Karacadağ Pirincini Tescillediler

Karacadağ Pirincini Tescillediler

Şanılurfa’nın Siverek ilçesinin Karacadağ bölgesinde üretilen Karacadağ pirinci Diyarbakır Valiliğince 28.3.2018 tarihinde tescil edildi

05 Ağustos 2018 - 21:19

Şanılurfa’nın Siverek ilçesinin Karacadağ bölgesinde üretilen Karacadağ pirinci Diyarbakır Valiliğince 28.3.2018 tarihinde tescil edildi. Coğrafi sınır olarak ise Diyarbakır merkeze bağlı Karacadağ havzası terimi kullanılması dikkat çekti.

Edilen bilgiye göre; Diyarbakır Valiliği tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde Karacadağ Pirinci 'nin kalite ve lezzetinin korunması, farklı pirinç çeşitlerinin Karacadağ ismiyle piyasada satılarak üretici ve tüketicinin mağdur edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla Karacadağ Pirinci 'nin coğrafi işaret belgesinin verilmesi için başvuru yapıldı. 28 Mart 2018 tarihi itibariyle Karacadağ Pirinci'miz tescillendi. Coğrafi sınır olarak ise Diyarbakır Merkeze bağlı Karacadağ havzası ,Çınar, Hazro, Çermik, Kocaköy, Şanılurfa ili Siverek ve Viranşehir ile Mardin ili Derik ilçe ve köylerinde üretilmektedir.denildi.

Nisan 2018 ayonde Diyarbakır’da Karacadağ Pirinci Tescil Töreninde Türk Patent Enstitüsü adına Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar tarafından Diyarbakır Vali Yardımcısı H.Hasan Gökçınar'a Karacadağ Pirinci Coğrafi Tescil Belgesi takdim edilmişti.

Şanlıurfa’ya ait çiğköfte, fıstık, isot , prinç başta olmak üzere bir çok ürün başka illere ait Valilik, Ticaret ve Sanayi Odaları ve özel firmalarca tescil edilmesi Şanlıurfalılarca Şanılurfa’nın sahibi yok denilerek tepkilerini dile getirmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
Halfeti'de Silahlı Kavga 4 Yaralı
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu
İŞKUR Önünde Uzun Kuyruklar Oluştu