Şanlıurfa’da Deprem Oldu

Şanlıurfa'da Deprem Oldu

Sabahın ilk saatlerinde tam olarak 03.36 civarı Şanlıurfa ve ilçelerinde Hissedilen Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde deprem oldu

24 Nisan 2018 - 08:54 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 20:06

Sabahın ilk saatlerinde tam olarak 03.36 civarı Şanlıurfa ve ilçelerinde Hissedilen Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde deprem oldu. İlk Edinilen bilgilere göre Şanlıurfa’da ölü ya da yaralının olmadığı öğrenildi.Adıyaman, Samsat’ta 4.0 büyüklüğünde ikinci bir depremde meydana geldi.

Samsat’ta depremin bilançosu gün yüzüne çıkıyor. Evler yıkıldı 13 kişi yaralan

Merkez Üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremde ilçede merkezi ve köylerde 13 kişi yaralandı.Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi Kırmacık köyü olan 5.1 büyüklüğündeki deprem vatandaşları sokağa döktü. Depremin merkez üssü olan Samsat ilçesi 2 Mart 2017 tarihinde 5.1 büyüklüğünde depremle sarsılmış ve birçok yapı yıkılmıştı. Samsat ilçesinde önceki depremde yıkılmayan sağlam yapılan bu depremde hasar gördü. Gece saat 03.34’de meydana gelen ve vatandaşları uykuda yakalayan deprem nedeniyle büyük panik yaşandı.

İlçe merkezi ve balı köylerinde yapıların bazıları yıkıldı. Depremde 13 kişi yaralandı.Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, Samsat ve köylerinde can kaybının yaşanmadığını, 13 hafif yaralı olduğunu ve can kaybının olmadığını söyledi.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ise, sağlam yapılarında yıkıldığını dile getirerek, eski evlerinde depremde yıkıldığını söyledi.İlçede AFAD, 112, UMKE ve itfaiye ekipleri bulunuyor. AFAD’ın çevre 4 ilden takviye ekibin yola çıktığı öğrenildi.Samsat ilçesinde artçı depremler devam ederken, ekipler alan taramasını sürdürüyor.

147 küçükbaş hayvan telef oldu

Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremde yıkılan bir evin altında kalan yaklaşık 150 küçükbaş hayvandan sadece 3’ü canlı olarak kurtarılabildi.

Merkez üssü Samsat’ın Kırmacık köyü olan ve sabaha karşı saat 03.34’de meydana gelen depremde Samsat ilçe merkezi Yavuzselim Mahallesinde Hacı Berk’e ait iki katlı ev yıkıldı. Ahır olarak kullanılan evin alt katında bulunan 150 küçükbaş hayvan yıkılan evin altında kaldı.AFAD ve İtfaiye ekipleri küçükbaş hayvanları canlı olarak kurtarmak için uzun uğraşlar verdi. Küçükbaş hayvanlara ulaşmak için iş makineleriyle delik açıldı. Ekipler ahıra ulaştı ancak içindeki hayvanların telef olduğunu gördü. Ekipler 3 adet küçükbaş hayvanı canlı olarak kurtarabildi.Ekipler yıkılan evin artçı sarsıntıda tamamen yıkılma ihtimaline karşı evi yıkmaya başladı.

Samat'ta vatandaşlar eşyalarını kurtarma telaşına girdi

Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar hasar gören binaların içerisine girerek, eşyalarını kurtarma telaşına girdi.

Samsat ilçesine bağlı Kırmacık köyü merkez üssü olan ve gece saat 03.34’de meydana gelen deprem sonrasında vatandaşlar eşyalarını kurtarmaya çalıştı. Vatandaşlar kısmen veya büyük kısmı yıkılan binalara girerek hayatlarını hiçe saydı. Vatandaşlar evlerinde bulunan eşyaları çıkartmanın telaşına düştü.5.5 büyüklüğündeki deprem ile birlikte büyük panik yaşayan, artçı sarsıntılara aldırış etmeyen vatandaşlar eşyaları tek tek çıkarttı.

Samsat’ta okullar bir gün tatil

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde okulların bir gün tatil edildiği açıklandı. Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Kırmacık köyü olan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Samsat ve köylerindeki tüm okullar tatil edildi. Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, tüm ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edildiğini açıkladı.(şanlıurfa deprem, şanlıurfa deprem bölgesi, şanlıurfa depremi, şanlıurfa deprem bölgesi mi, şanlıurfa deprem oldu, şanlıurfa deprem haberleri, şanlıurfa'da deprem son dakika 2018 )

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Özyavuz Hafta Sonu Mesaisini Kırsalda Geçirdi
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu
Murat Yalçınkaya Avrupa Şampiyonu Oldu