Şanlıurfa’da Çatı Aday Formülü Şimdiden Çatladı

Şanlıurfa'da Çatı Aday Formülü Şimdiden Çatladı

Habertük’ün haberine Göre HDP’nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Parti Eski Milletvekili Sabahattin Cevheri olduğu iddia edilirken HDP ile İYİ PARTİ ve MHP'nin aynı çatıda olması zor gözüküyor.

25 Aralık 2018 - 00:57 - Güncelleme: 25 Aralık 2018 - 21:08

Habertük’ün haberine Göre HDP’nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Parti Eski Milletvekili Sabahattin Cevheri olduğu iddia edildi.AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’ninde yakın akrabası olan Sabahattin Cevheri suskunluğunu korurken bağımsız olarak Çatı Aday değil Sadece HDP’nin Adayı olacağı öne sürülüyor.

Şanlıurfa'da Çatı Aday Formülü Şimdiden Çatladı

AK Parti Şanlıurfa’nın Adayı Zeynel Abidin Beyazgül, MHP Şanlıurfa’nın Büyükşehir Adayı Abdullah Çetinkaya olurken Milliyetçi Hareket Partisinden ayrılan Milliyetçi Kökenli İYİ PARTİ, Cumhuriyet Halk Partisi, HDP Adaylarını açıklamamıştı.

Habertürk’ün bugün çıkan haberlerinden sonra HDP’nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayının Sabahattin Cevheri olacağı iddia edildi.İddia gerçekleşirse HDP ile İYİ PARTİ ve MHP'nin aynı çatıda olması zor gözüküyor.

MHP Adayını Geri Çekebilir

MHP Şanlıurfa'dan Büyükşehir Belediyesine Aday Gösterdiği Abdullah Çetinkaya ismini geri çekebilir bilindiği üzere adayı MHP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz ve Abdullah Çetinkaya kendi hesaplarından açıklamış fakat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açıklanmamıştı.İttifaklar kurulması durumunda MHP'nin adayını AK Parti Adayı Zeynel Abidin Beyazgül'ü destek amaçlı çekebilme ihtimalide yüksek görünüyor.

Her Parti Kendi Adayı ile Girerse AK Parti'nin Şanlıurfa Açık ara oy farkı ile kazanacağı Çatı Adayı Formülü düşünülse bile HDP+İYİ PARTİ+CHP'nin 6 ay önceki 2018 Genel seçimlerinde aldıkları oylarını %50 artırmaları gerekiyor.İşte 2018 Genel Seçimleri ve 2014 Genel seçimlerinde Şanlıurfa'da Partilerin almış oldukları oy oranı.

2018 Genel Seçimlerinde Şanlıurfa’da Partiler Ne Kadar Oy Aldı

AK Parti: 458 bin 206 oy

MHP: 80 BİN 738 Oy

İYİ PARTİ: 16 BİN 165 OY

CHP: 33 BİN 763 OY

HDP: 251 BİN 630 OY

2014 Yerel Seçimleri Şanlıurfa’da Partiler Ne Kadar Oy Aldı

AK Parti: 483 bin 221

BDP ( HDP): 239 Bin 154

MHP: 18 BİN 850

CHP: 6800

Çatı Aday olarak düşünülen Sabahattin Cevheri’de HDP ile MHP ve İYİ PARTİ’nin aynı adayı desteklemeyeceği kesin gözü ile bakılırken Şanlıurfa’da oy düşüşü yaşayan fakat kemik oyu bulunan HDP’nin CHP Oyları ile birlikte yine 250 bin civarı oy alacağı tahmin ediliyor.(Şanlıurfa 63 COM - Urfa Son Dakika Haberleri- Urfa Haber Özel Analiz Haberi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 İlde FETÖ’nün izdivaç yapılanmasına Operasyon
5 İlde FETÖ’nün izdivaç yapılanmasına Operasyon
Urfa'da pamuk üreticileri haşerelerden dertli
Urfa'da pamuk üreticileri haşerelerden dertli