Madagaskar Tarım Sektörünün Kalkınmasına Destek

Madagaskar Tarım Sektörünün Kalkınmasına Destek

Buğday,yemeklik ve silajlık mısır tüketiminde ilk sırada olan Madagaskar'daki mühendislere Urfa'da TİKA’ ya ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından eğitim verildi

26 Ekim 2018 - 09:28 - Güncelleme: 26 Ekim 2018 - 22:36

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde Madagaskar Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığından gelen yetkililere Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde buğday ve mısır yetiştiriciliğiyle ilgili eğitim verildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN' ın 22-26 Ocak 2017 tarihleri arasında Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan ziyareti esnasında Zat-ı Alileri tarafından talimatlandırıldığı üzere, tarım konusunda proje başlatılması hususu gündeme gelmiştir. Bahse konu alanda çalışmalar yapmak amacıyla, TİKA ile Malgaç Tarım Bakanlığıdurum değerlendirilmesi yapılmış ve  “Buğday ve Mısır yetiştiriciliği” konularında teknik işbirliği yapılması kararlaştırılmış.

 'Madagaskar 'da Buğday ve Mısır Yetiştiriciliğini Geliştirme' projesinin ilk etabında Ülkemizde eğiticilerin eğitimi kapsamında eğitim proğramı düzenlenmiştir.   Madagaskar Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığına bağlı Anosy Bölgesi,Androy Bölgesi, Betioky Bölgesi, Ambatofinandrahana Bölgesi, Analamange Bölgesi, SoanieranaIvongo Bölgesi Tarım ve Hayvan Yetiştiriciliği Bölge müdürlerinden oluşan 7 kişilik heyet Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bir haftalık eğitim verilmiştir. Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanları tarafından verilen eğitimde, Mısırın Dünya ve Türkiye’de Üretim Potansiyeli, Mısır Yetiştiriciliği, Mısır Islahı ve Biyoteknoloji’de ki Yeni Gelişmeler, Mısır Bitkisinin Taksonomisi, Morfolojisi ve Kullanım Alanları, Silaj Mısır Tarımı, Mısır Bitkisinin Önemli Hastalık ve Zararlıları, Buğday Bitkisinin Tarihçesi, Buğday Bitkisinin Morfolojisi ve Kullanım Alanları, Buğdayın Dünya ve Türkiye’de Üretim Potansiyeli, Buğday Yetiştiriciliği, Buğday Islahı ve Biyoteknoloji’de ki Yeni Gelişmeler,Buğdayda teknolojik analizler, Buğday Bitkisinin Önemli Hastalık ve Zararlıları konularında eğitimler verilmiştir.Eğitim proğramına katılan uzmanlara laboratuvar, deneme alanları ve işletme ziyaretleri yapılarak bilgi ve deneyimlerini geliştirme fırsat sağlandı.

Madagaskar’dan gelen heyet Başkanı Dr. Andriamanantena RAZAFIHARISON, “Ülke genelinde 22 bölgede 290.000 ha. Alanda yemeklik ve silajlık mısır yetişmekte olup İç tüketimde mısır ilk sıralarda yer almasından dolayı arz açığı olduğunu, Üretimde,Sertifikalı tohum yetersizliği, Yerel tohumlarda kalite düşüklüğü,Modern tarımsal üretim, hasat ve işleme alanlarının yetersizliği,-Üreticilerde bilgi noksanlığı, geleneksel yöntemlerle üretim yapma ısrarcılığı,Hastalıklarla mücadelede kısıtlı imkanlar, Yağmur sezonu harici kurak mevsimlerde sulama sıkıntısı, Mısır işleme konularında ( nişasta, un, şurup vb.) yetersiz altyapılarının olduğunu belirtti. Madagaskar’ da buğday üretim oranı yıllık 1000 ton (randıman 2.4 ton/ha), tüketim oranı 54.588 ton’ olup, Üretim azlığı, ithalata bağımlılık buğday ve un fiyatlarının fazla olduğunu ifade ederek Türkiye’ nin buğday ve mısır yetiştiriciliğinde ileri seviyede olduğunu ve bu eğitim sayesinde pek çok yeni bilgilerle donatıldıklarını, işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler. Ayrıca, buraya gelmelerini sağlayan Türk hükümetine, TİKA’ ya ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne heyet adına şükranlarını ilettiler.Eğitim sonunda GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil ÇETİNER tarafından eğitime katılan Malgaç Tarım Bakanlığı uzmanlarına bir haftalık eğitim sonunda sertifika verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
6 Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga Kamerada
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor
Haliliye'de Ekmek İsrafı Önleniyor