Özyavuz, Basınçlı sulama sistemleri artırılmalı

Özyavuz, Basınçlı sulama sistemleri artırılmalı

Şanlıurfa Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, Türkiye’deki tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 59’u ile meraların yüzde 64’ünün erozyonun etkisi altında olduğunu dile getirdi

22 Kasım 2017 - 11:43 - Güncelleme: 22 Kasım 2017 - 12:01

Şanlıurfa Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, verimli tarım arazilerinin erozyon tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Başkan Özyavuz, erozyonla mücadelede en önemli konunun bitki örtüsünün korunması ve artırılması olduğuna dikkat çekerek, ormanların, meraların zarar görmemesi ve bu alanların yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Erozyonla mücadele haftası nedeniyle açıklama yapan Şanlıurfa Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, Türkiye’deki tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 59’u ile meraların yüzde 64’ünün erozyonun etkisi altında olduğunu dile getirdi.

Küresel ısınma, aşırı sulama ve tarım arazilerinin yanlış sürülmesinin erozyonu tetikleyen unsurlar arasında yer aldığını belirten Mahmut Özyavuz, arazi eğimi, toprak yapısı, yıllık yağış miktarı, iklim, bitki örtüsü, toprak ve bitkiye yapılan çeşitli müdahalelerin erozyonun şiddetini belirlediği dile getirdi.

VERİMİ YOK EDİYOR

İnsanların doğaya ve çevreye olan yanlış müdahalesi ve doğal kaynakların aşırı kullanımının da erozyonu arttırdığını kaydeden Başkan Özyavuz, “Erozyon nedeniyle topraklarla birlikte organik maddeler de taşınmakta, toprağın verimliliği yok olmaktadır. Toprakların korunması, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve gıda güvenliğinin sağlanması için erozyonla mücadele edilmesi zorunludur” dedi.

DÜNYANIN ORTAK SORUNU

Erozyonla mücadelenin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu belirten Başkan Mahmut Özyavuz, en önemli konunun bitki örtüsünün korunması ve artırılması olduğunun altını çizdi.

Ormanların, meraların zarar görmemesi, bu alanların yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Özyavuz, “Ormanlar, toprak üstünde gövde, dal ve yapraklarının yardımıyla, toprak altında da köklerinin tutucu gücüyle erozyonu önler. Tarım alanları toprak işlemeyi azaltan, değiştiren ve ortadan kaldıran yöntemler ile korumalı tarım uygulamaları erozyonla mücadelede önemlidir. Korumalı tarım, su ve rüzgarın aşındırıcı etkisine karşı, toprak yüzeyinde anız bırakılmasını ve yıl boyunca düzgün bir toprak üstü atık dağılımını hedefler. Örtüleme, azaltılmış ve doğrudan ekim gibi yöntemlerin uygulanması erozyonu önler. Erozyona yol açan vahşi sulamanın önüne geçilmeli, üretici doğru sulama konusunda bilinçlendirilmeli, basınçlı sulama sistemleri artırılmalıdır” diye konuştu.

DOĞRU SÜRÜM TEKNİĞİ KULLANILMALI

Eğimli arazilerde yokuş aşağıya sürülen tarım alanlarında erozyon olma olasılığının arttığına dikkati çeken Başkan Özyavuz, "Yokuş aşağıya sürülen alanlarda toprağın verimliliği de kayboluyor. Çünkü en ufak bir rüzgar ve yağışta toprak yokuş aşağıya doğru akacak. Topraktaki gübre, vitamin ne varsa yok olmuş olacak. Bu nedenle topraklar paralel sürülmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa Büyükşehir İndirime Gitti
Şanlıurfa Büyükşehir İndirime Gitti
CHP'nin Urfa'daki O İlçe Başkanlığıda İstifa Etti
CHP'nin Urfa'daki O İlçe Başkanlığıda İstifa Etti