Rumkale’ye Su Altı Müzesi ve Teleferik Kurulacak

Rumkale’ye Su Altı Müzesi ve Teleferik Kurulacak

Şanlıurfa Halfeti ile Gaziantep Rumkale’nin birbirine çok yakın olması İki İl Arasında Tartışmalar çıkarırken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi atağa geçti.

24 Eylül 2017 - 14:45

Şanlıurfa Halfeti ile Gaziantep Rumkale’nin birbirine çok yakın olması İki İl Arasında Sahiplenme Tartışmaları çıkarırken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi atağa geçti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Rumkale’ye Su Altı Arkeoloji Müzesi kuracak, Rumkale’yi teleferik sistemiyle taçlandıracak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Bu çalışmalarla, kent turizmine yeni bir soluk kazandırmayı hedefleyen Gaziantep Büyükşehir, tarihi ve turistik mekânları görücüye çıkaracak.

Kültürel mirasın korunması, yaşatılması, tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla bu yöndeki çalışmalara yoğunlaşan Büyükşehir, hazırladığı projelerle Gaziantep’i kültür kenti haline dönüştürecek. 2014-2017 yılları arasında değişime uğrayan şehri, fotoğraflayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentteki yapısal dönüşümü anlattı.

Evliya Çelebi’nin “Gaziantep Dünya’nın gözbebeğidir” sözlerini hatırlatan Şahin, kentin Dünya’nın en eski 20 yerleşim yerinden bir tanesi olduğunu belirtti.

RUMKALE BİR HAZİNE

Fırat Nehri’nin bütün güzelliğinin, dik kayalar üzerinde bulunan Rumkale’ye yansıdığını anlatan Şahin, “Roma ve Hitit gibi en güçlü medeniyetler Fırat’ın etrafında şekillenmiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak, Rumkale’yi önemsiyoruz, burayı turizme kazandırmak için geceli gündüzlü çalışıyoruz, Rumkale’yi daha canlı ve dinamik hale getireceğiz. Teleferik ve sahil düzenlemesine ilişkin çalışmalarla yeraltındaki bu güzel hazineyi, bir su altı arkeoloji müzesiyle taçlandıracağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Usulsüz Urfa Kart Kullanımına Ceza Uygulanacak
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi
Mehmet Tosun PFDK'ya Sevk Edildi