Nacar Pazarında Çırak Yetiştiremiyoruz

Nacar Pazarında Çırak Yetiştiremiyoruz

Şanlıurfa 63 Haber Muhabiri Urfa Nacar Pazarında ahşap çocuk oyuncakları yapan engelli Osman Basmacı ile röportaj yaptı.

17 Eylül 2017 - 16:53 - Güncelleme: 18 Eylül 2017 - 22:22

Şanlıurfa 63 Haber Muhabiri Urfa Nacar Pazarında ahşap çocuk oyuncakları yapan engelli Osman Basmacı ile röportaj yaptı.Osman Basmacı, Urfa’nın değerlerinde ellerinde eskimiş kullanılmış ve atacakları olan süs eşyasıdır. Oyuncaktır bunları bana bir getirsinler çizelim birebir aynısını yapalım birde bunları kaybolmadan gün yüzüne çıkaralım.

Çocuklarımız doğal ahşap oyuncaklarla oynasınlar çocuğun gelişimine zekasına el becerisine katkı sağlar.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Ben Osman Basmacı Şanlıurfa doğumluyum.  50 yaşındayım işyerimiz dergah çarşısının arkasındadır. Ben aslen Eyyübiyeliyim. 2005 yılında engelimden dolayı emekli oldum.

Bu mesleğe nasıl başladınız?

Ne yapalım ne edelim diye kahveye falan gitmektense bu işi sevdiğimizden dolayı bu işe başladık. Çok şükür işi geliştirdik. Geliştirdikçe de milletin talebi oldu şuanda bu işle uğraşıyoruz. Ahşap materyalleri oyuncakları üzerinde çalışıyoruz. Marangozluk falan bizim şeyimizde değil. Süs eşyası ile ahşap oyuncak bizimkisi doğal ahşap bizimkilerin hepsi doğaldır. Bizde yok ağır doğadan nasıl genellikle doğadan nasıl geliyor nasıl toplanıyorsa o şekilde işlenip biz oyuncak olarak kullanıyoruz. Ahşap süs eşyası olarak halkımıza milletimize sunuyoruz.

Engelliler ile bu gibi kurslar var mı?

Ben özellikle eve kapanayım ve yakutta oturayım. Balık yiyeyim evet. Balık tutmayı öğrendik. Balık tutuyoruz ve biz kendi balığımızı tutup kendi balığımızı yiyoruz öyle baştan savma yaşamak bize yakışmaz. Bende evde oturan arkadaşlarıma tavsiyem kendi kendilerine meslek bulup vakit geçirecek böyle bir iş bir uğraş bulsunlar. Evlerine kapanmasınlar. Bugün Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı koordinasyon merkezi var. Orada her türlü kurslar var. Giyecek kursu var. Oymacılık kursu var. SGK kursu var onlara gitsinler orda en azından ellerinde bir meslek olur. İş olur kendi yaptıkları ürünleri kendileri satıp ekonomiye katkı sağlarlar. Evet, hepsinin maaşı var.  şuyu var buyu var ama yetmeyebilir azdır. Ama bu onlara bir ek getiri olur tavsiyem oraya gitsinler yani falan yere filan yere gitmelerine gerek yok. Oradaki bütün malzemeleri de Şanlıurfa Belediyesi karşılıyor tavsiye ederim oraya gitsinler.

Kurumsal satışlarınız oluyor mu ?

Şimdi ben bu işe 8 yıl önce başladım. Daha önce ben herhangi bir kursa bir yere gitmedim. Ben kendi merakımdan dolayı işte ufak tefek yapıyordum. Önceden eşe dosta hediye ediyordum. İşte dediğim gibi emekli olduktan sonra ne yapalım nereye gidelim gelip herhangi bir kiramız falan bir yerde yok yerimizde ufaktır yani 2 metrekare bir yer kendi çabalarımla onu da söyleyeyim ben her hangi bir kurumdan herhangi bir gelirim yok. Yardım talebim yok. Kendi çabalarımla sağ olsun Mehmet Ekinci dükkanımıza geldi teşrif etti geldiği içinde teşekkür ederiz daha başkası da gelmedi. Şey etmedik gerçi belki haberleri bile yoktur bizim burada olduğumuzdan Karaköprü belediyesinin bir etkinliği var: Oyuncak müzesi açıyorlar oraya bir 30-40 parça yaptık verdik beğendiler. İnşallah devamı gelir inşallah oraya yapıp veririz.

Kaç çeşit oyuncak üretimi yapıyorsunuz?

Bizim gayemiz burada bizim eski oyuncak eşyalarımızı süs eşyalarımızı oyuncaklarımızı bende olan süs eşyaları mesela çoğu kaybolmuş yani yoklar. Şuanda ben onların minyatürlerini yapıyorum ki bizden gelecek çocuklar bunları görsünler. Küçük çocuklar bunları görsünler eskiden bunlar böyle kullanılıyormuş onları bilsinler diye ve efendim: Benim 70-80 çeşit oyuncağım ve süs eşyam var. Kendi oyuncağım Urfa’nın yerli süs eşyası var. İşte Urfa’nın değerlerinde ellerinde eskimiş kullanılmış ve atacakları olan süs eşyasıdır. Oyuncaktır bunları bana bir getirsinler desinler ki böyle böyle bir şey var buraya çizelim birebir aynısını yapalım birde bunları kaybolmadan gün yüzüne çıkaralım benim gayem odur yani.

Zeka gelişimine faydalı oyuncaklar yapıyor musunuz ?

Benim yaptığım oyuncaklar çocukların zekâ gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklarım var. Oynayabilecekleri oyuncaklar var. El becerilerini geliştirecek oyuncaklar bende var. Ondan sonra okul etüt derslerine kullanılacak oyuncaklar bende var. Hepsi mevcut bunun yanında araba var Urfa’nın eski sediri var. Tahtı var dönme dolabı var. Bunların hepsinin birebir maketini yaptım. At arabası mesela kağnı yani aklınıza ne gelirse şu anda belki çoğunluğu değil de aklınıza hangisi gelirse bende mevcut. Bildiklerini umut ediyorum eğer ellerinde varsa bildikleri yani kafalarında ellerinde olması önemli değil çizimi yine yaparız bir onu piyasaya çıkarırız yani hayata kazandırırız yani kaybolmasın hiç olmasa yani büyüyünce çocuklarımız görsünler.

Çin malı oyuncaklar kansorejon maddelerle yapılıyor

Şanlıurfa halkına diyoruz ki şimdi çok revaçta olan Çin malı oyuncaklar var baya yani adamlar söktürmüşler yapıyorlar gönderiyorlar ama bunların %80 i kanserojen maddelerle yapılan oyuncaklar bunların atık plastiklerle 2-3 liraya oyuncak var. Bugün ben kılıç yapıyorum 10 tl ya satıyorum. Onların kılıçları 5 lira, benimki doğal ahşap ormandan geldiği gibi kendim işleyip kendim satıyorum. Bunların oyuncakları atık bizim çöpe attığımız gibi plastiklerden bunların içinde katkı maddesi boya katkı maddesi atıyorlar ki rengi parlasın diye çocukların albenisi olsun çocukları kandırsın. O yüzden benim tavsiyem benden almalarını demiyorum. Diyoruz alırken dikkatli olun kalite önemli plastik oyuncağın da yerlisi var. TSE standartlarına uygun olan oyuncaklar var onları alsınlar 3-5 liraya alıp çocukları kandırmasınlar. O çocuğa ileriki zamanlarda çocuğa bir zararı olabilir kaşıntı yapıyor. Alerji yapıyor. Solunum yolları enfeksiyonu yapıyor.  o yüzden benim tavsiyem plastik oyuncakları alırsanız yerli oyuncak alın.

Nerede pazarlıyorsunuz?

Şimdi benim şu anda bir kaç yere toptan verdiğim yerler var. Adıyaman’a gönderiyorum. Birde ben burada bide Hasanpaşa camisinin orda seyyar tezgah açıyorum. Kendim üretip kendim satıyorum. Yani aracı falan hiçbir kurum yok. Ağırlık olarak çocuk oyuncak beşikleri onlar şuan revaçta. Şimdi çin malı plastik oyuncağı biz beşik getirmişler plastik yani çocuklar 2 sefer oynamadan 3.cüde kendi kendine paramparça oluyor. Bizimki doğal ve ahşaptır hem tutkal sürüyoruz hem cıvata sıkıyoruz. Ağaç bir de yani üzerindeki gıda boyası var. Üzerinde çocuğa herhangi bir zararı yok. Yaş pastalarda kullanılan ben o boyayı kullanıyorum. Kilosu 75 TL ya alıyorum. O derece sağlıklı yani benimde çocuğum var. Ben istemiyor muyum ki çocuğumda sağlıklı oyuncakla oynasın istediğim için bunları yapıp satıyorum. Doğal ahşap onlarla oynasınlar çocuğun gelişimine zekasına el becerisine katkı sağlar

Ahşap oyuncakların fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz?

Şimdi benim günlük oyuncağım ahşabına göre işçiliğine göre malzememe göre değişir. Öyle ürün var ki bir günde 1 tanede çıkarabiliyoruz. Mesela Balıklıgöl’ün silüetini maketini birebir aynısını yaptım. Bir haftamı aldı. Mesela öyle bir oyuncak var ki traktör var. 1 haftada 10-15 tane çıkarıyorum. Fiyatlarımızda 10-30 arasında değişiyor. Oyuncağın büyüklüğüne küçüklüğüne işçiliğine göre değişiyor. Dediğim gibi öyle oyuncak var ki günde 3-2 tane çıkarabiliyorum. 20 Tl ya satsam 40-50 tl benimki bir de gayem burada vakit geçirmek. Kahve köşelerinde orda burada oturmak değil gelip burada mesela bir arkadaşın yanına gidersin 1-2-3 gün daha sonra seni sallar kardeşini de daha sonra sana sallar en azından kendi işyerimiz saat 11 de geliyoruz. Dükkâna istediğim zaman kapatıp gidiyorum rahatım. O yüzden bir şeyim yok tavsiye üzeri arkadaşlarımla birlikte geliyorum. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi engelliler koordinasyon merkezimiz var. Nacar pazarının yanında otobüs önüne gidiyor gidemeyen arkadaşlar evlerinin önünden alıp götürsünler öyle bir imkânları da var. Tavsiyem oraya gitsinler orda halende kurslar devam ediyor.

Yetkililerden ne gibi talebini var?

Şimdi benim yetkililerden tavsiyem bizim gibi insanların ellerinden tutsunlar. Bu işi Urfa’da yapan 3-4 kişi varız yokuz. Yani benim gibi ince yapan pek yok buna dair biraz daha kaba yapan birkaç kişide var. Yani onların ellerinden tutsunlar bu kaybolmasın eskiden marangoz pazarında 150-200 esnaf bu işi yapıyordu: Eski adı nacar pazarı, şuanda gidin bakın 3-4 kişi kalmış yapan yok buraya ben çırak yetiştiremiyorum. Çırak yok benim oğlum okuldan çıktığı zaman gelip bana yardım ediyor. Odur çırak ilk geldiği zaman ilk başta benden sordu haftalık ne kadar veriyorsun haftalık 50-70-100 tl verirsem çalışır yoksa yok ha diyeceksiniz ki 50-70-100 nedir ama bir çocukta cevher varsa ben ona 200 tl da veririm ama o çocuk para için geliyorsa buraya bu işi de öğrenmez bir işte öğrenemez o yüzden dediğimiz gibi yetkililer bize destek verirse elimizden tutarsa bizde yanımızda elemanda yetiştirebilirirz çırakta yetiştiririz bu işi devam ettiririz

Bu konuda üretim yapacaklara neler söyleyeceksiniz?

Ha bazen var yani geliyorlar işte bende yapıyorum. Kendi çabamla yapıyorum. Yapın bir üretim yapında ne yaparsanız yapın. Ama devamlı yapın heves geçici olmasın bir tane gemi yapıp bir tane araba yapıp bırakmakla olmuyor. Bunu sürekli yapın oturun birebir çocuğunuzla beraber yapın kardeşinizle beraber yapın bakın Avrupa ülkelerinde okullarda özellikle bu iş üzerine dersler var. Bu derslerde bazı örnek şeyler istiyorlar Dersler istiyorlar kendilerine bu dersleri getirmeyenler kesinlikle okuldan geçemiyorlar. Diplomalarını alamıyorlar. Bunların dersine girip kurs görüp kurstan belge alıp ondan sonra okula bu belgeyi sunduktan sonra diplomasını alıyorlar. Yoksa alamazlar yoksa kesinlikle bu Avrupa birliğinde böyle bizim Türkiye’de de yeni başladı. Yani önceden de vardı ama çocuğa gidip bunu yap diyordu. Çocuk bunu yapamaz ki en azından bir altyapı bir yer göstereceksin orda bir kurs görecek. Nedir ne değildir ne şekildir bunu gördükten sonra çocuk yapmalıdır.

Son olarak neler söyleyeceksiniz?

Şimdi bakın maddi durumu iyiyse hobi olarak yapar. Yok hani Urfalının bir sözü varya bir işin ya meraklısı ya muhtacı olacaksın biz meraklısıydık ki olduk Allah kimseyi muhtaç etmesin çok şükür ihtiyacımız yok olmasın durumu iyiyse maddiyat durumu iyiyse ihtiyacı yoksa bu işe hobi olarak evin bir köşesinde dükkanın bir köşesinde de yapabilir ama benim gibi bir iş yeri açıp ekmek kapısı olarak da yürütebilir.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
Ekinci Siverek kırsalında ziyaretlerde bulundu
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe
PKK'nın finans kaynağı sigara kaçakçılığına büyük darbe