Özyavuz, Desteklemeler Ödenmeye Başladı

Özyavuz, Desteklemeler Ödenmeye Başladı

Şanlıurfa’nın Harran İlçe Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, hükümetin tarımsal üretime verdiği desteklerle çiftçinin dünya piyasasında rekabet gücünün artığını söyledi.

23 Aralık 2017 - 12:45 - Güncelleme: 23 Aralık 2017 - 12:49

Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, yağlı tohumlu bitkiler fark ödeme desteği ve hububat baklagil fark ödeme desteği ödemelerinin 22 Aralık Cuma günü saat 18.00 itibariyle çiftçilerin hesabına yatırılmaya başlandığını açıkladı.Yağlı tohumlu bitkiler fark ödeme desteği ve hububat baklagil fark ödeme desteği ödemeleri başladı. Şanlıurfa’nın Harran İlçe Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz, hükümetin tarımsal üretime verdiği desteklerle çiftçinin dünya piyasasında rekabet gücünün artığını söyledi.

Özyavuz, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere verilen destekleme ödemelerinin, gelen icmallere ve TC kimlik numaralarının son hanelerine göre gerçekleştirileceğini kaydederek, “Ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesi 0-2-4 olan üreticilerimizin hesabına 22 Aralık 2017 Cama günü saat 18.00 itibariyle yatırılmaya başlandı. Kimlik numarası 6-8 ile biten çiftçilerimizin ödemeleri ise 29 Aralık 2017 Cuma günü saat 18.00’den sonra hesaplarına yatırılacaktır. Bir sonraki ödemeler ise Mart ve Mayıs 2018 ödeme dönemlerinde gerçekleştirilecektir. Tüm çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Türk çiftçisinin eli güçlendi

Başkan Özyavuz, yağlı tohumlu bitkiler fark ödeme desteği ve hububat baklagil fark ödeme desteği ödemelerinin yeni sezon dönemine giren çiftçiye rahat bir nefes aldırdığını dile getirdi. Hükumetin tarımsal üretime verdiği desteklerle çiftçinin rekabet gücünün arttığına işaret eden Özyavuz, “Bundan 15 sene öncesine kadar uygulanan yanlış tarım politikaları Türk çiftçisini dünya piyasası ile rekabet edemeyecek duruma getirdi. Artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçi, yavaş yavaş üretimden de çekilmeye başlamıştı. Çünkü, tarlasını hasat eden çitçi ürününün sattığında eline geçen parayla borçlarını dahi ödeyemiyordu. Ancak, son yıllarda desteklemelerle ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, tarımsal üretime doping etkisi yaptı. Dünya piyasasındaki rakiplerinin karşısında Türk çiftçisinin eli güçlendi” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Herkesi İlgilendiren Kanun Yürürlüğe Girdi
Herkesi İlgilendiren Kanun Yürürlüğe Girdi
Şanlıurfaspor Menemen'i Mağlup Etti
Şanlıurfaspor Menemen'i Mağlup Etti