Şakha Belgesel Filmi Ödül Aldı

Şakha Belgesel Filmi Ödül Aldı

Şanlıurfa’da çocuk işçiliği konu edinen Şakha belgesel kısa filmi Çocuk Hakları temalı 1. Ulusal Kısa Film Yarışmasında ödül aldı.

27 Nisan 2018 - 14:43 - Güncelleme: 28 Nisan 2018 - 15:06

Mersin’in merkez ilçesi olan Toroslar Belediyesi tarafından, bu yıl ilk kez düzenlenen “Çocuk Hakları” temalı 1. Ulusal Kısa Film Yarışmasında, Yönetmenliğini Harran Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü hocaları Doç. Dr. Sedat Benek-Mustafa Uluç’un yaptığı “Şakha” adlı kısa belgesel filmi mansiyon ödülü aldı.

GAP’ın merkezi olan Şanlıurfa’da çekilen ‘Şakha’ kısa belgesel filminin yönetmeni Doç. Dr. Sedat Benek, Şanlıurfa’da on binlerce çocuğun, ailelerinin mevsimlik gezici ve geçici tarım işçisi olması nedeniyle okullarını erken bırakıp ve geç başladıklarına dikkat çekmek amacıyla böyle bir belgesel hazırladıklarını belirterek; “Temel amacımız, geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşadıkları bu temel soruna dikkat çekmektir. Çocuk işçiliğini beyaz perdeye taşırken Urfa’nın milli gıdası olan biber (isot) üretim sektöründe çocuk işçiliğini gözler önüne serdik” dedi.

Yaklaşık bir yıl önce Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Harran Üniversitesi Film Atölyesinin (HÜFA) yaptığı filmlerle ödüller almaya devam ettiğini belirten Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş; “Üniversitemize ödül getiren ve bölgede kronikleşen çocuk işçiliği sorununu işleyen Şakha kısa belgesel filmi, katıldığı beşinci festivalde de karşılık buldu. Bundan sonra da üniversitemizin film atölyesinde benzer başarıların devam edeceğini umut ediyorum. HÜFA’nın kurulması aşamasında her türlü desteğini veren ve dolayısıyla bu başarıların ortaya çıkmasına vesile olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'a, filmin yönetmenleri Doç. Dr. Sedat Benek-Mustafa Uluç ve RTV Bölümü öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum." dedi.

Yönetmenliğini Sedat Benek-Mustafa Uluç’un yaptığı ve Şanlıurfa’da çocuk işçiliği konu edinen Şakha kısa belgesel filmi, Şanlıurfa’da on kişilik bir ailede ve iki odalı bir evde kalan, isot temizleme sürecinde hijyenik olmayan kötü koşullarda çalışıp, ailesinin geçimine katkı sağlamak zorunda kalan ve bu yüzden de okula gidemeyen Şakha isimli bir kız çocuğuna odaklanmakta… Çalışmak zorunda kalan çocuk işçi Şakha örneği üzerinden çocuk işçilerin dramlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermekte olan Şakha belgeseli, yayınlandığı tarihten bu yana birçok festivalde ilgi gördü.

2018/04/2018-04-27-14-49-38.jpg
2018/04/2018-04-27-14-49-38_1.jpg
2018/04/2018-04-27-14-49-41.jpg
2018/04/2018-04-27-14-49-42.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu