Kamyonlarının kaldırdığı toz tarladaki biberleri kuruttu

Kamyonlarının kaldırdığı toz tarladaki biberleri kuruttu

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hafriyat kamyonlarının kaldırdığı yoğun toz, tarladaki biberleri kurutarak ziyan olmasına neden oldu.

25 Ekim 2017 - 15:50

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hafriyat kamyonlarının çakıl yoldan geçerken yükselttiği toz, biber eken çiftçiyi zor durumda bıraktı. Çiçektepe kırsal Mahallesi'nde rüzgarın etkisiyle tarlaların içerisine kadar giden toz, arazilerin büyük kısmını kapladı.

Biberlerin üzerinde oluşan toz tabakası nedeniyle ürünler tarlada kaldı. Toz ve toprak nedeniyle tarladan toplanamayan biberler, çiftçilere pahalıya mal oldu. Biber tarlalarıyla birlikte fıstık ağaçları ile incir ağaçlarının da toz tabakasından etkilendiği öğrenildi.

Yetkililerden konunun çözümü için yardım istediklerini söyleyen çiftçilerden Halil Aslan, “Kaymakamımızdan rica ediyoruz. Şu toza bakın, halimize bakın. Yaklaşık 7 aydan beri böyle devam ediyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Şikayet etsek de fayda etmiyor. Kaymakamımız yapabiliyorsa yapsın, kendisinden rica ediyoruz. Başka ne diyebilirim ki başka çare yok. Ağaçların halini görüyorsunuz. Bütün ağaçlar kurudu” dedi.

Ağır iş makineleri nedeniyle yoldaki toz ve toprağı tarlaların içerisine kadar geldiğini ve biberlerin üzerinde bir tabaka oluşturduğu için ürünlerinin ellerinde kaldığını dile getiren Bülent Yüksel ise "O kadar yetkililere ilettik kimse ilgilenmedi. Zaten bu sene biber para etmiyor. O kadar masraf yaptık. Masrafımız hep boşa gitti. İlgilenen varsa ricam bu tozun önlemini alsınlar. Bizim bu bölgeye su gelmemesine rağmen biz burayı yer altındaki kuyularla suluyoruz. Yer altından yer üstüne çıkarıyoruz ama o da zarar oluyor. Kaymakama da ilgililere de ilettik durumumuzu. İnşallah yaparlar” ifadelerini kullandı.

2017/10/141021.jpg
2017/10/6059907.jpg
2017/10/1532616.jpg
2017/10/2913572.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor