Mevsim Geçişleri Enfeksiyona Zemin Hazırlar

Mevsim Geçişleri Enfeksiyona Zemin Hazırlar

Op. Dr. Rezzan Okyaybudak Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, ani ısı değişiklikleri de vücudun bağışıklık sistemini bozarak enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır

14 Eylül 2018 - 16:38 - Güncelleme: 14 Eylül 2018 - 16:46

Op. Dr. Rezzan Okyaybudak Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada, sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte doğadaki alerjen miktarları artmaktadır bu nedenle mevsimsel alerjisi olan hastalar sıklıkla burun akıntısı, burun kaçıntısı, burun tıkanıklığı, hapşuruk gibi nedenlerle kliniğimize başvurmaktadır.

Mevsim geçişlerinde ki ani ısı değişiklikleri de vücudun bağışıklık sistemini bozarak enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Tüm bunlardan korunmak için mevsim geçişlerine uygun giyinilmesini ve bağışıklığı güçlendiren yeşil sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesini önermekteyiz. Alerji problemleri olan hastaların özellikle sonbahar ve bahar aylarında doğa yürüyüşlerine ara vermeleri gerekebilir. Kendisinde alerji olduğunu bilen hastalar da en etkili tedavi yöntemi alerjenden uzak durmaktır. Fakat polen alerjisinde alerjen havada asılı durduğundan bu pek de mümkün olmamaktadır. Bu nedenle daha alerjenle karşılaşmadan alerji hastalarımıza tedavi başlamaktayız. Bu hem mevsim geçişinin daha rahat atlatılmasına imkan vermekte hem de hastanın sosyal yaşamını daha az etkilemektedir. Çok bilinen yanlışlardan biri alerjinin enfeksiyonla karıştırılması ve gereksiz yere birçok ilaç kullanılmasıdır. Alerji dönem dönem olur ve hastalarımız her sene aynı dönem hasta olduğundan şikayet ederler. Uzun süren gribal enfeksiyonlar da alerji unutulmaması gereken bir durumdur. Ayrıntılı muayene ile kolaylıkla teşhisi koyulabilen alerjinin tedavisinde çok çeşitli ilaç kambiraşyanları kullanılmakta ve hastaların rahat ettiği ilaçla devam edilmektedir.

Okyaybudak, Aslında alerji tek bir şekilde iyileşir o da alerjinin ortamdan uzaklaşmasıyla bunun dışında verilen birçok tedavi hastanın hayat konforunu arttırmak amacıyla verilmektedir. Son zamanlar da çeşitli alerjenle karşı immunoterapi denilen bir yöntemle tedavi geliştirilmekte ve ülkemizde de dirençli vakalar da bu yönteme başvurulmakta, yaz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Okyaybudak, Çocukluk çağı alerjileri genel de ileri ki yaşlar da gitgide azalmaktadır ve fakat bazı vakalar astıma dönüşebilmektedir. Bu yüzden geçmeyen burun akıntısı hapşuruk sürekli tekrarlayan kulak enfeksiyonları ve horlama şikayetlerinde alerji de akla gelmelidir. Çocuklukta alerjinin tedavi edilmesi erişkin hastadan bir nebze daha önemlidir. Çünkü öğrenme çağında okul başarısını ve uyku kalitesini çok etkilemektedir. Dahası hastalığın ilerlemesi ileri de astıma neden olmaktadır. Dedi. urfa haber- şanlıurfa haber- urfa haberleri- şanlıurfa haberleri- sanliurfa- urfahaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SP İL Yönetim Kurulu toplandı
SP İL Yönetim Kurulu toplandı
Birecik’teki Heyelan Bölgesi Bakanlık Gündeminde
Birecik’teki Heyelan Bölgesi Bakanlık Gündeminde