Nathif Jama Adam,Şanlıurfa ile Garissa birbirine benziyor

Nathif Jama Adam,Şanlıurfa ile Garissa birbirine benziyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla kardeş şehir ilan edilen Kenya Cumhuriyeti Garissa Eyaleti'nin Valisi Dr. Nathif Jama Adam'ı ağırladı.

31 Ağustos 2016 - 15:45

Dış İlişkiler anlamında diyalogların geliştirilmesine yönelik girişimlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, son olarak Kenya'nın Garissa eyaleti ile kardeş şehir oldu. İkili görüşmeler sonrası Türkiye'ye davet edilen Garissa Eyalet Valisi Dr. Nathif Jama Adam, Şanlıurfa'ya gelerek Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Nihat Çiftçi ile görüştü.

İkili görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Nihat Çiftçi, "Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu karar ile Kenya Cumhuriyeti Garissa Eyaleti ile kardeş şehir olmuştuk. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler şube müdürlüğümüz tarafından Garrisa eyaleti ile gerekli diyaloglar sağlandı. Bugün bizleri Garissa Eyalet Valisi Dr. Nathif Jama Adam ziyaret etti. Bu ziyaretten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Şanlıurfa'dan toplumsal ve inanç olarak gerek şehrimize yakınlığı gerekse kültürel ticari ve toplumsal olarak benzerlikleri bulundurduğumuzdan dolayı Garrisa kenti tercih edilmiş ve kardeş il ilan edilmişti. Amacımız Kardeş kentlerde bir gönül köprüsü kurmaktır. Toplumların ve şehirlerin bir birine yakınlaşmasını temenni ediyoruz. Hamd olsun bu diyalog ve temaslar sağlanmış durumdadır. Sağ olsun sayın Vali Jama Adam'ın bugün Şanlıurfa ilimizde ve yarında Şanlıurfa'nın farklı noktalarında inceleme ve gezi temasları olacaktır. Burada elde edecekleri bilgi ve izlenimler Garissa eyaletinde yankı bulacaktır. İnşallah bizler de Ekim ayında Sayın Valimiz Dr. Nathif Jama Adam'ın daveti üzerine Garissa Eyaletine bir heyet olarak gideceğiz. İnşallah bizler de Şanlıurfa'dan Kenya'ya bir gönül köprüsünü kurmuş olacağız. Bu ziyaretlerimiz kapsamında kadim olan Peygamberler şehrimizi dünyanın farklı noktalarında tanıtmış olacağız. Sayın Vali Dr. Nathif Jama Adam'ı şehrimizde misafir etmekten dolayı onur duyuyoruz" dedi.

ADAM, "ŞANLIURFA İLE GARİSSA BİRBİRİNE BENZİYOR"

Ev sahipliğinden dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye teşekkür eden Kenya Cumhuriyeti Garissa Eyalet Valisi Dr. Nathif Jama Adam ise, "Dünyanın en kadim kentlerinden biri olan Şanlıurfa dostluk anlamında büyük bir yere sahip. Şanlıurfa'ya davetlerinden dolayı ve kardeş şehir olarak bu fırsatı verdikleri için Başkan Nihat Çiftçi'ye teşekkür ediyorum. Şanlıurfa ile Garissa arasında bir çok benzerlikler görünmektedir. Şanlıurfa'da yaşayan sığınmacılar olduğu gibi Garissa Eyaletinde de aynı şekilde Somali'den gelen mültecilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu kapsamsa ev sahipliğinden dolayı Büyükşehir Belediye başkanımız Nihat Çiftçi'ye teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Başkan Çiftçi ve Vali Adam, değerlendirmelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

GARİSSA

2009 nüfus sayımına göre nüfusu 120 bin olan Garissa'da nüfusun çoğu Somalililerden oluşuyor. Hayvansal üretim şehrin ekonomisinin önemli bir parçası olarak yer alıyor. Sığır üreticiliği yönünden yurt içi ve yurtdışı pazarlarda milyar şilin tutarında bir ekonomiye sahip. Kenya'nın hayvancılık ithalat açısından en önemli eyaleti olarak gösteriliyor.

Garissa'nın coğrafisinin çoğunluğu çöl arazisinden oluşuyor ve kurak bir iklime sahip. Şehir Tana Nehri boyunca uzanan bir alana sahip.

Gerçekleştirmenin ardından Garissa Eyalet Valisi Adam, Başkan Nihat Çiftçi'ye Kardeş iller belgesini takdim ederken Başkan Nihat Çiftçi'de Vali Adam'a Türk Bayrağı rozeti ile Şanlıurfa'nın tarihini yansıtan hediyeler verdi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hüseyin Kala'nın Sözleşmesi Bitti
Hüseyin Kala'nın Sözleşmesi Bitti
Urfa'da Silahlı Kavga, 6 Yaralı
Urfa'da Silahlı Kavga, 6 Yaralı