Karataş, Teröre ilişkili eğitimciler görevden alınmalı

Karataş, Teröre ilişkili eğitimciler görevden alınmalı

Siyaset Bilimi Uzmanı Kenan Karataş Doğu’da görev yapan öğretmenlerin batıya kaydırılması kararının yanlış olduğunu belirtti.

05 Eylül 2016 - 00:07 - Güncelleme: 05 Eylül 2016 - 00:15

TUBDER Başkanı ve Siyaset Bilimi Uzmanı Kenan Karataş, hükümetin Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan öğretmenlerin batıya kaydırılması kararının yanlış olduğunu belirterek, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Karataş, alınan kararın tahmin edilenden çok daha fazla sorunlara yol açacağını ifade ederek sözlerine devam etti.

Son günlerde hükümet kanadından yapılan açıklamalar da Doğu’da görev yapan terör sempatizanı öğretmenlerin batı illerine gönderileceğine dair haberler okuyoruz. Ben şahsım olarak buna ihtimal vermek ve inanmak istemiyorum. Böyle bir karar kanser hücresini vücudun tüm organlarına bulaştırmak anlamına gelecektir. Biliyorsunuz ki bölücü unsur elemanları daha çok eğitim alanında sürdürülen çalışmalar sonucunda temin edilmektedir. İsmi teröre karışmış eğitimcilerin gönderildikleri yerlerde provokatif eylemlere karışıp orada yaşayan doğu kökenli kardeşlerimizi illegal yollara sevk etme olasılığı da yüksek olacaktır.

Siyaset Bilimi Uzmanı Kenan Karataş, öncelikle hangi eğitimcinin teröre faaliyetlerine ismi karışmış onun belirlenmesi ve ona göre hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek kişisel önerilerini dile getirdi.

On beş bin öğretmenin batıya kaydırılması düşünülüyor. Peki yetkililer bu rakamı nasıl elde ettiler. Şayet bu isimler tespitli ise, tekrar söylüyoruz bu karar altından çıkılamaz problemlere yol açacaktır. Eğer tespitli değilse mağduriyetler yaşanacaktır. O halde ne yapmamız lazım? Terör sempatizanı ve terör eylemlerine ismi karışmış eğitimciler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve görevden el çektirilmelidir.

Mahkeme kararıyla suçu sabit olan bir eğitimcinin görevine devam etmesi telafisi mümkün olmayan bir hatadır. Özellikle bu isimlerin batıya kaydırılması alınması gereken en son karar bile olmamalıdır. Hükümet bu yanlışından biran önce dönmeli, konuyu tekrar masaya yatırmalıdır. Aksi taktirde terörizmi bizzat kendi elimizle batı okullarına bulaştırmış olacağız. Ayrıca işbirlikçi öğretmenlerin gönderilecekleri yerlerde iyi niyetle karşılanacaklarına ihtimal vermiyorum, diyerek sözlerine son verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyarbakır'da 1. Çocuk Tiyatro Festivali
Diyarbakır'da 1. Çocuk Tiyatro Festivali
Hızmalı ve Dellalbaşı Ailesinin Acı Günü
Hızmalı ve Dellalbaşı Ailesinin Acı Günü