Saatçı,OSB’nin Nitelikli Eleman İhtiyacı Var

Saatçı,OSB'nin Nitelikli Eleman İhtiyacı Var

Şanlıurfa MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Saatçı yaptığı toplantıda Urfa OSB Nitelikli Eleman ihtiyacı olduğunu, Sağlıkta önemli problemlerin olduğuna dikkat çekti.

07 Ekim 2018 - 21:47 - Güncelleme: 10 Ekim 2018 - 16:40

Şanlıurfa MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Saatçı Şanlıurfa’daki yerel ve yaygın basın kuruluşlarının sahip ve temsilcileri ile bir araya geldi.

Şanlıurfa MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Saatçı; Bugün sizlerle 13 Haziran’dan sonra MÜSİAD Şanlıurfa’mızdaki görev değişikliği nedeniyle, tanışmak maksadıyla bir aradayız.  MÜSİAD Şanlıurfa olarak şehrimiz adına, kentimiz adına neler yapmak istediğimizi, bu konuda ki projelerimizin neler olacağını, hayallerimizi, kentimizle ilgili yaşadığımız problemleri hem mikro hem de makro anlam da sizlerle istişare etmek, değerli görüşlerinizi almak, çıktığımız bu yolculukta bizlerin de bunlardan istifade edebileceğini düşünerek sizlerle bir aradayız. Sözlerime başlamadan önce geçtiğimiz günler de Batman’da teröristler tarafından haince saldırı neticesinde şehit edilen askerlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz, milletimizin, ülkemizin başı sağ olsun, İnşallah Rabbim bu acıları bir daha bu ülkeye yaşatmaz.

MÜSİAD 204 şubesi ulusal ve uluslararası bir sivil toplum örgütüdür

Saatçı; MÜSİAD Şanlıurfa çok eski tarihler artık oldu, 90’lı yılların başından bu yanadır çok küçük bir zümre tarafından, bazı hayallerle bir araya gelinerek kurulmuş, 204 nokta da hem ulusal hem uluslararası anlam da network ağına sahip, ülkemizin Sivil toplum örgütü anlamında çok önemli bir kuruluşu haline gelmeyi başarmıştır. Alanya şubemizle beraber 79 olduk, yut dışında ki noktalarımızla beraber 204’e ulaşmış bir Sivil toplum örgütüyüz.  STK bilindiği üzere tamamen ihtiyari bir yapı olan bu kuruluşa ülkenin sivil inisiyatif noktasında önemli roller üstleniyor. MÜSİAD’ımız da bu rolleri kendine göre misyon edinerek başlatmış, sadece iş adamı bünyesi altında değil, ülkemizin hem ulusal, hem de mahalli anlam da milli, manevi değerlerini muhafazasından tutun da insan kaynağı noktasında çok önemli hizmetleri olan ve bunları ülkemizin hizmetine sunmaya gayret gösteren gönüllü insanlardan müteşekkir bir topluluğuz biz. Kendimize ait misyonlarımız var, bu misyonlarda birisi, insani, kültürel, toplumsal ve sektörel olmak üzere bir takım misyonları kendi uhtemizde barındırıyoruz. Kişinin gelişimine çok önem veren bir kuruluş, hem istihdam anlamında hem de sosyal hayatında, kendi mahallinde ve ülkesinde daha başarılı nasıl olunabilinir? Global dediğimiz bu dünyada kendini daha nasıl geliştirebilir? Anlayışına hakim bir STK’yız.

Bu işin manevi tarafını siz genele teşvik etmediğiniz sürece gelecek nesillere sağlıklı bir miras bırakamayacağımızı anlamış durumdayız.

Saatçı; Tabi bunları yaparken sadece kişisel gelişim yetmiyor biz bunları çok iyi gördük. Duygusu olmadığı taktirde bu işin manevi tarafını siz genele teşvik etmediğiniz sürece gelecek nesillere sağlıklı bir miras bırakamayacağımızı anlamış durumdayız. Manevi değerlerin korunması çok önemli hele ülkemiz gibi Anadolu toprağında bu kadar kültürel zenginliğin olduğu bir toprakta bunların muhafazası ve gelecek nesillere kurumsal anlamda bilinçli ve şuurlu bir şekilde aktarılması çok önem arz ediyor. MÜSİAD bunlar için mücadele eden bir STK, bu genel düşünce açısından MÜSİAD’ımız böyle, sayın genel başkanımızın ve yönetim kurulunda ki arkadaşlarımızın dur durak bilmeden bir çok noktaya koşturduklarına biz şahidiz. Geçtiğimiz günler de genel idare kurulumuz oldu, sporun ülkemiz ekonomisine katkıları başlıklı bir programdı. Sayın Bilal Erdoğan’ın Spor konusunda sunumları oldu, Erol Yarar Bey’in kayak federasyonuyla ilgili bir sunumları oldu ve Ümit Ülkü İzmir Şube başkanımızın uluslararası anlam da aldığı başarıların hikâyesiyle önemli bir sunum oldu. Ben o gün şunu anladım, spor dediğimiz şeyin sadece futbolla ibaret olmadığını elbette biliyoruz ama bunun bir endüstriyel anlamda ülke ekonomisine nasıl bir katkı sunduğunu orada anlatılanlardan sonra bir kez daha bir ülke için bir toplum için ne kadar önemli bir değer olduğunu öğrenmiş olduk. Beni çok etkilemişti, kültürel sporlarımızın yaşatılmasına yönelik, özellikle okçuluk ve binicilik ata sporları dediğimiz sporların ülke ekonomisinde ne denli önem arz ettiğini inandığınız zaman, hayal ettiğiniz zaman nerelere getirebileceğinizi maddi ve manevi olarak müşahede etmiş olduk. Erol Yaral Bey’in kayak federasyonunda yaptıklarını anlattı. Örneğin, kayakçıların giydiği özel kıyafetlerin daha önceden Türkiye’de üretilmediğini, bunların yurt dışından ithal edildiğini ve çok astronomik rakamlarla geldiğini ama tesis, pist olarak dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmamıza rağmen o kıyafetlere dünyanın parasını ödediğimizi kendisini federasyon başkanlığıyla beraber öncelikle bunun tespit edildiğini ve daha sonra ülkemiz de üretilmeye başlandığını anlatınca hakikaten bizim olaya bakış açımız çok değişti, bu tür konular bizi çok heyecanlandırıyor, beni çok etkilemişti.

Üretimden vazgeçmeyeceğiz.

Saatçı; Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik anlamda ki sıkıntılı günler de MÜSİAD olarak hep şunu ifade ediyoruz, üretime önem vereceğiz, kendi değerlerimizle, inançlarımızla kültürel zenginliğimizin farkına vararak üretmeye devam edeceğiz. Kendi markamızı meydana getirmeden bunları uluslararası anlamda popüler hale getirmeden bizim bu krizden çıkmamız zaman alacak, eğer biz bunu başarabilirsek bu ekonomik çalkantılı dönemin, sancıları hem daha az olacak hem de bu vesileyle ülkemiz kendi marka değerlerini dışarıya sunma imkânına sahip olacak. Dolayısıyla üretimden vazgeçmeyeceğiz, bizim inancımız da bunu emrediyor sadece para kazanmak değil, istihdam dediğimiz şey hepimiz için önemli, çocuklarımızın, bizden sonra gelecek nesillerimiz için, bir saha bırakmak için istihdama önem verilmesi gerektiğini artık müşahede ettik.

13 Haziran 2018’den beri Şehrimiz için neler yapabilirinizin heyecanını yaşıyoruz

Saatçı, Kendi kentimiz de 13 Haziran’da bir görev değişikliği oldu, bir önce ki dönem arkadaşımız, Mahmut Barut kardeşimiz siyaseten bir göreve aday adayı oldu, o vesileyle orada görev değişikliği olunca biz ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza bu görev tevdi oldu, biz de 13 Haziran’dan bu yana şehrimiz için, MÜSİAD çatısı altında neler yapabilirizin heyecanını ve bu anlamda ki projelerimizin peşinden koşuyoruz. Bizim kendi içinde çapraz ticaretimiz dediğimiz bir sistemimiz var, kendi üyelerimizin iştigal sahalarıyla ilgili olarak önce üyelerimizi bir araya getiriyoruz. Bu anlamda istenilen, talep edilen ürünlerin eğer kendi içerisinde bulunma imkanı varsa ticaret imkanı sağlıyoruz. Ya da şehrimiz de MÜSİAD’ımızın üye arkadaşlarımızın gerek ulusal anlamda gerekse uluslar arası anlamda varsa bir projeleri, ulaşmak istedikleri noktalar varsa onlar için mücadele ediyoruz, bu bizim kendi çapraz ticaretimize yönelik. Sosyal sorumluluk projeleri üstleniyoruz.

Organize Sanayi Bölgesinde nitelikli eleman ihtiyacı sorunu var

Saatçı, Bu konuda daha önce organize sanayi müdürlüğünü ziyarete gittiğimiz de çok acı bir gerçeği daha öğrendik, sayın müdürümüz şunu ifade ediyordu, burada biz nitelikli eleman bulamıyoruz, buraya gelen yatırımcı getirdiği ürünler için özel nitelikli istihdam etmek istediği işçi arkadaşlar arıyorlar ama maalesef bunları bulamıyoruz. Dışarıdan getirmek zorunda kalıyorlar, bu istihdam eden yatırımcı için de maliyetleri arttıran problem dedi, nedir diye sorunca, siyasi operatörü dediğimiz, işçilerin burada bulunamaması ve dışarıdan geldiği taktirde de maliyetin arttırılması nedeniyle ya buraya gelecek olan arkadaşları başka yöne yönünün çevrilmesine sebep oluyor ya da başka problemlerle karşılaşıyoruz demişti. Neler yapılabilirizi konuştuk, şehrimiz de bu anlamda mesleki örgütlerin bir an önce bir araya gelmesi gerektiğini, yerel yöneticilerle beraber bu işin okulunun açılması gerektiğini ve desteklenmesi gerektiği konusunda mutabık alındı. Bunun gibi problemlerimiz var, biz kendi insanımızın buraya gelen yatırımcı şehrimize ekonomik olarak girdi sağlıyor, doğal olarak ki isteğimiz şehrimizden insanımızın istihdam edilmesidir. Ve bu anlamda daha dolgun ücretlere çalışmasıdır, demek ki biz bunları sağlayamıyoruz ya da yeteri kadar sağlanamıyor, bunları muhafaza etmek lazım, bu anlam da mücadele etmek lazım.

Sağlık Sektöründe ciddi sorunlarımız var.

Saatçı, Sağlık sektörü açısından da çok ciddi problemlerimiz olduğunu düşünüyoruz, bunlarla ilgili çok sıkıntılar geliyor düşünün bir ülke de dünyada ki birçok ülkeden daha fazla doğum oranının yaşandığı bir şehir de yaşıyoruz. Lakin bu kadar önemli bir hadise de yeteri kadar hem kadına yönelik hem de çocuğa yönelik sağlık alt yapısının olmadığının müşahede ediyoruz.

Kendi sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz

Saatçı,Kentimiz inanılmaz bir genç nüfusa sahip, eğer biz bunlara sahip çıkamazsak kimse sahip çıkamaz. Şunu anlamamız lazım, kent olarak kendi sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz, bu sorunları çözerken eğer kendi içimiz de, yerel yöneticilerimizle, kamusal anlam da idarecilerimizle bu problemler minimize edilemezse Ankara’dan ya da ilgili birimlerden talepte bulunacağız. Bizim kendi kaynaklarımızın, şehrimizin problemlerini çözmek için yeterli olduğunu düşünüyoruz ama bu anlamda koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan bir araya gelememenin problemini yaşıyoruz ya da herkes kendine göre bir şeyler yapmak istediğinden olabilir. Dedi.

Toplantıya, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Yenişafak,Milat,Diriliş Postası temsilcisi Mehmet Kamil Güler, Olay Gazetesi sahibi Celal Çiftçi, Şanlıurfa Gazetesi Haber Koordinatörü Mehmet Bakay, GAP Dergisi imtiyaz sahibi Mehmet Ali Arslan, AKİT Gazetesi muhabiri Tahir Coşandal, Kanal Urfa TV Muhabiri umut Deli, İnternet Yayıncılar derneği Başkanı Ahin Güneş, İnternet gazeteciler derneği Başkanı Ömer Dodanlı ile yer ve yaygın basın kuruluşlarının sahip ve temsilcileri katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Akçakale Kudüs Gibi Olmadan Harekat Başlamalı
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü
Behçet Atilla Şanlıurfa'ya Döndü