Kurban Bayram’ında et tüketimi konusunda uzmanlar uyarıyor
Reklam

Kurban Bayram'ında et tüketimi konusunda uzmanlar uyarıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte kurulan sofraların baş aktörü kırmızı etin tüketimi konusunda uzmanlar uyarıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim...

08 Eylül 2016 - 10:29 - Güncelleme: 08 Eylül 2016 - 10:32

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte kurulan sofraların baş aktörü kırmızı etin tüketimi konusunda uzmanlar uyarıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, "Kurban Bayramı'nda özellikle et kesilir kesilmez birkaç saat içerisinde pişirip tüketmek gibi bir alışkanlığımız var, ama bu çok doğru değil" dedi.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yaklaşan Kurban Bayramı'na dikkat çekerek, kırmızı et tüketimi hakkında çeşitli tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özcan, Kurban Bayramı'nın birçok ailenin beraber toplanıp, özel sofraların hazırlandığı geleneksel bir kültür olduğunu söyledi. Bayramda dikkat edilmesi gereken bazı hususların başında yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirme de hem de sindirimde zorluk meydana getireceğinden bahseden Diyetisyen Özcan, "Kurban Bayramı'nda özellikle et kesilir kesilmez birkaç saat içerisinde pişirip, tüketmek gibi bir alışkanlığımız var ama bu çok doğru değil. Etin bir gün kadar ve sonrasında uygun pişirme yöntemleriyle pişirilip daha sonra tüketilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
"Kesinlikle kızartma, kavurma ve kuyruk yağı, tereyağı ile pişirme yöntemini önermiyoruz"
Diyetisyen Özcan, özellikle kalp, tansiyon ve diyabet hastaları için ayrıca parantez açıp, bu hastalara et pişirme konusunda uyarılarda bulunarak, "Uygun pişirme yöntemleri, fırında, haşlama ve kendi suyunda pişme gibi olabilir ama kesinlikle kızartma veya ekstra kuyruk yağı, tereyağı ile pişirme yöntemini önermiyoruz. Özellikle kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet veya böbrek hastası olan bireylerde, bu tarz yağlı beslenmenin yükselmesiyle, hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Çünkü kırmızı et protein açısından zengin bir besindir ama içerdiği yağ oranı da yüksektir. Et tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat edilmeli" diye kaydetti.
"C vitamini yönünden zengin bir salata ile aslında sofraları renklendirebiliriz"
Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, bayram sofralarında pişirilen etin yanında C vitamini yönünden yüksek besinlerin de olması gerektiğine de dikkat çekerek, "Bayramda pişirilen etin yanına mutlaka sebze yemeği veya salata, içecek olarak ayran, cacık veya yoğurt mutlaka olmalı. Kırmızı etin içerisindeki demirin emilimini arttırmak için C vitamini yönünden zengin bir salata ile aslında sofraları renklendirebiliriz" şeklinde konuştu.
"Aşırı et tüketiminden en çok kalp ve tansiyon hastaları etkileniyor"
Öte yandan Kurban Bayramı'nda aşırı yemek yemenin meydana getirdiği olumsuzluklara da değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Özcan, "Kırmızı etin içerdiği yüksek yağdan dolayı kolesterolü ve kan yağlarını arttırdığı için de rahatsızlıklara sebep olabiliyor 8. Bu durumdan en çok kalp ve tansiyon hastaları etkileniyor. Kurban Bayramı ama bir yandan da tatlı tüketimini de çok fazla görebiliyoruz. En çok da diyabet hastalarının buna dikkat etmesi gerekiyor. Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar, dondurma veya taze meyvelerden yararlanabiliriz. Bu şekilde ikramlarımızı yapabiliriz" dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük Miting İçin Son Hazırlıklar Yapılıyor-Videolu Haber
Büyük Miting İçin Son Hazırlıklar Yapılıyor-Videolu Haber
Kursiyer Kadınlara Uyuşturucu İle Mücadele Semineri-Videolu Haber
Kursiyer Kadınlara Uyuşturucu İle Mücadele Semineri-Videolu Haber