Keçiboynuzunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Keçiboynuzunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Şanlıurfa 63 Haber’e Attar İsa Demirkol ile Keçiboynuzunun faydaları konusunda röportaj yaptı

11 Mayıs 2018 - 15:37

Şanlıurfa 63 Haber’e Attar İsa Demirkol ile Keçiboynuzunun faydaları konusunda röportaj yaptı. Demirkol, Keçiboynuzunun birçok faydası vardır, örneğin iktidarsızlığa İyi gelir, çocuğu olmayanlara faydası vardır, sperm sayısını yükseltir. Kan yapıcı özelliği vardır, vücut direnci için özellikle bahar yorgunluğuna birebirdir.

Keçiboynuzun kaynatılması ise, 2 – 3 tane keçiboynuzu parçalanıp bir tencereye atılır, tencerede kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra dolaba konulur sonrasında içilmeye hazırdır.

Keçiboynuzunu alırken yumuşak olmasına ve çok sert olmamasına dikkat etmek gerekir ayrı yeten keçiboynuzunun taze olanı daha makbuldür bu yüzden taze olmasına da dikkat etmeliyiz,

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsa Demirkol merhum attar İsa’nın torunuyum, yaklaşık olarak 20 – 25 yıldır bu işle uğraşıyorum.

KEÇİBOYNUZUNU NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?

Genel de Akdeniz bölgesinden gelir, ayrı yeten Mersin, Antalya, Adana, Kıbrıs bölgelerinden de geliyor.

SİZE KİM GETİRİYOR?

Bize genel de o bölgeler de bulunan köylüler getiriyor ve ya gönderiyorlar bize,  biz de köylülerden alıp halkın hizmetine sunuyoruz.

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Keçiboynuzunun birçok faydası vardır, örneğin iktidarsızlığa  İyi gelir, çocuğu olmayanlara faydası vardır, sperm sayısını yükseltir. Kan yapıcı özelliği vardır, vücut direnci için özellikle bahar yorgunluğuna birebirdir. Bahar aylarında içilirse baharın polen tozlarına karşı koruma ve bağışıklık sağlar.

NASIL TÜKETMEK GEREKİR?

Günde 4 – 5 tane keçiboynuzu tüketilse yeterlidir, faydası görülür. Vücuda ek bir enerji verir ve yorgunluğu alır. Keçiboynuzu kaynatılarak tüketilir bir de keçiboynuzu özü vardır o şekilde de içilebilir, keçi boynuzu kaldıkça sertleşir ama yemeyen varsa özünü de içebilir. Keçi boynuzun kaynatılması ise, 2 – 3 tane keçi boynuzu parçalanıp bir tencereye atılır, tencerede kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra dolaba konulur sonrasında içilmeye hazırdır.

ŞANLIURFA HALKININ RAĞBETİ NASIL?

Şanlıurfa halkının rağbeti çok güzel, her yörenin kendine göre bitkisi vardır, her yörenin kendine göre bir nimeti vardır bu da Akdeniz bölgesinin insanlara sunmuş olduğu bir bitkidir, bir nimettir. Bütün bitkiler Allah’u Teâlâ’nın bir nimetidir, önemli olan bu nimetlerin nasıl kullanılması gerektiğini bilmek lazım, bilmeden, bilinçsizce kullanılması kesinlikle doğru değildir.

ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Keçiboynuzunu alırken yumuşak olmasına ve çok sert olmamasına dikkat etmek gerekir ayrı yeten keçiboynuzunun taze olanı daha makbuldür bu yüzden taze olmasına da dikkat etmeliyiz, ağaçtan koparılarak değil de fakat taze olmasına dikkat etmek lazım. Taze olduğu nasıl anlaşılır diye soracak olursanız, keçiboynuzunun tazesi yumuşaktır.

FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Fiyatı 15 liradır ki zaten her yerde fiyatı aynıdır, kilosu 15 lira uygundur her kesim ulaşabilir.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Şifalı bitkilerden bir zarar gelmez kullansınlar fakat dozajında kullanmalarında fayda vardır, her şeyin azı karar çoğu zarardır. Ben günde 10 tane keçiboynuzu yerim dersen tabiki de olmaz, fayda beklerken zarar olur o zaman, her şeyi dozajında kullanmak da fayda var. Hastalık gelmeden önce sağlığın kıymetini bilmek lazım.

BİZE ZAMAN ALYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Beş Bin Yıllık Mucize İlâç "Keçiboynuzu

Keçiboynuzu/harnup (Ceratonia siliqua): Baklagiller familyasından doğal olarak Akdeniz ikliminde yetişen ve baklaları yenen, her daim yeşil ağaç ya da çalı türü. İngilizcesi “carob” ise de, genelde “St.Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. Her iki lisanda da “Yakup Peygamber’in Ekmeği” anlamına gelir. Yakup Peygamber’in çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir. Yaklaşık 5000 yıldan beri bilinmektedir. M.Ö. 79'da patlayan Vezüv yanardağının yok ettiği yerlerdeki yanmış bitki kalıntıları arasında keçiboynuzuna rastlanılmıştır.

Türkiye'de Harnup; Harup, Boynuz, Buynuz, Kutsal kitaplarda “Yaban Balı” isimleri ile adlandırılır.

Birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine veya yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak harnup kullanılırdı. Günümüzdeki beyaz şeker üretiminin başlaması ile bu kültür ve bu sağlıklı beslenme yapısı yok olmuştur. Harnup ağacı ilk 15 yıl hiç meyve vermeyen bir ağaçtır. Yetişkin bir ağaç 1000 kiloya kadar meyve verebilmektedir.

Keçiboynuzu diğer adıyla harnup, yeryüzünün en eski bitkilerinden olup anavatanı olarak Güney Anadolu, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarında yaklaşık 1500 km’lik sahil şeridinde doğal olarak yetişmektedir.

Türkiye’de tıbbi bitki ihracatında en büyük payı Keçiboynuzu almaktadır.

İçeriği: Keçiboynuzunun ortalama %35’i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Gallik asit de vardır.  Yine yaklaşık %40’ı yüksek moleküler yapılı nişastadan oluşur. Yağ oranı ise oldukça düşük olup ancak %1’dir. Bu özelliğinden dolayı da migreni tetikleme olanağı yoktur. Düşük kalorilidir.

Ayrıca A, B, B2, B3 ve D vitaminleriyle kalsiyum, sodyum, potasyum ve fosfor yönünden son derece zengin olan keçiboynuzu, bu açıdan çocukların vücut ve zeka gelişimine büyük katkı sağlar.

Olgunlaşmadan yenirse bağırsakları yumuşatır, olgunken kabızlık yapar. Yabani olanların tohumlarına Kırat veya Karat adı verilir. (0,2 gram 1 karat)  Keçiboynuzunun çekirdek ağırlıkları birbirine çok yakın olduğu için eski çağlarda ağırlık ölçüsü olarak kullanılmış ve hassas ölçümü sayesinde mücevher tartımında kullanılmıştır. Bugün mücevher ağırlık birimi olan karat, adını keçiboynuzundan almıştır.

Tohumlarından zamk elde edilmekte ve yurt dışına ihraç edilmektedir. Kâğıt ve Mobilyasanayinde de kullanılmaktadır.

Gallik asit içeriyor!

Keçiboynuzunun içerdiği gallik asiti insan sağlığı üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir maddedir ki; insan hayatında bu maddelerin önemi öğrenince mutfağından keçiboynuzunu ve pekmezini eksik etmek istemiyor. Gallik asit çok yönlü bir maddedir. Bu maddenin belirtilen bu özelliklerini artıran ve takviye eden, keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Urfa'da Feci Kavga 6 Ölü İşte Ölenlerin İsimleri
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu
Kaybolan öğrencinin cansız bedeni bulundu