Rehber Öğretmenden Sınava Hazırlanan Öğrencilere Tavsiyeler

Rehber Öğretmenden Sınava Hazırlanan Öğrencilere Tavsiyeler

Şanlıurfa 63 Haber Rehber Öğretmen Adil Fırathan ile röportaj yaptı.Fırathan, Türkiye’deki ve Şanlıurfa’daki öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

20 Mart 2018 - 21:57 - Güncelleme: 20 Mart 2018 - 22:03

Şanlıurfa 63 Haber Rehber Öğretmen Adil Fırathan ile röportaj yaptı.Fırathan, Türkiye’deki ve Şanlıurfa’daki öğrencilere tavsiyelerde bulundu.Fırathan, bir sınava girdiniz bu sorunun benzerini çözmüşseniz anında çözersiniz, bu da farklı kaynaklardan bol soru çözmekten geçiyor.Dedi

İşte Şanlıurfa 63 Haber'in Rehber Öğretmen Adil Fırathan ile gerçekleştirdiği Röportaj.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Adil FIRATHAN yaklaşık 10 yıldır çeşitli özeli kurumlar da rehberlik öğretmenlik yapıyorum.

YENİ SINAV SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Yeni sınav sisteminin genel adı YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) tabi bu iki oturumdan oluşuyor, birincisi, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ikincisi ise AYT (Alan Yeterlilik Testi) daha önceden bilindiği sınav sistemi LYS ve YGS idi. YGS Mart aylarında genelde yapılırdı, LYS ise Haziran aylarında yapılırdı. Yeni sınav sistemi ile birlikte sınavlar aynı haftaya yayıldı, Cumartesi günü bir sınav yapılacak, Pazar günü bir sınav yapılacak iki oturum şeklinde yapılacak.

SINAV SİSTEMİNİN SÜREKLİ DEĞİŞMESİNİ BİR EĞİTİMCİ OLARAK SİZ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Sınav sisteminin sürekli değişmesinin daha çok olumsuz etkileri var, tabi aniden yeni sistemin getirilmesi öğrencilerin, dershanelerin, yayın evlerinin üzerinde, kırtasiyeler üzerinde çok olumsuz etkileri var. Genel olarak baktığımız da TYT ve YKS dediğimiz sınav sistemi yeni geldiğinde ilk başta TYT kısmında sadece Türkçe ile Matematik sorulacağı söylendi, buna göre hazırlıklar yapıldı, kırtasiyeler, dershaneler, yayın evleri ona göre hazırlık yaptı. Hatta bu konuda Sosyal ve Fen Bilimleri biraz daha değer kaybettiği için bazı öğretmen arkadaşlar özel kurumda ki işlerini kaybetme riskine girdi. Daha sonra tepkiler gelince YÖK geri adım attı, geri adımdan sonra TYT dediğimiz kısmına 20 Sosyal ve 20 Fen eklendi böylelikle biraz daha giderilmiş oldu. Tabi sınav sisteminin değişmesinin olumsuz yönleri olduğu gibi olumlu yönleri de var, örneğin eskiden YGS Mart ayında yapılırdı, LYS Haziran ayında yapılırdı, YGS Mart ayında yapıldığı için, Mart’tan sonra sınavı kötü geçen öğrenciler oluyordu. Öğrencileri ikinci sınav için toparlamak biraz daha zor oluyordu bunun da beraberinde getirmiş olduğu stres vardı kısa bir dönem de ki biliyorsunuz özel kurumlar ne yapıyordu? Herkes Eylül’de başlardı, Mart’a kadar yetişmeyen konular oluyordu, Mart’tan sonra keza aynı şekilde LYS’ ye yetiştirme derdi vardı öğrencilerin. Böyle bir stresten kurtulacaklar, Eylül’de başlayıp Haziran’a kadar bütün hazırlıklarını yapıp bu sınavlara girecekler.

ÖĞRENCİLERİN BU DURUMA TEPKİLERİ NASIL OLUYOR?

Öğrenciler de genelde şikâyetler oluyor, bu da sınav sisteminin aniden değişmesinden kaynaklanıyor, sınav sistemi değiştiğinde aslında önceden bilgi verilse yeni sistem sadece 9. Sınıfları etkileyecek dense onlar da 4 yıllık hazırlık boyunca kendilerini ona göre hazırlayacaklar, aniden değişince ister istemez öğrenciler tepki veriyor. Bize düşen de öğrencileri bu konuda yatıştırmak, sonuçta hangi sistem olursa olsun bir nevi bu bir yarış sınavıdır herkese aynı sorular sorulacak ve buna göre hazırlıkların yapılması. Öğrenciye düşen zaten çalışmak olduğu için hangi sistem gelirse gelsin müfredatta çok büyük değişiklikler olmadığı için hazırlıklarını ona göre yapmaları onların olumlu bir sonuç alacağını gösterir, biz de öğrencileri sakinleştirmeye çalışıyoruz.

BİR EĞİTİMCİ OLARAK SİZİN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERİNİZ NELER?

Öğrencilere daima söylediğim bir şey vardır, mutlaka düzenli çalışmaları, düzenli çalıştıkları sürece, planlı ve programlı çalıştıkları sürece bütün zorlukların üstesinde geleceklerine inanıyorum. Çünkü planlı ve programlı gitmedikleri sürece, bir dersi çalışıp bir dersi çalışmadıklarında bir ders geri de kalıp bir ders ilerleyebiliyor. Bu da bir yarış sınavı olduğu için öğrencilerin yerinde sayması diye bir kavram yok, bir öğrenci ileriye giderken çalışmayan bir öğrenci geriye gitmiş sayıyoruz biz, dolayısıyla öğrencilerin verimli çalışması önemli, verimli ders çalışma tekniklerini bilmesi gerekiyor. Bunun birçok faktörü var ama en büyük faktörü bol soru çözmekten geçiyor, öğrencinin farklı kaynaklardan bol soru çözmesi gerekiyor öğrencilerin yaptığı en büyük yanlış ise, ne yapıyor? Bir gün ben Matematik çalışayım, bir gün Fizik çalışayım, bir gün Kimya çalışayım böylelikle bazı dersleri geri de bırakıyor ama eğer ki düzenli bir programları olursa, hangi gün hangi derse çalışacağını önceden belirlerse, dönem planı yaparsa ondan sonra peşinden haftalık hangi konuları bitireceğini belirlerse düzenli bir şekilde giderler. Ama yaptıkları en büyük yanlış daha çok konu çalışmak, bir konuyu 8 ay boyunca sürekli tekrar etseniz de sınava girdiğiniz de çok büyük dönüşüm alamayacaklar. Ama bir konuyu bitirdikten sonra onunla ilgili farklı kaynaklardan bol soru çözerlerse hem zaman açısından, çünkü bir öğrenci soruya aşina olduktan sonra sınavda da o soru ile karşılaştığında o soruyu zaman kaybetmeden hemen çözebilecek. Aslında bizim söylemek istediğimiz şu, bizim öğrencilere söylediğimiz bir soruyu çözmek değil, çözdüğünüz bir sorunun başka bir soruya etkisi yani hatırlamak, örneğin bir sınava girdiniz bu sorunun benzerini çözmüşseniz anında çözersiniz, bu da farklı kaynaklardan bol soru çözmekten geçiyor. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim.(Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihi Ankara mitinginde önemli açıklamalar
Tarihi Ankara mitinginde önemli açıklamalar
Oyuncakları gören küçük Mirza'nın mutluluğu izleyenleri duygulandırdı
Oyuncakları gören küçük Mirza'nın mutluluğu izleyenleri...