Prof.Dr Mehmet Gülüm Rektörlüğe Aday Oldu

Prof.Dr Mehmet Gülüm Rektörlüğe Aday Oldu

Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalında Öğretim Üyeliği ve Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde Başhekim olarak görev yapmakta olan Prof.Dr. Mehmet Gülüm Harran Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldu.

23 Kasım 2018 - 21:49 - Güncelleme: 23 Kasım 2018 - 21:58

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde Hastane Yöneticiliği ve Başhekimlik , 22. Dönem Şanlıurfa Tabip odası başkanlığı görevi, Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalında Öğretim Üyeliği ve Halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde Başhekim olarak görev yapmakta olan Prof.Dr. Mehmet Gülüm, doğup büyüdüğü topraklara hizmet görevini yapmak üzere, ülkemizin seçkin üniversitelerinden olan Harran Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldu.

Gülüm ,Şanılurfa'da ilklere imza atmıştı.

Prof. Dr. Mehmet Gülüm Şanlıurfa’da görev yaptığı dönemlerde Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde hastaların ilk dışına sevk edilmemesi ve Mehmet Akif İnan Hastanesinin Bölge Hastanesi olması için ciddi hizmetler yapmıştır. Görev yaptığı dönemde;

Güneydoğu'da ilk kez Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, ekonomik değeri yaklaşık 2,5 milyon dolar, 6 milyon TL olan Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemiyle ilk ameliyat gerçekleştirilmesi, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji Kliniğimizde donanım ve personeli ile koroner anjiyografi ünitesinde  yirmi dört saat hizmet verilmesini sağlamış ve  Şanlıurfa’da yedi gün- yirmi dört saat anında kalp krizi hastalarına müdahale edebilen en büyük merkez konumuna getirilmesi,

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından hazırlanan "Sosyal Etkileşim Programı"  kapsamında Ankara Kalkınma Ajansına sunulan "Ayaktan Kemoterapi Hastalarına Resim Sanatı ile Moral Desteği" başlıklı proje ile Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören kanser hastaları resim yaparak terapi görmeleri,

Gibi çalışmalar kamuyounun dikkatini çekmişti. Prof.Dr. Mehmet Gülüm’ün yaptığı onlarca proje ile halkın 24 saat kesintisiz tedavi hizmeti görmesi memnuniyet yaratmıştı.

ÜNİVERSİTELERİN HALKIN GÖZÜNDE İTİBARINI ARTIRAN EN ÖNEMLİ BİRİMLERİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİDİR.

Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Şanlıurfa 63 Haber’e yaptığı açıklamada :  Harran üniversitemizde 14 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

“Böylesine bir eğitim yoğunluğunun olduğu Üniversitemizde , öncelikli olarak eğitimci ve idari kadronun yaşam şartlarını iyileştirmeden başlayarak, eğitim gören öğrencilerimize dünya standartlarında bir ortam hazırlamak gerektiğinin farkındayım. Üniversitemizi ulusal ve uluslararası ölçekte daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için yoğun bir çaba harcanması gerektiği kararlığındayız, bunun için güçlü ve deneyimli bir ekiple birlikte hareket edeceğiz.

Hem Şanlıurfa’da hem de Ankara’da güçlü ve başarılı bir yöneticilik sürecim olmuştur. Bu süreçte yapmış olduğum yöneticiliklerin hem bilgi ve tecrübe anlamında hem de Yenilikçi fikirlere açık, çözüm odaklı birlikte yönetim düşünce bağlamında bana katkısı olmuştur.Şanlıurfa’mızın manevi ikliminden feyz alan, milli ve manevi değerlerle donanmış, evrensel bilimde iddialı bir üniversite oluşturacak potansiyele ve bu potansiyeli harekete geçirecek yönetimsel yeteneğe sahip olduğumuza inanıyorum.

Üniversitelerin halkın gözünde itibarını artıran en önemli birimleri tıp fakültesi hastaneleridir. Tıp fakültesi hastanesi güçlü olan üniversiteler hem itibar görmekte hem de akademisyen çekmekte zorlanmamaktadır. Böylelikle de üniversitelerin gelişimi, büyümesi daha mümkün olmaktadır.

Harran üniversitesinin 25 yıllık tarihinde hiç tıpçı rektörü olmadı. Tıp fakültesinden yetişen, sorunlarını bilen bir rektörün faydalı olabileceğine inanıyorum. El ele verip Harran Üniversitesini Şanlıurfa’mıza yakışır, bilimde, sanatta, teknolojide ve sporda isminden söz edilir bir üniversite olması için, öncelikli tercih edilebilir bir üniversite haline getirmek için Üniversitemizi daha üst sıralara taşımak için Rektörlük görevine talibim.Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizi iş dünyasından iş imkanları için, Ülkemizin her yanındaki iş adamları kuruluşları ile bağlantılar kuracağız.

Sanayinin ve Ülkemizin piyasa talepleri doğrultusun da akademisyenler istihdam edip, gelen talepler üzerinden bölümlere ağırlık vereceğiz”dedi.

PROF. DR. MEHMET GÜLÜM KİMDİR?

1969 Urfa doğumlu olup İlk, orta ve lise öğrenimini Urfa’da tamamlamıştır. 1994 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2004 yılında Harran Üniversitesinde Üroloji Uzmanlık Eğitimini tamamladı. Çocuk Ürolojisi ve Androloji alanları ile ilgilendi. 22. Dönem Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı seçildi. 2011-2014 yılları arası Harran Üniversitesinde Öğretim üyesi olarak hizmet verdi. 2013 yılında Doçent unvanını aldı. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde 2014-2015 yıllarında Hastane Yöneticiliği ve Başhekimlik görevlerini üstlendi.Başhekimlik görevi sürerken Hacettepe Üniversitesine naklen atandı. 2015-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. 28 Şubat 2018 itibariyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesine Başhekim olarak görevlendirildi.

Kasım 2018’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Onkoloji Hastanesi Üroloji Anabilim Dalına Profesör olarak atandı. Halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde Başhekim olarak görev yapmaktadır.

Rektörler Cumhurbaşkanlığınca atanıyor

Bilindiği gibi “Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”de 2475 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklikler de yer aldı.buna göre Devlet ve vakıf üniversitelerine rektör cumhurbaşkanınca atanır. Maddesi yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü