Şanlıurfa’da AK Partiden Aday Adayı Olmak

Şanlıurfa'da AK Partiden Aday Adayı Olmak

Şanlıurfalı Duayen Gazeteci Mehmet Kamil Güler, 24 Haziran 2018 genel seçimleri ile ilgili bir yazıyı köşesine taşıdı.

29 Nisan 2018 - 16:15 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 - 16:13

Şanlıurfalı Duayen Gazeteci Mehmet Kamil Güler, 24 Haziran 2018 genel seçimleri ile ilgili bir yazıyı köşesine taşıdı. Güler’in Şanlıurfa’da AK Partide Aday adayı olmak yazısında, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak 27.Dönem Milletvekilliği seçimi için aday adaylığı müracaatları başladı. Şanlıurfa’da 2011 ve 2015 yılından seçimlerde 350 civarında aday adayı müracaat etmişti.

Şanlıurfa’dan 14 milletvekili seçilecek. Bu yıl kesin olmayan rakamlara göre AK Parti’de 29.4.2018 günü 15.30 itibari ile 140 civarında müracaatın olduğu belirtiliyor. Müracaatlar Ankara’da ve Şanlıurfa’da yapılıyor. 2 Mayıs 2018 günü müracaatlar sona erecek. Kesin rakamı 3 Mayıs günü öğrenebileceğiz.

Milletvekili müracaatların fazla olması Şanlıurfa’da neye bağlanıyor. Şanlıurfa’ya farklı illerden çeşitli dönemlerde göç edenlerden nüfus yoğunluğu olanların temsilcileri aday adaylığına başvuruyor. İkinci olarak Şanlıurfa’da 100 civarında aşiretin olduğu belirtiliyor. Daha önceleri kırsal yüzde 80, kent merkezlerinde yüze 20 bulunurken şuan günümüzde tam tersine döndü. Kentlerde yüzde 80 kırsalda 20’lere düştü. Aşiretlerin Siverek, Akçakale, Harran, Ceylanpınar başta olmak üzere 5-6 ilçede bazı aşiretler büyük ölçüde bütün sağlayabiliyor. Bunların dışında bütünlük ve birlik coğrafi olarak dağılmalarından dolayı bulunmuyor. Siyasi görüş ve ekonomik sebeplerle akrabalık bağı dışında bağlarının azalmasına neden oluyor. Bu nedenle aşiretlerin bazıları bu birliği korumak için dernekler kurarak sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamayı amaçlıyor. Genel Seçimlerde aşiretler içinde etkinliğini artırmak veya mensup olduğu aşiretinin lideri ve kanaat önderi olarak ön plana çıkmak için aday adayı olanlar olduğu ifade ediliyor. Milletvekili adayı olmayacağını da bildikleri halde aday adaylık müracaatını yapıyorlar,

Üçüncü olarak ise Bakanlıklarda bulunan üst düzey bürokratlar, Üniversiteler ve kamu kurumlarında çalışanlar yerlerini korumak ve daha üst makamlara gelmek için iktidarın bulunduğu parti’den aday adayı oluyorlar. İstisnalar dışında çoğunluğu biliyor ki aday gösterilmeleri mümkün değil.

Bu kesimlerin genelde Hiçbir tanıtım ve çalışmada yapmıyorlar. Milletvekili olurlarsa ne yapacakları konularında projeleri de bulunmuyor.

Bakanlıkta Genel Müdür, Başkan, Genel Müdür Yardımcısı ve benzeri görevlerde bulunan bürokratların bulunduğu Bakanlıklara memleketlerine faydaları tartışılmaz. Mevcut yerlerinde kalsalar Şanlıurfa’ya milletvekillerinden daha çok hizmet edeceklerdir. Amaç eğer Urfa'ya hizmet ise mevcut yerlerini korumalı ve daire başkanı olmak üzere Urfalı bürokratların çoğalmalarına destek vermeleri gerekirdi. Ancak, milletvekili olarak siyasi deneyime sahip yüzlerce milletvekili yapacak müracaatçı var. Siyasilerin neden Şanlıurfalı bürokratları atamak istememeleri ağırlık olarak seçimlerde bürokratların kendilerinin alanına girerek şanslarını azaltacaklarını düşünmelerindendir. 24 Haziran2018 tarihinde yapılacak genel seçimlerinde üst düzey bürokratların istifası ile aday adayı olmaları sonrasında siyasilerin bürokratlara bundan sonra atanması başta olmak üzere mevcutlara sahip çıkma eğilimi göstermeleri büyük ölçüde azalacaktır.

Şanlıurfa'nın coğrafi ve demografik yapısı nedeni ile dengeleri korumayan partiler istenen oyu alması mümkün değil, Hilvan-Siverek, Suruç, Akçakale-Harran, Viranşehir-Ceylanpınar’ı ve Şanlıurfa Merkezi temsil eden milletvekili aday adayların listeye girmelerini partilerin genel merkezi sağlıyor. Bu gerçekler var iken halen bunları görmezden gelen aday adaylarının bazıları milli piyango gibi ya çıkarsa diye şanslarını mı deniyorlar. Sivil Toplum örgütleri ile ilgili tespitlerime ise başka bir yazımda değineceğim.(Şanlıurfa 63 Haber-Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ismail Angishan
    1 yıl önce
    .Hiç birini..Çok doğru söylüyor .Hiç birinin projesi dahi olmayan çogunluğun ne değeri olur ve millete ne faydası olabilir. Ne yazık ki liyakat mefhumu yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Erdoğan Urfa Arabası İle Yaşadığı Kazayı Anlattı
Erdoğan Urfa Arabası İle Yaşadığı Kazayı Anlattı