Şanlıurfa artık bozkırlarıyla değil yeşili ile anılacak

Şanlıurfa artık bozkırlarıyla değil yeşili ile anılacak

3 milyon 500 bin metrekarelik GAP Vadisi Projesi sayesinde Şanlıurfa artık bozkırlarıyla değil yeşili barındıran yapısı ile anılacak

07 Mayıs 2018 - 22:46 - Güncelleme: 07 Mayıs 2018 - 22:51

Tarihinde bir çok ilk niteliğindeki projeye Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi döneminde kavuşan Şanlıurfa, bu kez şehir merkezi bazında Türkiye'nin en büyük yeşil alan çalışması ile tanışıyor. 3 milyon 500 bin metrekarelik GAP Vadisi Projesi sayesinde Şanlıurfa artık bozkırlarıyla değil yeşili barındıran yapısı ile anılacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 etaptan oluşan ve ilk 2 etabı tamamlanan GAP Vadisi Projesi için tanıtım programı düzenlendi. Projeye ait tüm ayrıntılara yer verilen tanıtım toplantısında hangi etabın hangi bölgelerde olacağı ve proje içerisinde yer alan tüm çalışmalar kamuoyuna aktarıldı. İçerisinde Cumhuriyet Sosyal Tesisleri, GAP SUKAY, Çocuk ve Gençlik Oyun Dünyası, Teleferik Projesi, Bilim Merkezi ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu tesisi ile Halil-Ür Rahman Şehir Ormanına kadar uzanan alanda 3 milyon 500 bin metrekarelik GAP Vadisi Projesi, şehir merkezi bazında Türkiye'nin en büyük yeşil alan projesi olma özelliği ile Şanlıurfa tarihinde bir ilk olma özelliğini de içerisinde barındırıyor.

Buluşma ilk olarak hazırlanan sunumlar eşliğinde başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Yapım ve Proje Şube Müdürü İbrahim Halil Ünlü yaptığı sunumla etapların oluşturduğu alanı ve mevkileri uydu görüntüleri eşliğinde katılımcılara aktardı. Ardından kürsüye gelerek bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, amaçlarının Şanlıurfa'yı her alanda geliştirmek olduğunu söyledi. 

BAŞKAN ÇİFTÇİ: ALAN YÖNETİMİNİ İYİ KULLANMAMIZ LAZIM

Başta Balıklıgöl platosu olmak üzere diğer tüm tarihi ve turistik alanların piknik alanı olarak kullanılmaması için halk odaklı yeni sosyal yaşam merkezleri oluşturma gayesinde olduklarını belirten Başkan Nihat Çiftçi, bunun için tüm kurumlarla ortak akıl ile hareket ettiklerini söyledi. Bu bilincin yerleşmesi için halka çağrıda bulunan Başkan Çiftçi, "Şanlıurfa halkımız her anlamıyla hizmetin en iyisini hak ediyor. Bunun bilincinde olan Büyükşehir Belediyesi kadroları olarak sosyal yaşam alanında da halkımıza yeni cazibe merkezleri oluşturmak için çalışmalar yürütüyorlar. İşte bunun en güzel örneği de GAP Vadisi. 6 etaptan oluşan GAP Vadisi Projemizle halkımıza aileleri ile birlikte gelebilecekleri, yeşille ve doğayla iç içe bir ortam sunuyoruz. Birinci ve 2. etabı tamamlanan 3. etabında ise sona geldiğimiz GAP Vadisi Projemiz için diğer etaplar da hızlı ve kontrollü bir şekilde devam ediyor. Projemizin içerisinde çocuklarımıza  yönelik Çocuk ve Gençlik Oyun Dünyası, her yaştan erkek ve kadınımız için yüzme havuzları, sportif faaliyetler için her türlü donanım ve piknik alanları ile GAP Vadisi halkımız için yeni yaşam merkezi olacaktır" dedi.

"TARİHİMİZE, KÜLTÜRÜMÜZE VE ŞANLIURFA'MIZA SAHİP ÇIKIYORUZ"

Konuşmasında 445 belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği Başkanlığına kendi şahsının uygun görüldüğünü de sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "Tarihimize, kültürümüze, müziğimize, ve Şanlıurfa'mızın her değerine sahip çıkıyoruz. Çünkü bu değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak gibi bir yükümlülüğümüz var. İşte bu yoldaki gayretlerimizi gören Tarihi Kentler Birliğine üye belediyeler de başkanlık için bizleri uygun gördüler. Bu görev bize değerlerimize sahip çıkma noktasında doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir" diye konuştu.

BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN AK KADROLARA 24 HAZİRAN MESAJI

Başkan Çiftçi konuşmasında özellikle 24 Haziran seçimlerine de değinerek AK kadrolara seslendi. 24 Haziran seçimleri startı için düzenlenen yatırım projesini başlangıç noktası olarak ele alan Başkan Çiftçi, "AK Kadrolarımıza sesleniyorum. Bugünkü yatırım projesini başlangıç olarak sayalım. Hep birlikte ilçe ilçe, mahalle mahalle ve kapı kapı gezerek halkımızla bir kez daha buluşalım. İnanıyorum ki Şanlıurfa bu seçimden de alnını akıyla çıkacaktır" şeklinde konuştu.

VALİ ERİN'DEN YERLİ YATIRIMCIYA ÇAĞRI

Başkan Çiftçi'nin ardından salondaki katılımcılara seslenen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise özellikle yerli yatırımcılara çağrıda bulundu. Yerli yatırımcının yabancı yatırımcılara eşlik etmesi gerektiğinin altını çizen Vali Erin, "Dünyanın dört bir tarafından yabancı yatırımcı Şanlıurfa'ya gelirken, yerli yatırımcılarımız da bu topraklardan elde ettikleri varlıkları geç kalmadan aynı şekilde kendi memleketlerinde harekete geçirmeleri gerekiyor. Şanlıurfa'mızda daha nice fabrika çarklarının dönmesi gerekiyor. Bunun için de geç kalmadan harekete geçmek gerekiyor" dedi.

Program da Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı İmam Katı da bir konuşma yaparak proje içerisinde yapılan çalışmaları aktardı.Buluşma daha sonra katılımcıların alkışları eşliğinde sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Şanlıurfa’da deprem
Şanlıurfa’da deprem