Şanlıurfa 63 Sordu, Öfke nasıl kontrol edilebilir ?

Şanlıurfa 63 Sordu, Öfke nasıl kontrol edilebilir ?

Şanlıurfa 63 Sordu, Öfke nasıl kontrol edilebilir ? Sorusunu Psikolog Sibel ABUK'a sordu, Abuk Sorulan sorular ile ilgili açıklamalarda bulundu.

08 Kasım 2017 - 15:53 - Güncelleme: 09 Kasım 2017 - 16:23

Şanlıurfa 63 Sordu, Öfke nasıl kontrol edilebilir ? Sorusunu Psikolog Sibel ABUK'a sordu, Psikolog Sibel ABUK Şanlıurfa 63 COM’A Öfke’nin nasıl kontrol edilebilir” konusunda açıklamada bulundu. Sibel Abuk; Öfke sadece duygulardan sadece bir tanesidir. Öfkenin diğer duygulardan farkı zaman zaman kontrol altına almamız gerektiği gün içinde bazen zorlanıyoruz bunu yaparken her geçiş dönemi gibi bu dönemde sıkıntılı bir süreçtir, ancak bu süreci atlatınca öfkeyi kontrol edilebilir bir seviyeye geriler, kendimiz ve etrafımızda ki insanlar bu durumdan daha az üzülür.

Nefes alırken 5 saniyede nefes alıp 10 saniyede bırakacağız

Abuk; Öfkeyi atlatmakla Bir diğeri de nefes egzersizi, bu nefesi bazen atlıyoruz ve ya bu kadar etkili olduğunu düşünmüyoruz ama gerçekten bunu deneyin çok fazla işe yarayacak. Nefes alırken 5 saniyede nefes alıp 10 saniyede bırakacağız, burada püf nokta göğüsden değil karından yani diyaframdan alıp vermemiz, göğüs değil karnın şişip inmesi gerekiyor bu çok fazla işe yarar. Bir diğer püf nokta da saymak, öfkelendiğimizi hissettiğimiz anda içinizden saymaya başlayın siz sayarken o beyninizde ki öfkeleneceğiniz odak değişir ve her saydığınız sayıda içinize bir huzur bulutu dağılır, o huzur bulutuyla aslında sakinleşirsiniz. Ve şöyle bir şey söylemek istiyorum en çok neye öfkelenip neye öfkelenmediğimizi biliyoruz, en azından bu bir ay boyunca öfkelendiğimiz durumlardan uzak durmaya çalışalım.

Tabiî ki de bazen duramıyoruz hayat şartları izin vermiyor ama en azından bu durumu sizi daha az etkileyecek şekilde davranın ya da o durumu kabul etmeye başlayın, çünkü bir durumu kabul etmedikçe o durum o kişi sizin daha çok sinirinizi bozacak, daha çok öfkelenmenize sebep olacak buna da özellikle dikkat etmenizi istiyorum.

Öfkelenen insan, hisseden beynini kullanır ama bizim düşünen beynimizi kullanmamızı sağlamamız gerekiyor

Sibel Abuk,  Öfkelendiğimiz insana nasıl davranmamız gerektiği konusuna değinelim, öfkelenen insanın korteks dediğimiz beynin bir yapısıdır.  Üst beyin kontrolü elden kaybediyor bu durumda kişi geçici bir cinnet geçiriyor yani kendini kontrol edemiyor. Bu durumda sakın öfke ile karşılık vermeyin eğer öfke ile karşılık verdiğiniz de tabiri caiz ise topu alevlendirirsiniz ‘Seni anlamak istiyorum biraz yavaş konuşurmusun?’ derseniz kişi yavaş bağıramayacağı için durup düşünmeye başlar bu durum da ne yaparız? Öfkelenen insan, hisseden beynini kullanır ama bizim düşünen beynimizi kullanmamızı sağlamamız gerekiyor. Bununla öfkesini yatıştırabiliriz. Bir de ramazanda en çok öfkelendiğimiz yerlerden birisi de trafiktir, trafikte ne yapmamız gerekiyor? Yanımızda ki partnerimize, eşimize, arkadaşımıza ‘Evet haklısın insanlar çok anlayışsız, biraz sakin olur musun?’ yani onu anladığımızı hissettirip sonra yönlendirmemiz gerekiyor. Anlamadan ona ‘Sen ne yapıyorsun!’ bu tarz cümleler ona onu anlamadığımızı hissettirdiği için daha da öfkelendirecek bunu sadece trafik için değil, öfkelendiğiniz her an için yapabilirsiniz, anladığınızı hissettirin sonra yönlendirmeniz gerekiyor işin püf noktası bu dedi. (Şanlıurfa 63 COM Özel Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede
7 İlde FETÖ Operasyonu 8 Şüpheli Adliyede
11 İlde Fetö operasyonu 15 Gözaltı
11 İlde Fetö operasyonu 15 Gözaltı