Pamuk Çiftçilerine Şok Haber, Yetkililerden Açıklama Bekleniyor

Pamuk Çiftçilerine Şok Haber, Yetkililerden Açıklama Bekleniyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Şanlıurfa Çiftçisinin En Fazla Üretim Yaptığı Pamuk Bitkisinin Desteklemesi ile ilgili olduğu iddia edilen tebliğ Urfalı Çiftçilerin Kafasını Karıştırdı.

16 Kasım 2017 - 14:27 - Güncelleme: 16 Kasım 2017 - 15:08

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlandı. Tebliğde yazan bir madde Şanlıurfa’da Pamuk Üretimi Yapan Çiftçilerin kafalarını karıştırdı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Şanlıurfa Çiftçisinin son yıllarda en fazla üretimini yaptığı Pamuk Bitkisi Desteklemesi ile ilgili bir teliğin çıktığı iddiası Urfalı Çiftçilerin Kafasını Karıştırdı. İddiaya göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi tebliğinin 22 Maddesinde yer alan  ifade de 2017 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz ifadesi yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Şanlıurfa Çiftçisinin çok yıllık bir bitki olan Pamuk Bitkisini, ekonomik olarak tek yıllık olarak hasat ettikten sonra arazi sürümünü yapıp yeni yılda tekrar ekimini gerçekleştiriliyor. Bu Kapsamda tebliğe göre 2017 Yılı İtibari ile 3 Yıl Üst Üstte Pamuk Bitkisi Eken Çiftçilerin Üçüncü Ekiminde Pamuk Desteklemesinden faydalanamayacak.

Tebliğin  ilgili  maddesinde  belirtilen maddeden dolayı yıllarca Beyaz Altın olarak adlandıran Pamuk Eken Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Şanlıurfa Çiftçilerinin Destekleme Ödemelerinde mağdur olmaması için Çiftçilere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan ve Yerel’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şanlıurfa İl Müdürü Murat Çakmaklı'dan açıklama bekliyor.

Ayrıca Tebliğde Nadasa Bırakılan Araziler ile ilgili, Üretim yılı içerisinde herhangi bir üretim ya da üretim gayesiyle toprak işlemesi yapılmamış olan boş araziler ile birbirini takip eden iki ve daha fazla üretim yılında nadasa bırakılan araziler bu Tebliğde anılan destekleme ödemelerinden faydalanamaz.İfadesi yer aldı.(Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Mehmet Fatih YOĞURT
  11 ay önce
  Süper geç kalınmış bi uygulama tarlalar şu geldiği günden beri pamuktan başka birşey görmedi ürün değişmeli ki verim artsın devlet niye çiftçiyi mağdur etsin çifti bilincliyse yararlı olduğunu görür
 • Urfa kırsal mahaleler
  11 ay önce
  Bu ...... Çiftçinin .....göz koydular
 • harran ovası
  11 ay önce
  Mağdur olan sürekli çifçi bakalım daha başımıza neler gelecek
 • dede
  11 ay önce
  Urfalı müdür Urfalı bakan yazıklar olsun
 • cd
  11 ay önce
  Urfa da tarımı çökermeyemi çalışıyor sayın yetkililer ya buğday mısır desteklemesini pamuk desteklemesine eşitlesinler yada tarımdan ellerini çeksinler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Harran'da Okula Gitmeyen Öğrenci Kalmayacak
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu
Boşaltılan Hastane Binası Bağımlıların Meskeni Oldu