Müftü Açık, 2018 yılında 2 bin 100 camiye ulaşmak istiyoruz

Müftü Açık, 2018 yılında 2 bin 100 camiye ulaşmak istiyoruz

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık,Cami arsasını babası vermek istiyor ama oğlu vermek istemiyor. O yüzden imar bitmeden camilerin bitmesi gerekiyor.

20 Kasım 2017 - 16:30 - Güncelleme: 20 Kasım 2017 - 16:35

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Cami arsasını babası vermek istiyor ama oğlu vermek istemiyor. O yüzden imar bitmeden camilerin bitmesi gerekiyor, 2018 yılında 2 bin 100 camiye ulaşmak istiyoruz. Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Mehmet Kamil Güler’in Duru Tv’de sunduğu Doğru Çizgi Programına konuk oldu. Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Şanlıurfa İl Müftülüğü ne kadar resmi bir kurum ise vatandaşın doğumundan vefatına kadar beraber olduğu bir kurumuz. Vatandaş sevincinde, üzüntüsünde ve nikahında bizi görmek istiyor. Halkla içe içe olmak sadece Müftünün değil 2 bin 300 çalışanın halk ile beraber olması gerekiyor. İmam sadece camiye kapanmayacak, benim devamlı belirttiğim gibi camiye gelen ve gelecek olanlar bizim irtibatlı olduğumuz kitledir. Bunu kadın, erkek ve çocuklarını kapsıyor.

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Bir camide vaazımızı ve hutbemizi kültürlü kişide dinliyor,  Okumamış kişi de dinliyor, Engelli de dinliyor, Engelsiz de dinliyor,  Kadında dinliyor, Memurda dinliyor,  İşçide dinliyor. Hatta bazen patron ile işçi yan yana oluyor ve birlikte dinliyor. Vaiz ve hutbe bazen patrona, bazen işçiye, bazen memura, bazen kadına hitap ediyor. Herkes kendisine bir hisse alıyor. Yılda 52 hutbe, 52 vaiz ve hafta içlerinde vaizler veriyoruz. Camilerimizin hafta içinde açık olması gerekiyor. İhtiyaç odaklı kuran kursları açmamız gerekiyor. Örneğin bir dernek bize müracaat edip bizim bir odamız var. Sıralarımız var. Kurs açılması için uygun alanımız var. Biz kuran kursu açmak istiyoruz. Talep ederse biz kendilerine hoca göndermek zorundayız. Halkla iç içeyiz. Ama daha fazla olmamız gerekiyor. Biz hep yaptıklarımızı anlatırız. Ama yapamadıklarımız daha önemli. 1970 camiye ulaştık. .2018 yılında 2 bin 100 camiye ulaşmak istiyoruz. 2018 yılında nüfusumuz yaklaşık 2 milyona ulaşması bekleniyor. son yıllarda Urfa atağa geçti. Urfalılara teşekkür ediyorum. Açık epeyice kapandı. Şanlıurfa göç de alıyor. Cami planlamalarını yapmamız gerekiyor. Yeni imara açılan alanlarda caminin arsasının hayır ve hasenatla olması lazım. Siz camiyi yapmadığınız zaman ileri dönemlerde arsa fiyatları yükseldiğinde insanların hayra meylinde de zorluklar olabiliyor. Cami arsasını babası vermek istiyor ama oğlu vermek istemiyor. O yüzden imar bitmeden camilerin bitmesi gerekiyor. Cami dediğimiz zaman çocuk oyun alanı olacak. Biz artık camilerde duvar istemiyoruz. Caminin bahçesine çocuklar girip oynasın. Caminin içine çocuklar girsin. Biz kadınları ve çocukları caminin içinde görmek istiyoruz. Caminin bahçelerine insanlar gelip oturup dinlensinler. Dedi.

Müftü Açık, camilerde elektrik sorunu, tuvaletlerin temiz tutulması, engellilerin camilere engelsiz gelmeleri, Camilerde kamera sistemleri kurulması, tarihi camilerde uyumlu olmayan levhaların durumu, Hac ve umre organizasyonları, kuran okuma yarışmaları, hafız yetiştirilmesi, kuran kursları konularında açıklamalarda bulundu.

Programda yayınlanan VTR’de vatandaşların tüm sorularına cevap veren Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Mevlid Kandili nedeni ile yapılacak etkinliklerle ilgili bilgiler de verdi. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yılmaz ve Sezer'den ŞUTSO'ya Ziyaret
Yılmaz ve Sezer'den ŞUTSO'ya Ziyaret
Tabipler Odası Başkanından ŞUTSO'ya Ziyaret
Tabipler Odası Başkanından ŞUTSO'ya Ziyaret