Saman Nezlesi deyip geçmeyin-Videolu Haber

Saman Nezlesi deyip geçmeyin-Videolu Haber

Şanlıurfa 63 Haber Muhabiri Çocuk Hastalıkları Uzmanı Hasan Doğan ile çocuklarda alerji konusunda röportaj yaptı

31 Temmuz 2017 - 23:26

Şanlıurfa 63 Haber Muhabiri Çocuk Hastalıkları Uzmanı Hasan Doğan ile çocuklarda alerji konusunda röportaj yaptı

Alerjik rinit (Saman Nezlesi) , burun içini kaplayan mukozanın alerjik nedenli iltihaplanmasına denir ve özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Çoğunlukla ömür boyu sürer ancak, ileri yaşlarda şiddeti azalabilir. En sık görülme nedeni rüzgarın havada uçurduğu polenlerdir ancak herhangi bir alerjen tarafından tetiklenebilir. Kendiliğinden geçme olasılığı çok düşüktür. Ama soruna neden olan alerjenlerden uzak durmak önemli faydalar sağlamaktadır. Hastalığın yaygınlığı oldukça yüksektir ve bilimsel çalışmalara göre, toplumun yaklaşık beşte birinin alerjik rinitli olduğu belirtilmektedir. Alerjik rinit olan kişilerde sosyal ve psikolojik sorunlar daha sık görülmektedir.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Doktor Hasan Doğan Çocuk Hastalıkları Uzmanıyım.

Saman nezlesinin çocuklarda görülmesi yaşı kaç?

Saman nezlesi genellikle çocuklarda 2 yaşından itibaren , 2 yaşın altında pek görülmez 2 yaşından itibaren artık büyüklerde de dahil olmak üzere özellikle bahar aylarında görülür.

Nezlenin olmasının kaynağı var mı ?

Daha çok tozlara temas olması daha sonra çiçeklerden bitkilerle temas yoluyla olabiliyor. Yani burada çocukların olmak için özellikle ev tozlarına da dikkat etmek lazım. Güneşte park bahçeye çıktıkları zaman işte özellikle çiçeklerle fazla oynadıklarında onlarda bazen etkili olabiliyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor ve yani çocuklarda özellikle hapşırmanın çok fazla olması burun akıntısının olması işte ve bununla beraber Ciltte bununla beraber ciltte kızarıklıklar dökülmelerde görülebilir. Böyle bir durum görülünce doktora başvurmak gerekir. Doktorun tavsiyelerine uymak gerekiyor. Eğer hani ilaç gerekiyorsa ilaç verilmesi yada koruyucu önlemler alınması bu şekilde önlem almaktır:

Bu hastalıkta neye dikkat edilmeli?

Bahar aylarında biliyorsunuz havalar belli olmuyor. Bazen çok soğuk bazen çok sıcak ona göre ailelerin çocuklarını giysilerini ona göre giydirmeleri gerekiyor. Dediğim başta tozlara dikkat etmek gerekiyor parkta bahçede oynarken çok fazla çimlerin çiçeklerin arasına girmemelerine dikkat etmek gerekiyor.  Korunma yolu da işte başta dediğim gibi özellikle giysilerine dikkat etmesi gerekiyor. Ondan sonra bahçeye parka çıktıkların da yinede bu çiçeklerle fazla oynamamaya dikkat edilmesi gerekiyor.

 Belirtileri nelerdir?

Özellikle burunda kaşınma öksürme daha çok hapşırma vücutta kızarıklık kuru kuru öksürük nöbetleri gece yatarken özellikle öksürük nöbetlerinin olması. Yani astımla kardeştir,  diyebiliriz. Daha bu hastalığa yakalananlar astıma da yakalanma meyilleri vardır. Çünkü bu gibi çocuklar alerjik bünyeye sahiptir. Alerji ailelerinde alerji olanlar daha çok bu bünyeye sahip insanlardır.

Korunma yolları nelerdir?

Rinit kelimesi burun iltihabı anlamına gelmektedir. Alerjik rinit ise alerji kaynaklı burun iltihabı demektir. Alerjenlerin burunda bulunan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile oluşur. Belirli mevsimlerde (polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) meydana gelen türüne mevsimsel rinit denir. Mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi olarak ta bilinir. Alerjik rinitin birde tüm yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak isimlendirilir. Perenial rinittin nedeni, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjen faktörlerdir. Eğer gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi verilirse hastalığın atak sayısını azaltmak mümkündür. Tedavisi yani dediğim gibi çok fazla değilse korunma yöntemiyle önlenebilir. Belki ilaç kullanmadan çocuğu biraz daha sıcak tutarak giysilerine dikkat etmek gerekir aşırı derecede öksürük nöbeti varsa kaşınma varsa doktora gidip bunun tedavisini görmesi gerekir.

Çocuklara dikkat edilmeli?

Yani ebeveynler çocuklarına biraz daha dikkat etmeleri gerekiyor başıboş bırakmamaları her tarafı karıştırmamaları gerekiyor mesela parka gidip çiçekleri karıştırmamak,çiçeklerin içerisine girip çimlerle oynamaması gerekiyor onlar çünkü bir dezavantaj  yine rastgele mesela havada bazen tozlarda olabiliyor o tozları çünkü bazen başka yerden de gelebiliyor bu alerjik dönemde alerjik mevsim hastalığı olduğu için buna da dikkat etmeleri gerekiyor

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkânı sağladığınız için.

Alerjik rinitin nedenleri?

Alerjik rinitin en önemli nedeni havada uçuşan polenler ve ağaçlardır, Benzer reaksiyonlar küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı da gelişebilir, Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarı fazladır ve alerjik rinit görülme sıklığı da artar, Mevsimsel alerjik rinite özellikle bahar aylarında ortaya çıkan ağaç polenleri neden olur, Tüm yıl devam eden alerjik rinit ise hamam böcekleri ve ev tozu akarlar neden olur, Evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanları beslemek alerjik rinitin şiddetini arttırabilir,

Alerjik rinitin belirtileri nelerdir?

Burun akıntısı ve burun tıkanması

Gözlerde sulanma ve kaşıntı

Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı

Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı

Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı

Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması

Koku ve tat duyularında azalma

Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi

Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu

Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir, öksürük ve baş ağrısı görülebilir

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sanal Gerçekliğin 5. Çalıştayı Almanya'da Yapıldı
Sanal Gerçekliğin 5. Çalıştayı Almanya'da Yapıldı
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı
Şanlıurfa OSB'de Korkutan Yangın, 2 Yaralı