Şanlıurfa’da Deprasyon Oranı Yüksek

Şanlıurfa'da Deprasyon Oranı Yüksek

Şanlıurfa 63 Haber psikolog Merve Özlem Hızar ile röportaj yaptı.Hızar deprasyon ile ilgili soruları yanıtladı.

15 Mayıs 2018 - 16:07

Şanlıurfa 63 Haber psikolog Merve Özlem Hızar ile röportaj yaptı.Hızar Şanlıurfalılara, Urfa'da deprasyon durumu, Mevsimsel Depresyon Nedir, Mevsimsel Depresyon Oluşum Nedenleri Nelerdir, Depresyonun Belirtileri Nelerdir, Depresyonun tedavisi olur mu sorularını yanıtladı.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Psikolog Merve Özlem Hızar, 2015 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi psikoloji bölümünü bitirdim. Ardından 2017 yılında klinik psikoloji yüksek lisansıma başladım.

MEVSİMSEL DEPRESYON NEDİR?

Mevsimsel depresyon dediğimiz şey aslında mevsim geçişlerinde özellikle İlkbahar ve Sonbahar dönemlerine doğru gördüğümüz depresyon tablosu yani yorgunluk, uykusuzluk duygularının ortaya çıktığı, kişilerin çok fazla bir şeyler yapmaya motivasyonunun kalmadığı klasik depresyon tablosu bu. Ama kronikleşmiş bir şekilde devam eder gibi her mevsim geçişinde tekrarlayan durumda oluyor.

MEVSİMSEL DEPRESYONUN OLUŞUM NEDENLERİ NELERDİR?

Aslında ben depresyonu mevsimsel depresyon, depresyon diyerek ayırma taraftarı değilim, yaşanan şeyin özünde bir depresyon var ama bunun ortaya çıkış nedenleri genellikle mevsim geçişleri oluyor. Tabi burada biyolojik tarafa da bakmak gerekiyor, selektomi dopamin eksikliğinin ortaya çıktığı dönemler, vücudun mevsime alışmaya çalıştığı dönemler itibariyle bu şekilde tablolar görülebiliyor. Ya da D vitamini eksikliği gibi bir takım vitamin eksiklikleri, beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi gibi tablolardan dolayı da ortaya çıkabiliyor ama genellikle depresyonun sebepleri ile benzer aslında. Baktığımız zaman hayatın ilk döneminde başlayan anne, baba ilişkilerinin depresyonu etkilediğini ve ortaya çıkma sebeplerinin olmadığını görüyoruz. Bazı bakış açıları farklı şeyler de söylüyor ama genel olarak tabloya baktığımız zaman bu şekilde görüyoruz.

BU DURUM KİŞİNİN YAŞANTISINI NASIL ETKİLER?

Depresyon tabi kişilerin yaşantısını oldukça olumsuz yönde etkiliyor, en önemlisi kişinin hayat doyumunu oldukça fazla azaltan bir şey ve hayatının kalitesini de oldukça azaltan bir şey. Genellikle evden çıkmak istememe, iş yaşamına adapte olamama ya da günlük hayata adapte olamamak, ilgilenememek, kişinin depresyon öncesi dönemde ilgilendiği kadar ilgilenememe, dikkat eksikliği, konsantre olamamak gibi çok fazla iş hayatının da, günlük hayatının da kalitesini düşüren tablolarla karşı karşıya kalıyoruz.

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Öncelikle yoğun bir çökkünlük hissi ile karşı karşıya kalıyoruz, kişinin çökkünlüğünün oldukça belirgin olduğu, genellikle halk dilinde söylendiği gibi hiçbir şeyi yapmaya hali olmamak, istememek, yorgunluk mutsuzluk, umutsuzluk gibi belirtiler yumağı halinde oluyor. Tabi isteyenler DSM5’ten internette de bulabilirler, depresyonun tablo şeklinde belirtilerini görmek kolay. Genellikle bu tablolarla geliyorlar zaten hayata karşı doyum alamamak, üzgünlük, ağlama hisleri ile daha çok gördüğümüz danışanlar oluyor.

DEPRESYONUN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Depresyonun tedavisi konusunda da aslında psikoloji dünyası birbirinden ayrı düşüncelere sahipler, tedavi konusunda şunu söylemek gerekiyor, her hasta her danışan biricik aslında, her depresyonda biricik, herkesin depresyonu birbirinden farklı sebeplerden oluşuyor. Doğal olarak da her tedavi şekli birbirinden farklılaşmaya başlıyor bu yüzden benim içinde bulunduğum ekol danışanın biricikliği üzerinden yola çıkmayı tercih ediyor ve ona uygun olan terapi yöntemini de belirlemek daha uygun. Tabi burada depresyonun ağırlığından bahsetmek gerekiyor, çok şiddetli depresyonlar da ilaç tedavisi ile başlamak, psikiyatris ile başlamak çok daha uygundur. Fakat orta şiddetli ve ya daha hafif depresyonlar da direk terapi ile başlamak daha çok tercih edilen şeylerden biridir.

BU DURUM ŞANLIURFA’DA NASIL?

Hem Şanlıurfa toplumu içerisinde ama genel olarak da aslında Türkiye’de depresyon oranı yüksek bir ülke, oran olarak oldukça fazla görüyoruz ama Şanlıurfa’da da sıkça karşılaştığımız bir tablo. Zannediyorum ki toplum olarak birbirimizle salıklı bir şekilde ilişki kurabilmek, bu ilişkiyi devam ettirmek konusunda oldukça zorlanıyoruz, birbirimizi anlamakta oldukça zorlanıyoruz. Diğer tarafıyla Şanlıurfa geneli için konuşursak, toplum baskısı nedeniyle depresyonda olduğunu söylemeye karşı utanç, bunun bir rahatsızlık olduğunu ya da bir problem olarak görülmemesi, kişinin bunu kimseyle paylaşmaması bunun daha fazla artmasına sebep oluyor. Tabi depresyonun artması ile birlikte hem kişilerin hayat kalitesi oldukça düşüyor hem de intihara kadar gidebilen bir süreç başlıyor. Bu yüzden Şanlıurfa toplumunda kapalılık nedeniyle sanırım yardım almaktan dolayı utanmaktan sebepli biraz daha fazlaca karşılaşıyoruz depresyon tablosuyla ama bunun bir sorun olduğunun kabulüyle birlikte problemler aşılabiliyor, depresyon aşılabilen bir sağlık problemidir.

BU KONUDA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Öncelikle en önemli konu şu sanırım, yardıma ihtiyacı olduğunu düşünen bir kişinin muhakkak yardım talebinde bulunması gerekiyor ve bunu kabul etmesi, bu sorunların olağan olduğunu bilmesi gerekiyor. Her birimiz hayatta bazen zorluklar ve güçlükler yaşayabiliyoruz, bu güçlükleri profesyonel birisi ile aşmaya çalışmak en doğru olan, en kabul gören şeydir. Çünkü bazen hayatta bazı kapılar kapalı olabiliyor ya da biz o kapıların anahtarlarını bulamayabiliyoruz, kapalı görme eylemimiz artabiliyor. Bu yüzden bu kapıların anahtarlarını bir profesyonel ile birlikte aramak, buna çözüm arayışında bulunmak çok daha hızlı ve çok daha işlevselliğimizi arttıran bir şey olacaktır. Diğer tarafıyla da paylaşımdan, iletişimden yana olmak her zaman daha pozitif bir şey sergileyecektir. Birbirimizi anlamamız kendimize yönelik hayattan ne istediklerimizi, nelerle ilgilenmek istediğimizi bilmek, buna yönelik düşünmek her zaman işlevselliğimizi daha da arttıracak, daha sağlıklı kılmaya yarayacak bir şeydir. Fakat şunu da bilmek lazım, pozitif düşünebilirsiniz, aslında iletişime çok açık olabilirsiniz ama depresyon bir sağlık problemi, bu herkesin karşılaşabileceği bir tablo ve illa ki siz hayata pozitif bakmadığınız ya da olumsuz düşündüğünüz anlamına gelmeyebilir, sebeplerini anlamak için, çözüm yollarını anlamak için yardım almak da her zaman fayda vardır.

Bize Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkür Ederim. Ben Teşekkür Ederim Bize Bu İmkanı Sağladığınız İçin…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Şanlıurfa'nın İki İlçesi İçme Suyuna Kavuşacak
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma
Yeni Hayvan Pazarında Hummalı Çalışma