Oyun Bağımlılığının Tedavisi Nasıl Olur ?

Oyun Bağımlılığının Tedavisi Nasıl Olur ?

Şanlıurfa 63 Haber Beslenme ve Psikoloji Danışmanı psikolog İzel Altun ile röportaj yaptı. Altun, oyun bağımlılığı en fazla bizim karşımıza oyun bağımlılığı olarak çıkıyor.Dedi

29 Eylül 2017 - 14:13

Şanlıurfa 63 Haber Beslenme ve Psikoloji Danışmanı psikolog İzel Altun ile röportaj yaptı. Altun;En fazla bizim karşımıza oyun bağımlılığı olarak çıkıyor. Bunu biz 3 şekilde ele alabiliriz 1.si sosyal nedenler, 2. Fiziksel nedenler ve 3.su ruhsal nedenler olarak 3 bölümde inceliyoruz.

Bizde haz duymamızı sağlayan bazı hormonlar var. Bunlardan birisi dopamin hormonu bu hormon kişiye keyif veren aktiviteler de ya da kişi ödüllendirildiği zaman sağlanan bir hormon yani dolayısıyla da bilgisayar oyunu oynadığımız zaman salgılanan bir hormon, bilgisayar oyunu zaten başlı başına keyif veren bir aktivitelerdendir.

Öncelikle tedavi konusunda bir uzmandan mutlaka ve mutlaka bir destek almaları gerekiyor, internet bağımlıları tedavi yaklaşımı çeşitli boyutlar da incelenebilir aslında fakat günümüz de en çok kullanılan yöntem bilişsel davranışlar terapi yöntemi olarak geçer, tedavi de amaç internet kullanımını düzenlemek altta yatan pisikososyal durumlara biraz daha yönelmek ve bununla beraber terapileri devam ettirmektir.

Sizi tanıyabilirmiyiz?

İzel ALTUN, psikologuyum.

Çocuklarda oyun bağımlılığı neden olur?

Öncelikle bağımlılık kavramını bilmek gerekiyor bir olaya bağımlılık diyebilmemiz için o kişinin günlük işlevlerini etkilemesi gerekiyor, günlük işleri yapamaması gerekiyor. Yani bağımlılık en genel anlamıyla kişinin idaresinin devre dışı kalarak zarar veren her hangi bir uyarının bütün zararlara rağmen kullanmaya devam etmesi, bırakamaması ve o olayı bırakması durumunda ise bir takım sorunların Ortaya çıkması durumudur. Bağımlılık olgusu ruhsal olarak incelendiği zaman iki tane durum söz konusu oluyor. Bizim için bu durumlar birisi haz benliği diğeri ise gerçeklik benliğidir. Haz benliğinde daha çok arzuların ön planda olduğu, tutarsız, hayalperest yani daha çok duyguların etkisinde kalan benlik olarak adlandırıyoruz, gerçeklik benliğinde ise daha çok sağduyulu, gerçekçi, tutarlı ve gerektiğinde iradeyi kontrol edebilen bir benlik olarak ortaya çıkıyor. Aslında bu iki benlik herkeste var fakat farklı alanlar da birbirleri ile çatışma içerisindeler bağımlılık sürecinde ise haz benliği daha çok devrede oluyor yani bağımlı olduğu nesneye karşı gerçeklik benliği biraz daha geri planda kalmış oluyor.

Aileler çocuğum dışarı çıkmasın oyun oynasın mantığı doğru mu?

Günümüz de ise internetin ve bilgisayarların yaygınlaşması ile bazı kişiler okul, sosyal ve özel alanlarda sorunlar yaşamaya başlıyorlar ve bu bağımlılıklar oyun bağımlılığı en fazla bizim karşımıza oyun bağımlılığı olarak çıkıyor. Bunu biz 3 şekilde ele alabiliriz 1.si sosyal nedenler, 2. Fiziksel nedenler ve 3.su ruhsal nedenler olarak 3 bölümde inceliyoruz. Sosyal nedenler, şimdi önceden ailelerin sosyal ekonomik düzeyleri bu kadar fazla değildi ve dolayısıyla herkesin önünde bilgisayarlar yoktu, bilgisayarların her eve girmesiyle beraber çocukların sosyal alanda ki paylaşımları biraz daha sanal ortamlara kaymış oldu. Ailelerin bu konuda bazı yanlış tutumları var bunlar birçok aile çocuklarını bilgisayar oyunu oynatarak dışarıda ki tehlikelerden uzak tutmaya çalışıyor. İşte çocuğum dışarı gitmesin, evde bilgisayar oyunu oynasın en azından gözümün önünde olur diyor aslında bu çok yanlış bir olgu çocuğun bilgisayarla çok fazla vakit geçirmesi aile ilişkilerine, arkadaşlık ilişkilerine iletişimde çok fazla zararlar veriyor.

Oyun bağımlısı olan çocuklar öz güven sorunu mu yaşıyor?

Fiziksel olarak biz bağımlılığın insanda oluşturduğu etkiyi biz şöyle anlatıyoruz, bizde haz duymamızı sağlayan bazı hormonlar var. Bunlardan birisi dopamin hormonu bu hormon kişiye keyif veren aktiviteler de ya da kişi ödüllendirildiği zaman sağlanan bir hormon yani dolayısıyla da bilgisayar oyunu oynadığımız zaman salgılanan bir hormon, bilgisayar oyunu zaten başlı başına keyif veren bir aktivitelerdendir ve çoğu oyun ceza, ödül sistemine dayanmaktadır. Oyunlarda bulunan ödül sistemi oldukça cezbecididir, karakter gücünde sembolik ödüllere ulaşma konusunda kişi güdüleri ve beyinde sürekli olarak dopamin artışı olur ve kişi de oyunlara karşı bir bağımlılık geliştirir. Ruhsal nedenler, bu biraz da benim alanıma giriyor ruhsal nedenlerde de bağımlılık kişinin ruhsal bir boşluluğunu doldurma çabası içinde olması ile alakalı yapılan klinik gözlemlerde oyun bağımlısı olan kişilerin genellikle öz güven sorunu yaşayan, sosyal ilişkiler kurmakta güçlük çeken, kendini değersiz olarak gören kişiler de görülmüştür. Bu kişiler kendilerini daha güvende ve mutlu hissedecekleri ama gerçeklikten kopuk bir ortam içerisine girerler ve bu yüzden de gerçek kimliklerini saklayarak gerçek hayatta kuramadıkları sosyal ilişkileri orada kurabilir kendilerini daha değerli ve önemli hissederler.

Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle tedavi konusunda bir uzmandan mutlaka ve mutlaka bir destek almaları gerekiyor, internet bağımlıları tedavi yaklaşımı çeşitli boyutlar da incelenebilir aslında fakat günümüz de en çok kullanılan yöntem bilişsel davranışlar terapi yöntemi olarak geçer, tedavi de amaç internet kullanımını düzenlemek altta yatan pisikososyal durumlara biraz daha yönelmek ve bununla beraber terapileri devam ettirmektir. Terapiler ortalama 3 ay 12 oturum şeklinde devam eder, önce bir davranış analizi yapılır daha sonra formüle edilir, internet kullanımı tüm unsurlarıyla belirlenir örneğin internet kullanımı gün içerisinde hangi saatlerde oluyor? Gecemi oluyor? Gündüz mü oluyor? Günlük toplam kaç saat internette kalınıyor? Kaç saat oyun oynanıyor? Bunların hepsi hesaplanır daha sonra kullanım amacını tetikleyen etkenler belirlenir ve kullanıma direnç varsa koşullar öğrenilerek kişiye özel formülasyonlar yapılır. Haftalık bir çizelge oluşturulabilinir, internet kontrolünü sağlamak ve kontrol duygusunu oluşturmak adına kısa ve sınırlı sürede internet ulaşımı planlanabilir. İnternete erişim zamanı önceki kullanıma göre farklı gün ve farklı zamanlarda olabilir, kişi interneti aralıksız bir şekilde kullanıyorsa da molalar belirlenebilir, internet kullanımı gerçekleştiği ortama yönelik bir değişim yapılabilir yani sürekli oturma odasında internete giriliyorsa bu farklı bir ortama taşınabilir, salona vs. taşınabilir. Motivasyon içerikli görüşme teknikleri uygulanabilir ve kişinin sosyal içeriklerini güçlendirmesi için alternatif öneriler sunulmalıdır bunun için en güzel yöntemi biz spor diyoruz yani spor yapılabilir yine sosyal ilişkileri güçlendirmek adına, kişiler arası iletişim adına dışarıda arkadaşlarla görüşme olabilir. İnternet kullanımına bağlı olarak kişinin aile ilişkileri zarar görmüşse biz diğer aile fertlerini de tedaviye dâhil ediyoruz fakat burada dikkat edilmesi gerek en önemli nokta relaps yani tekrar etme olasılığıdır bunun içinde aralıklarla biz kontrolünü devam ettiriyoruz.         

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 İnternet Kullanımında Çocuk ve Aile İlişkisi

İnternette karşılaşılması muhtemel tüm tehditlerin kokeninde gerçek hayattaki tehditler vardır. İnternet için var olan tüm risk başlıkları gerçek hayatta da karşılaşılabilecek durumlardır. Dolayısıyla çocuklarımızı nasıl gerçek hayatta ki tüm bu tehlikelerden korumak için çaba harcıyor ve kurallar koyuyorsak interneti de bilinçli, güvenli ve etkin bir şekilde kullanmayı oğrenerek ve çocuklara bunu oğreterek, sanal dünyanın risklerini minimize edebilir ve eğitim, iletişim ve güzel zaman geçirme gibi katkıları çocuklarımıza fırsat olarak sunabiliriz.

Aileler, çocukları internetteki tehlikelerden korumak için bilgisayarlarında güncel antivirüs, filtre ve güvenlik duvarı programları uygulamaları kullanmalıdırlar.

Antivirüs, filtre ve güvenlik duvarı programları bilgisayarı dışarıdan gelebilecek virüs, spam ve kotücül yazılımlardan korur. Ebeveyn denetimi ise, aileler tarafından zararlı içeriğe filtre uygulamasını, çocuğun İnternet'te geçireceği sürenin belirlenmesini, bağlandığı sitelerin izlenmesini ve bu sitelerde çocuğun neler yaptığının belirlenmesini sağlayan uygulamalardır.

Ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sunulan ve altyapısı erişim sağlayıcılar tarafından oluşturulan Güvenli İnternet Hizmeti'nin yaygınlaştırması ve ailelerin ozellikle çocukların kullandığı bilgisayarlarda bu hizmetin kendileri için en uygun profilini kullanmaları gerekmektedir. Bu hizmetle aileler başta çocuklarına yonelik olarak internetin olumsuz içeriklerinden olan pornografik sitelerden, uyuşturucu ticareti yapan sitelerden, şiddet içeren sitelerden, ırkçılık ve nefret suçları üzerine yayın yapan sitelerden, suç işlemeyi anlatan sitelerden, teror propagandası yapan sitelerden talebe bağlı ve ücretsiz olarak korunma imkânına sahip olabilmektedirler. (Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haliliye Belediyesinden 31 Temmuz hatırlatması
Haliliye Belediyesinden 31 Temmuz hatırlatması
Hilvan içme suyu arıtma tesisi çalışmaları sürüyor
Hilvan içme suyu arıtma tesisi çalışmaları sürüyor