Küçük Esnafa Kredi Vermiyorlar

Küçük Esnafa Kredi Vermiyorlar

Şanlıurfa 63 COM Bir zamanlar imalatını yaptığı mutfak eşyalarını şimdi tamir ederek ekonomiye katkı sağlayan Mehmet Bakır ile röportaj yaptı

24 Nisan 2018 - 18:34

Şanlıurfa 63 COM Bir zamanlar imalatını yaptığı mutfak eşyalarını şimdi tamir ederek ekonomiye katkı sağlayan Mehmet Bakır ile röportaj yaptı.Mehmet Bakır Usta, Şanlıurfa 63 Haber’e Bakırcı Ustalığını neden bıraktığını, Çelik mesleğinin ayrıntılarını anlatarak Kobiler verilen desteğin küçük esnafada kredi olarak verilmesi gerektiğini ifade etti.

İşte Röportajımızın Tamamı

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Mehmet Bakır Şanlıurfa doğumluyum eski adıyla 12 Eylül Caddesi şimdiki adıyla Demokrasi caddesinde iş yerim var. 1999 yılından beri bu iş yerindeyim, asıl mesleğim bakırcı ustası, acı kahve cezvesi yani mırra cezvesinin imalatını yapıyordum. Reklamın olmamasından ve yeni gençlerimizin bunları bilmemesinden dolayı mesleğimi değiştirdim, kazanç yoktu artık. Şuan da çelik üzerine çalışıyorum, çaydanlık, tencere, düdüklü tencere, tava tamiri yapıyorum, kaynak işi yapıyorum, yedek parça satışı yapıyorum, şuan geçimimi bu şekilde sağlıyorum.

CEZVE ÜRETİMİNİ NEDEN BIRAKTINIZ?

En büyük sebebi maddi imkânsızlıklardan dolayı, cezve üretimi işine maddi destek lazım, devlet tarafından teşvik amaçlı hiçbir destek görmedim açıkçası. İleri de Valiliğe bağlı kültür evi var gidip oraya başvurdum, bana orada yer verin, bana imkân tanıyın, malzemelerini alın ben de imalatını yapayım dedim ama maalesef olumsuz cevap aldım, olmadı bende kendi işimi devam ettirmeye çalışıyorum. Benim cezve imalatını bırakmamın tek sebebi maddi imkânsızlıklardan kaynaklanıyor, eğer imkânım olsaydı ben bir dakika düşünmem bu işi yaparım. Halkta eskisi gibi rağbet göstermiyor, eskiden bakır lenger yapardık, sahan yapardık, bakır tas yapardık, kalaylı taslar yapardık ama artık halkımız porselene yöneldi, cam tabaklara vs. yöneldiler. Kimse bakıra rağbet göstermediği için bende çelik işine yöneldim.

ÇELİK İŞİNE NE ZAMAN BAŞLADINIZ?

1996’da cezve yapıyordum ve 3 yıl devam ettirdim 1999’da da çelik tamiri üzerine başladım, şuan da Demokrasi Caddesinde i yerim var burada devam ediyorum.

ŞUAN İŞİNİZ NASIL İLERLİYOR?

Şuan iyi değil, nasıl iyi değil? Kazanç olarak iyi değil, ben şuan da bir asgari ücret parası kazanmıyorum çünkü yaptığım işin maliyeti çok yüksek olduğundan dolayı, elektrik parası, bez, cila, kaynak, kaynak tozu, dükkân kirası, işçilik maalesef kurtarmıyor ama yine de çok şükür.

İŞİNİZİ ANLATIRMISINIZ? ÇELİK DERKEN NEYİ KAST EDİYORSUNUZ?

Çelik derken ilk akla gelen çaydanlıktır, çaydanlık tamiri yapıyoruz, kaynağını yapıyoruz, kulpunu takıyoruz, düdüklü tencerenin lastiğini değiştiriyoruz, siboplarını ve kulplarını değiştiriyoruz, tencerelerin kulplarını değiştiriyoruz, sefer taşı tamiri yapıyoruz, çay semaverinin tamirini yapıyoruz, musluklarını değiştiriyoruz. Çeşit bol olduğu için biz geçimimizi sağlıyoruz, fakat ileri de mutfak malzemeleri de tamamen cam veya porselene döndüğü zaman bu meslekte ölecek, bilemediniz bu işi de 4 – 5 yıl yapabileceğiz sonra bakırcılık mesleği gibi bu meslekte yok olup gidecek. Artık biz de porselene döneceğiz, cama döneceğiz.

VATANDAŞA HAZIR ALMAK DAHA MI CAZİP GELİYOR?

 

Eskisi gibi değil, ben 1999 yılında açtığım zaman iyi iş yapıyordum, o zamanlar bir tamir yapınca daha önem veriyorlardı, daha kıymetliydi. Fakat zamanla porselen, cam, tabak, çanak çıktıktan sonra çelik mesleği de kaybolmaya yüz tuttu, artık eskisi gibi değil. Ben eskiden günde 20 – 30 tane çaydanlık tamiri yapardım ama şuan da günde 5 – 10 tane çaydanlık tamiri yapamıyorum, iş olmuyor ama çeşit bolluğu ile çark dönüyor. Örnek olarak 20 çeşit kulp çeşidimiz var, bir liradan satsak günde 20 lira, çeşit bol, ondan 1 lira, başka bir şeyden 5 lira, başka bir şey 10 lira diye geçimimizi sağlıyoruz.

İŞLERİN GİDİŞATINDAN ŞİKAYETÇİMİSİNİZ?

Şikâyet etmek değil, fakat arzumuz var işlerin açılması yönünde, örnek olarak geçen yıl devletin bize teşviki oldu vergiler konusunda. Ben bundan önceki yıl 680 lira yıllık vergi verdim ama bu yıl basit usulde 70 lira vergi verdim. Devletin bize 610 lira kadar bir teşviki oldu, kiraya geçen yıllar yüzde 10 – 20 zam geliyordu, adama dedim işin yokluğundan dolayı sıkıntı oluyor, çok şükür kira artışı da olmadı, o şekilde idare ediyoruz ama bu böyle gitmez.

ÇÖZÜM NOKTASINDA NELER YAPILABİLİR?

İşlerimizin düzelmesi için devletin esnafın arkasında olması lazım, nasıl olacak? Örnek olarak KOBİ’lere kredi veriyor ama küçük esnafa kredi vermiyor, bana kredi vermiş olsa ben gidip malzeme alırım, punto makinesi alırım, makas alırım, kesme malzemesi alırım, kaynak malzemesi alırım. Çeşit ne kadar bol olursa işimizde de o kadar ilerleme olur. Küçük esnaf olarak kredi alamıyoruz, bankalar memur kefil istiyor, ben esnafım, ben vergimi veriyorum, ben BAĞ-KUR ödüyorum, ben çocuk okutuyorum, ben geçimimi sağlıyorum ben faizle ona buna vereceğim yok. Ben işime kullanacağım ama biz onu bankalardan alamıyoruz, biz bunu esnaf olarak devletten bekliyoruz, yalnız kendim için değil bütün esnaf için, bakkal için, kasap için, manav için, boyacı için vs. kredinin veya teşvikin olmasını arzuluyoruz.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

İyi olacak, devlette biraz destek verse bizim de gayretlerimizle daha iyi olur. Bize Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkür Ederim, Ben Teşekkür Ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Şanlıurfa’da deprem
Şanlıurfa’da deprem