Koskoca Karaköprü bir ayakkabı tamircisi yok

Koskoca Karaköprü bir ayakkabı tamircisi yok

Urfa'da ayakkabı tamirciliği yapan Ali Basmacı, Şanlıurfa 63 Haber'e meslek ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

26 Temmuz 2017 - 20:32 - Güncelleme: 27 Temmuz 2017 - 17:27

Urfa'da ayakkabı tamirciliği yapan Ali Basmacı, Şanlıurfa 63 Haber'e meslek ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.Karaköprü'de bir tane ayakkabı tamircisi yok dedi...

Şanlıurfa’da ayakkabı tamirciliği yapan Ali Basmacı Şanlıurfa’da daha önceleri imalatçı çoktu.  100 dükkana yakın imalatçı vardı. İmalatçılar kalmadı. Esnaf daha önce burada ufak ufak dükkânlar da mahalle aralarındaki evler de çalışırdı. Kenar mahalleler de yine ayakkabı tamircileri vardı. Şimdi tek tek kapanmaya başladı. Burada 3 – 5 tane çarşı içerisinde koskoca Karaköprü ilçesinde bir ayakkabı tamircisi yok. Adam 3 – 5 liralık bir iş için adam 5 lira otobüse veriyor. Buraya geliyor. Burada yaptırıp bir daha karaköprüye gitmek zorunda kalıyor. Çünkü adam orada dükkan açtığı zaman kurtarmıyor. Tamirat onu orada kurtarmıyor. Kala kala burası Urfa’nın en eski bölgesi olduğu için burada kaldı bu 3 – 5 dükkan. Bizden sonra bence yetişecek kimse de yok.

Eskiden ayakkabılar kaliteliydi, pahalıydı, alım gücü yoktu, sürekli gelip ayakkabı tamiri yaptırırlardı. O zamanlar tamir üzerine iş çoktu. Ama şuan da ayakkabılar kalitesiz olduğundan ucuz olduğundan millet tamirata fazla rağbet etmiyor. Ufak tefek işlerle geçiniyoruz. Biraz giydiği zaman atıyor. Hemen yenisini almaya bakıyor. Eskiden tamir çoktu şimdi yok. Herkes hazır alıyor. Şimdi gelen ayakkabıların yüzde 70’i kalitesiz, naylon ayakkabılar. Eskiden ayakkabıların hepsi deriydi. Bir de altı kösele idi onlara ayrıca pençe yaptırırdı. Topuk lastik yaptırırdı. Onun tamiri daha çok olurdu. O zaman pahalıydı ayakkabılar kıymetli olduğu için adam onu atmazdı. Sürekli tamir yaptırır. İdare ederdi. Ama şimdi ayakkabılar ucuz olduğu için tamire fazla rağbet yoktur. Yaşlılarımız bu hususta duyarlılar. Ayakkabıların olsun eski eşyaların olsun kıymetini biliyorlar. Tamir yaptırıyorlar. Ama gençler de bu yok. Birazcık bir yerinden yırtılınca hemen atıyorlar. Buraya getirmiyorlar. Yaşlılar yaptırıyorlar çünkü o adamlar yoksulluk görmüş yokluk çekmişler malının kıymetini zenginde olsa alacak gücüde olsa yine eskisini tamir yaptırıyor. Ama gençlerde o yok. Gençler birazcık bir yeri yırtılınca açılınca tamir yaptırmıyor atıp hemen yenisine bakıyor. Eskiden millet parayı zor kazanırdı kıymetini de bilirlerdi. Şimdi para kolay mı kazanılıyor? Kolay kazanıldığı için millet hiçbir şeyin değerini kıymetini bilmiyor. Ama bu bollukta böyle gitmez kıymetini bilmek lazım. Bugün 5 lirada kazansak yarısını harcayıp yarısını saklamak lazım. Ama ne kazanırsan hemen onu yiyip bitirmemek tüketmemek lazım.

Kıymetli ayakkabıları adam getirip tamir yapıyor. Eskiden hep kaliteli el yapımı ayakkabılar vardı. Değerliydi, kıymetliydi tamir olacağı zaman da tamir parası adamın gözüne gelmiyordu. Ama şimdi ayakkabılar kalitesiz dandik olduğu için pek tamirata gelmiyor. Gençler şimdi hep spor kullanıyor. Spor da kaliteli olanı da var ama çoğunluğu hep kalitesiz. Çin malı ucuz mallar onlar da tamire gelmiyor.dedi. (Şanlıurfa 63 Haber-Özel)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı