Saç Ekimine Şanlıurfalıların İlgisi Arttı

Saç Ekimine Şanlıurfalıların İlgisi Arttı

Şanlıurfa 63 Haber Saç ekimi ile Yaşar Aynebek ile röportaj yaptı. Aynebek, Saç Ekiminde Urfa'da Eskiden çok çekiniyorlardı fakat artık eskisi kadar çekinen kimse yok çünkü insanlar birbirinden cesaret alarak saç ektiriyorlar.Dedi

05 Ocak 2018 - 22:01 - Güncelleme: 05 Ocak 2018 - 22:28

Şanlıurfa 63 Haber Saç ekimi ile Yaşar Aynebek ile röportaj yaptı. Aynebek, Saç Ekiminde Urfa'da Eskiden çok çekiniyorlardı fakat artık eskisi kadar çekinen kimse yok çünkü insanlar birbirinden cesaret alarak saç ektiriyorlar. Saç ekimi Kel olanlara da yapılır, saçı seyrek olanlara da yapılır. Kel olan kişilerin yüzde 70 ila 80 oranında kapanır, yüzde 100’ü kapanmaz, tamamen kapanması için en azından 8 ay zaman geçmesi lazım.

Ücretsiz saç analizi yapıyoruz, 2500 – 3000 TL arasında saç ekimi yapıyoruz. Ama İstanbul’da hastane ortamında yapınca 4000 – 5000 arası değişiyor. Saç ekiminden itibaren 4 – 5 gün içerisin de alkol alınmayacak, sigara fazla içilmeyecek zaten sonrasın da yara kapanır 3 gün sonra normal hayatına devam edebilir

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Yaşar AYNEBEK 13 yıldır saç ekimi ile uğraşıyorum.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Yüzde 70 erkeklere,  yüzde 30 bayanlara yapılır. Genelde bayanların en büyük sıkıntısı kaş ekimi ve saç seyrelmeleridir ama yüzde 70 oranın da saç dökülme sorunu erkekler de görülür.

SAÇ EKİMİ KEL OLANLAR İÇİN TAMAMEN ÇÖZÜM OLARAK GÖRÜLÜR MÜ?

Saç ekiminden sonra ömür boyu saç dökülmez kelliği yüzde yüz önler.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekimi toplam da 6 saat sürer, genellikle ense bölümü ve iki kulak arasından alınır ve ön taraflara doğru nakil yapılır. 3 ay sonra saç çıkmaya başlar, 6 aya kadar tamamen uzar ve ömür boyu dökülmez.

HERKESE YAPILIR MI?

Genellikle 18 – 65 yaş arası insanlara yapılır.

SAÇ EKİMİ YAPMANIN SAKINCASI VAR MIDIR?

Hiçbir sakıncası yoktur, insanlara faydası vardır zararı yoktur çünkü deri ile yapılan bir işlemdir.

NERELERDE YAPTIRMAK GEREKİR?

Özel klinikler ve hastane ortamlarında olur, saç ekimi yapacağınız yerin hijyenine çok dikkat etmeniz gerekir.

SAÇ EKTİRECEK KİŞİLERİN NELERE DİKKAT ETMESİ GEREKİR?

3 Gün boyunca sırt üstü yatması lazım ve kişiye yazdığımız ilaçları 3 gün düzenli kullanması gerekir.

GENELDE HALKIMIZ SAÇ EKTİRMEYE ÇEKİNİYOR. SİZ BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Eskiden çok çekiniyorlardı fakat artık eskisi kadar çekinen kimse yok çünkü insanlar birbirinden cesaret alarak saç ektiriyorlar. Eskiden saç ektirirken şişme vs. oluyordu ama artık son sistem ile şişme, morarma vs. olmuyor. Eskisi gibi uzun da sürmüyor 6 saatte bitiriyoruz.

SAÇ EKİMİNİN FİYATI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Ücretsiz saç analizi yapıyoruz, 2500 – 3000 TL arasında saç ekimi yapıyoruz. Ama İstanbul’da hastane ortamında yapınca 4000 – 5000 arası değişiyor. İkisinin arasında hiçbir fark yok çünkü hastaneye gidince oda kiralıyorsun, hasta başı 1500 TL hastaneye para ödediğimiz için farkını gelen hastadan alıyoruz. Ben hastanelerden de iş teklifleri aldım ama kabul etmedim en azından 1500 TL hastanın cebinde kalsın.

SAÇ EKİMİ YAPMAK İÇİN SAÇIN TAMAMININ MI DÖKÜLMESİ LAZIM?

Saç ekimi Kel olanlara da yapılır, saçı seyrek olanlara da yapılır. Kel olan kişilerin yüzde 70 ila 80 oranında kapanır, yüzde 100’ü kapanmaz, tamamen kapanması için en azından 8 ay zaman geçmesi lazım.

SAÇ EKİMİNDEN SONRA NELER YAPMASI LAZIM?

Saç ekiminden itibaren 4 – 5 gün içerisin de alkol alınmayacak, sigara fazla içilmeyecek zaten sonrasın da yara kapanır 3 gün sonra normal hayatına devam edebilir. Kişi 3 gün sonra saçı yıkamaya başlar, ekilen saç 20 gün sonra dökülür, 3 ay sonra çıkmaya başlar, 6 aya kadar uzar ondan sonra ömür boyu dökülmez istediği kadar uzatabilir, tıraş edebilir, kendi orijinal saçı nasılsa ekilen saç da bire bir aynısıdır.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

Saç ekiminin tarihçesi

Saç ekimi 90 yıldır uygulanan bir işlemdir. İlk uygulayanlar Sasagawa, Japon Okuda ve Tamura’dır. İlginç olan  o dönemde saç ekimi için kökleri teker teker toplarken 1 mm’lik punchları bile kullanmış olmalarıdır. Daha sonraları ekimde 4 mm’lik punch’lar  yaygınlaşmış ve bu da taş bebek saçı görüntüsüne neden olmuştur. Saç ekimininde verici alan hakimiyeti Dr. Norman Orentreich tarafından tarif edilmiştir. 1959 yılında dökülmeye dirençli ense bölgesinden saç köklerinin kel veya saçların seyreldiği bölgelere nakletmiştir. Dökülmeye dirençli bölgeden saçların döküldüğü bölgeye nakledilen köklerin dökülmemesi, verici alan hakimiyeti  “donor dominance” olarak tanımlanmıştır. Saç ekiminde o yıllarda 4mm’lik punchlar kullanılırdı. O nedenle oyuncak bebek saçı görüntüsü olurdu. Bu nedenle 1980’li yıllarda arka saçlı deri bölgesinden şerit tarzında bir deri çıkartılarak bundan saç kök üniteleri ayrıştırılarak ekilmeye başlandı. Birden fazla kök ünitesi içeren saçlı deri yamalarına minigreft, tek kök ünitesi içerenlere ise mikro greft adı verildi. Bunlar karıştırarak ekim yapılıyordu. 2000 greft ekildiğinde “megasession” adı verilirdi. Öne mikrogreftler arkaya minigreftler yerleştirilirdi. Daha sonraları Dr. Bernstein’ın öncülüğü ile sadece mikrogreftler kullanılmaya başlandı. 1989 yılında Avusturalya’da Dr. Woods sır gibi sakladığı FUE işlemine başladı. Yani kök ünitelerini tek tek alıyor bunları ekiyordu. 1995’de sadece bir televizyon programında detay vermeden yayınladı. Ancak 2001 yılında Dr. Rassmann FUE ile ilgili yayın yaptıktan sonra Woods “Önce ben yapmıştım. Bu işlemin benim adımla anılması gerekir.” diye beyanatta bulundu. Bu yayından sonra FUE işlemi hızla yayıldı. İlk günlerde ciddi bir işlem olarak doktorlar tarafından 600-800 kök ünitesi bir günde ekilmeye başlandı. İşlemi baştan sonra doktor uygulardı. Daha sonraları mikromotor kullanılması yaygınlaştı. FUE ile saç ekiminde bugünlerde rekor kırılmaya başlandı. 5000 kök ünitesi üzeri ekimler yapılmaya başlandı.(Şanlıurfa 63 Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kanlar içerisinde yardım bekledi
Kanlar içerisinde yardım bekledi
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama