Şanlıurfa’da Közde Döner Yaygınlaşıyor

Şanlıurfa'da Közde Döner Yaygınlaşıyor

Şanlıurfa 63 COM Haber Sitesi Urfalı Döner ustası Feridun Altundağ ile röportaj yaptı. Altındağ; Daha zahmetli ve masraflı olmasına rağmen döneri köz ateşinde pişiriyoruz

10 Kasım 2017 - 16:11

Şanlıurfa 63 COM Haber Sitesi Urfalı Döner ustası Feridun Altundağ ile röportaj yaptı. Feridun Altundağ, Daha zahmetli ve masraflı olmasına rağmen döneri köz ateşinde pişiriyoruz. Közde döner de meşe odunu olacak, meşe odunu olmazsa köz olmaz o yüzden biz de meşe odunu kullanıyoruz. Ortalama günde 40 kilo odun kullanıyoruz. Bazıları yapay ateş mi diye soruyorlar hayır diyoruz gerçek ateş, 3 – 5 paket yaptırıp ailelerine götürüyorlar bu çok güzel bir şey, nerden aklınıza geldi diye soruyorlar. Mesleğimiz paradan ziyade müşteriler memnun olduğu zaman hoşumuza gidiyor.

 Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Feridun Altundağ 1970 doğumluyum Şanlıurfalıyım 1992’den bu yana Şanlıurfa Balıklıgöl caddesinde kendi lokantamı çalıştırmaktayım.

Neden közde döner?

Bundan 6 ay önce değişik bir şey yapmaya karar verdim herkes döner yapıyor ama bizimki değişik olsun diye közde yapmaya karar verdik. Meşe odunu ile yapıyoruz ve müşterilerden çok güzel tepkiler alıyoruz.

Şanlıurfa’da İlk Közde Döneri Siz Yapıyorsunuz Bunun Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?

Çok güzel bir duygu, ilk olmak güzel bir şeydir araştırıp güzel şeyleri bulmak çok güzeldir herkes mesleği ile ilgili araştırma yapıp güzel şeylerini bulsa çok güzel olur. Bizde araştırdık bulduk ve müşterilerden çok güzel tepkiler alıyoruz, gelen arkadaşlar bir daha geliyor. Tüp ile pişirme yüzde 30 – 35 kanserojen madde taşıyor ama közde pişirme de yüzde 2 – 3’ler de o yüzden sevinçliyiz böyle bir şey yaptığımıza, işimizi severek yapıyoruz.

Közde Olmasının Avantajları Neler?

Tabiki diğer dönerler de zor ama her işin kendine göre bir zorluğu var, güzel bir şey ortaya çıkmasını istiyorsanız zorluklara katlanacaksınız, biz de buna alıştık, çalışıyoruz ve mutluyuz.

Hangi Odunu Kullanıyorsunuz?

Közde döner de meşe odunu olacak, meşe odunu olmazsa köz olmaz o yüzden biz de meşe odunu kullanıyoruz. Ortalama günde 40 kilo odun kullanıyoruz, tüpe oranla fiyat olarak aşağı yukarı aynıdır. Doğalgaz daha avantajlıdır ama lezzet bakımından, sağlık bakımından daha güzel olduğu için biz meşe odunu kullanıyoruz ve tavsiye ediyoruz.

Halkın Tepkisi Nasıl Oluyor?

Çok güzel, buradan geçen insanlar yanan ateşi görünce dönüp tekrar bakıyorlar. Bazıları yapay ateş mi diye soruyorlar hayır diyoruz gerçek ateş, 3 – 5 paket yaptırıp ailelerine götürüyorlar bu çok güzel bir şey, nerden aklınıza geldi diye soruyorlar.

Közde Olması Dönerin Lezzetini Ve Tadını Nasıl Etkiliyor?

Çok farklı ve çok güzel etkiliyor, pikniğe gidince çalı çırpı ile yapılan çayın lezzetini hepimiz biliriz bu da aynı öyledir odunla pişen döner diğerlerine göre çok lezzetli herkese tavsiye ediyorum.

Çayı Nasıl Yapıyorsunuz?

Çayı da közde yapıyoruz, semaver de odunla, kömürle pişiriyoruz kebabımız közde, dönerimiz közde tüp kullanmıyoruz dükkânda her şeyimiz doğaldır.

Şanlıurfa Halkına Neler Söylemek İstersiniz?

Şanlıurfa halkının kendini biraz daha geliştirmesi lazım, herkes mesleği üzerine kendisini yenilesin, güzel şeyler bulsunlar.

Dönerin Közde Olması Fiyatını Etkiliyor Mu?

Aşağı yukarı aynı, farklı değil biz de soslu ekmek var, normal ekmek var 5 lira, porsiyonu 10 – 12 lira biz esnaf lokantası olduğumuz için az kazanıyoruz ama bu işin sürekliliği var. Zaten Şanlıurfa’da sadece biz yapıyoruz bu közde döneri.

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?

Çok güzel bir buluştur közde döner inşallah devamı da gelir, bu işi yapan arkadaşlara da tavsiye ediyorum biraz zordur ama insanlar memnun oluyor ve insanları memnun etmek de güzel bir şeydir. Mesleğimiz paradan ziyade müşteriler memnun olduğu zaman hoşumuza gidiyor.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

Dönerin adı nereden geliyor

İyi bir dönerde asıl olan döner etinin özelliğidir; nasıl, nereden temin ediliyor, hangi özellikleri taşıyor ve nasıl terbiye ediliyor? Ustaların mahareti de burada kendini gösteriyor. Etler sinir ve yağlarından ayrıldıktan sonra dörtte bir oranında kuzu döşü katılarak hazırlanır. İnce yaprak olarak kesilen etler, özel terbiye sosuyla  24 saat marine edilir. İyice yumuşayan etler daha sonra şişe dizilir ve ocağa asılır. 

Yurtdışında yaşayan Türk kökenli insanların çoğunluğu dönercilik yapmaktadır. Bu sayade hem ülkemizin adı duyuluyor hemde oradaki gurbetçi kardeşlerimiz geçimlerini sağıyorlar.

Birçok döner çeşiti bulunmaktadır.

Tavuk döner

Et döner

Hindi döner

Hamsi döner (bunuda gördük)

aslında bir dönerin olabilmesi için ilk  ve en gerekli olan malzeme et. Et olduktan sonra geriye kalan iş onu döner sehpasında kalın şişe güzelce saplamak ve ateşte ağır ağır pişirmek kalıyor..

Döner adı etin döndürülerek pişirilmesinden geliyordur. Bu kısımda da bazı değişiklikler bulunmaktadır.

Ocak gazı ile döner pişirmek

Közde Döner pişirmek sanıyoruz közde pişirilmiş olan döner daha tatlı olacaktır. Sonuçta doğal odun közünde pişiyor ve et pişirme işinde köz ile pişirmek daha bir güzel oluyor.(Şanlıurfa 63 COM-Özel Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Ertekin Ailesinin Acı Günü
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor
Tenis Oyun Dünyası Açılışa Gün Sayıyor