Kıraç Topraklar İçin Fıstık Önerisi

Kıraç Topraklar İçin Fıstık Önerisi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Açar:"Üçüncü sınıf ve üzeri araziler verimli fıstık bahçelerine dönüştürülebilir" dedi.

07 Eylül 2017 - 15:13 - Güncelleme: 08 Eylül 2017 - 15:46

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçilerin geçim kaynaklarının başında yer alan Şam fıstığı üretimi için, tarıma elverişli olmayan kıraç toprakların da değerlendirilmesi önerildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Açar:"Üçüncü sınıf ve üzeri araziler verimli fıstık bahçelerine dönüştürülebilir" dedi. Prof. Dr. İzzet Açar, baklavadan çikolataya, hamurlu tatlılardan yemeklere kadar birçok yiyeceğin yapımında kullanılan fıstığın üretim alanlarının artırılması gerektiğini söyledi.

Yüksek getirisi dolayısıyla son dönemlerde üreticinin rağbet gösterdiği fıstığın bölgede başta Şanlıurfa olmak üzere Gaziantep ve Siirt illerinde çokça yetiştirildiğini ve Türkiye'de geçen yıl 170 bin ton fıstık üretildiğini belirtti.

Türkiye'nin, potansiyeliyle dünyanın önde gelen fıstık üreticileri arasında yer aldığını vurgulayan Açar, yeni dikim alanları oluşturularak fıstıkla üretim kapasitesinin daha da artırılabileceğini dile getirdi.

Fıstık Susuz da yetişiyor.

Bölgedeki tarıma uygun olmayan kıraç toprakların fıstık üretimi için kullanılabilecek potansiyelde olduğunu vurgulayan Açar, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki fıstık üretiminin yüzde 90'ını bu bölge karşılıyor. Şanlıurfa, Gaziantep, Siirt ve Adıyaman önemli üretici illerimizdir. Mardin'in de bir potansiyeli var, Diyarbakır ve Batman'da da fıstık üreticiliği gelişiyor. Bu bölgelerde normal tarımsal üretim için çok uygun olmayan eğimli araziler ve erozyona açık yerlerin ağaçlandırılması noktasında da fıstık çok önemli bir ürünümüzdür. Çok kuvvetli bir kök sistemine sahiptir, kökleri enine ve derine yayılan bir üründür. Dolayısıyla erozyona karşı korumada çok önemli bir bitkidir. Kuraklığa da çok dayanıklıdır, su olmadan da yetiştirilebiliyor."

Boş araziler fıstıklık olur

Açar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üçüncü sınıf ve üzeri olan tarım arazilerinin fıstık dikimi için değerlendirilebilecek potansiyelde olduğunu dile getirdi.

Bakanlıkça desteklenecek üretim sayesinde kıraç toprakların fıstık bahçelerine dönüştürülebileceğini anlatan Açar, "Tarıma uygun olmayan alanların fıstık bahçesine dönüştürülmesi çok önemlidir. Devlet tarafından destek verildiği takdirde üçüncü sınıf ve üzeri araziler verimli fıstık bahçelerine dönüştürülebilir. Sonrasında da bunların aşılanması ve verime başlayıncaya kadar 7-8 yıl süresince bakım desteğinin sağlanması durumunda kıraç ve boş olan arazilerimiz fıstık bahçelerine dönüşecektir. Bu olursa devletimizin bu bölgeye çok büyük bir yatırımı olur diye düşünüyorum, zira bunun bölgeye önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Buzdolabı kablosu yangına neden oldu
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı
Çiftçi Tarihi Kentler Birliği Ünye buluşmalarını başlattı