Rekolte Urfa’da düştü, Siirt’te Arttı

Rekolte Urfa'da düştü, Siirt'te Arttı

Şanlıurfa’da 2017 yılında Fıstık rekoltesi düşük olurken, Siirt’te bu yıl fıstık verimlerinde 50 artış bekleniyor.

08 Eylül 2017 - 15:09

Şanlıurfa’da 2017 yılında Fıstık rekoltesi düşük olurken, Siirt’te bu yıl fıstık verimlerinde 50 artış bekleniyor. Bu yıl yüksek verim beklenen Siirt fıstığında, üretici çalınma riskine karşı hasada erken başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Siirt İl Müdürü İzzet Murat, verimde yüzde 50 artış beklediklerini belirtti. Siirt Fıstık Üreticiler Birliği Başkanı Şuayip Aslan ise, kentin fıstık rekoltesinde ilk defa Gaziantep ve Şanlıurfa’yı geçeceğini kaydetti.

Siirt ekonomisine yılda 350 milyon TL katkı sağlayan fıstıkta bu yıl yüksek verim bekleniyor. 9 milyon ağacın bulunduğu kentte verim üreticilerin yüzünü güldürürken, üretici her yıl ekim ayında başladığı hasada, bu yıl çalınma riski nedeniyle erken başladı. Hatrant bölgesi ve Şah Mahmut Meydanı’ndaki bahçelerden fıstıklar toplanmaya başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat, iyi bir yıl geçirdiklerini belirterek, geçen yıla oranla yüzde 50 dolayında fıstıkta bir artış beklentisi içinde olduklarını belirtti.

"40 bin ton yaş fıstık bekliyoruz"

Siirt Fıstık Üreticiler Birliği Başkanı Şuayip Aslan ise, toplanmaya başlanan fıstıkta bu yıl iyi bir rekolte beklentisi içinde olduklarını belirterek, Siirt'in ilk defa Şanlıurfa ve Gaziantep'i geçeceğini dile getirdi. Aslan, Gaziantep'te bu yıl 25 bin ton, Şanlıurfa'da 30 bin ton yaş fıstık beklendiğini anlatarak, bu miktarın Siirt'te ise 40 bin ton olduğunu kaydetti.

"Hırsızlar yüzünden erken topluyoruz"

Siirt-Tillo karayolunda fıstık bahçesi bulunan Mehmet Nedim Yürek, bu yıl hırsızların korkusu yüzünden fıstıkları erkenden toplattığını belirterek, "Aslında bu sene yağmur dolayısıyla fıstık geç pişti, ancak hırsızların korkusundan 10 gün erkenden toplatmaya başladık" dedi.

Fıstık bahçesinde çalışan 7 çocuk annesi Hanife Güneş ise 40 derece sıcaklığa aldırış etmeden ağaca çıkarak tüm dallardaki fıstıkları tek tek topladıklarını söyled

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfaspor’dan 4 Transfer
Urfaspor’dan 4 Transfer
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı
Suruç'ta Feci Kaza, 1 Ölü 6 Yaralı