Önen, Müslümanlıkta kadın sultandır, şiddet uygulanamaz

Önen, Müslümanlıkta kadın sultandır, şiddet uygulanamaz

Cumhurbaşkanının Şanlıurfalı Başdanışmanı Çin/Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, 25 Kasım ile başlayan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı

25 Kasım 2017 - 16:28

Cumhurbaşkanının Şanlıurfalı Başdanışmanı Çin/Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen'den ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Haftası’ mesajı; “Müslümanlıkta kadın sultandır, şiddet uygulanamaz” 25 Kasım ile başlayan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında; “Çocuklarımızın vatana, millete hayırlı evlatlar olarak yetişmesinde çok büyük rol oynayan, toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru ve toplumun temel taşı olan kadınlarımız daima özverinin, sevginin kaynağı olmuştur” diyerek, kadınların toplumsal statüleri ve elde ettiği kazanımlar güçlendikçe, siyasal, toplumsal ve kültürel hayata katılım imkânı arttıkça Türkiye'nin yarınlarının daha da aydınlık olacağını, Müslümanlıkta kadının sultan olduğunu ve kadına şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Dinimiz kadına çok değer vermiş

Cumhurbaşkanının Şanlıurfalı Başdanışmanı Çin/Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu, sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu ve Müslümanlıkta kadının sultan olduğunu söyledi.

Dinimizin kadına çok değer verdiğini belirten Çin/Pekin Büyükelçisi Emin Önen, “İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. Müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur. Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. Bizlerde elhamdülillah Müslüman olduğumuza göre ve dinimizin kadına verdiği değeri göz önüne aldığımızda hiçbir zaman kadına şiddeti kabul edemeyeceğimizi herkesin bilmesi gerekmektedir. Kadına şiddet doğru olmadığı gibi, kadınlar Allahu Teâlâ’nın erkeklere emanetidir. Hadis-i Şerifte de belirtildiği gibi; her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir” diye konuştu.

Bilindiği gibi; Avrupa’dan gelen “Anneler - Babalar günü” gibi günleri kutlamak âdettir. Yani, âdette bid’attir. Âdette bid’at olduğu ve zararlı olmadığı, çirkin ve dine aykırı yönü bulunmadığı için, anneler babalar, kadınlar günü tertip etmekte ve hediye vermekte mahzur yoktur. Zira kadınlar da zamanı geldiğinde birer annedir. Anneleri senede bir gün yerine her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerekir. Annemiz, eşimiz, ailemiz, çocuklarımızın annesi, evde adeta hizmetçimiz gibi çalışan kadınlarımızı baş tacı etmeli, onlara şiddet uygulayanlar da en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Zira dinimizin gereği budur.

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’

“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür” [İ.Asakir] hadisini hatırlatan Büyükelçi Önen, “Peygamberimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan kadınlarımız şiddete layık görülmemeli, aksine baş tacı edilmelidir. Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum” diyerek mesajını şu Hadis-i Şerif ile tamamladı;

“Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir. (R. Nasıhin)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu