı gelmiyor. Belli firmanın şekerini yediğin zaman çilek limon tadı geliyor bu şekil anlaşılır . Elbetteki fiyatıyla belli eder benim gibi yıllardır bu sektörde kendini ispatlamış markalar var. Bilinen markalar var hem kalite hem üretim belgeleri Türkiye de kendisini tanıttırmış markalar dünya çapında kendini tanıtmış şekerleme grubu olanlar var yani bundan sonra tatlar belli eder.

5-6 liraya lokum olur mu?

Okay; Yani lokum bi kere bazen bakıyorum kilosu 5-6 liraya yani akıl var mantık var şimdi çay şekerinin kilosu belli nişastanın kilosu belli işçilik ve imalatı vurduğu zaman yani 5-6 liraya lokum satılacak. Yani fındık fıstığın fiyatı belli lokumlarda kullanılan malzeme belli merdiven altı yapılan lokumların hepsinden glikoz şurubu ağırlıklı şekilde ucuza mal ediliyor. İnsan sağlığını hiçe sayıyorlar ama bunun içinde tarım bakanlığı izinli lokumlar var kutuların içinde yani anında aldığı zaman glikoz şurubu kullanılan lokumlarda bir kaç gün kaldığında zaten sert olur. Ama orijinal kaliteli bir lokum aylarca da kalsa bir şey olmaz.

Öncelikle zaten fiyatından bellidir. İçindeki kuruyemişe bakarsın fındık yerine yer fıstığı koymuşlar veya fıstık yazmışlar içinde başka bir isim çıkıyor içinde onun için yani lokumun kalitesi bellidir. Zaten kendini kaliteli bir lokum iki elinle sıktığın zaman eski halini alıyorsa onun kaliteli lokumdur.

Şeker fiyatlarında artış olmadı.

Okay; Yani geçen seneye göre şekerde pek bir şey olmadı. Yani bizim hemen hemen aynı fiyat yani ortalama kaliteli şeker fiyatlarımızı kilosu 15 liraya veriyoruz. Lokumda biraz değişiklik oldu. Lokumda neden değişiklik oldu. Çünkü bu sene urfa fıstığımızı verim azdır. Az olduğundan dolayı lokumda biraz artış var. Yani fazlada öyle bir fiyat farkı yok yine de geçen sene veya önceki bayram fiyatına bu bayramda aynı şekilde fiyatlar aynı şekildedir.

Halkımız küçük esnafı desteklesin

Okay; Dediğim şekilde şimdi şeker grubumuz yani reklama girmesin diye isim vermiyoruz ama kaliteli şekerlerimizin kilosu 15 tl kaliteli çikolatanın kilosu 30-40 lira 15 lirada lokumlarımızın fiyatı da 10 liradan tut 30 -40 liraya kadar yükseliyor. Yılda 2 sefer bayram geliyor ağız tadıyla yani alacaksan kaliteli al az olsun öz olsun ama en azından ikram ederken misafirlerine sağlıksız ürün değil de sağlıksız ürün bu halkımız fazla bilinçli değil aslında yani şu tarz Şanlıurfalı vatandaşlarımızın hepsine hayırlı bayramlar diliyorum nice nice güzel kurban bayramlar geçirme dileğiyle halkımızdan mümkün mertebe tanınmış kaliteli güzel yani gerçekten bu işi ehli yapan şekerlemeciler var kuruyemişçiler var örnek mesela biz yıllardır bu işin içindeyiz. Yani bir de halkımızdan mümkün mertebe küçük esnafımızı desteklemelerini isteriz. Yani süpermarketlerden ziyade bu işi yapan şekerlemeci arkadaşlar var. İşte yani bunu bekleriz halkımızdan başka bir şey yok teşekkür ederiz dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Park halinde hareket eden vinç faciaya neden oluyordu
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma
Cadde Ortasındaki Kanlı Hesaplaşma