Şanlıurfa’da Kurban Bayramı Heyecanı

Şanlıurfa'da Kurban Bayramı Heyecanı

Türkiye'nin önemli ölçüde canlı hayvan ihtiyacını karşılayan Şanlıurfa'da, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala hayvan pazarlarında hareketlilik artmaya başladı.

30 Ağustos 2017 - 15:52

Türkiye'nin önemli ölçüde canlı hayvan ihtiyacını karşılayan Şanlıurfa'da, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala hayvan pazarlarında hareketlilik artmaya başladı.

Tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da canlı hayvan pazarında küçükbaş kurbanlıklar 800 ila bin 200 liradan alıcı bulurken, büyükbaşlarda ise fiyatlar 7 bin-15 bin lira arasında satışa sunuluyor.

Bayrama sayılı günler kala özellikle kırsal alandan getirilen hayvanların bulunduğu pazarda renkli görüntüler yaşanırken yoğunluk sabahın erken saatlerinde başlıyor. Hayvan pazarında en büyük ilgiyi ise yaklaşık bin tonluk 'Prens' isimli tosun gördü. Besici Bekir Narman yaklaşık iki yıldır hayvanı beslediğini söyledi. Prens'i 12 bin liradan satışa çıkardıklarını belirten Narman, çok sayıda alıcının olduğunu söyledi.

Küçükbaşlarda fiyat arttı

Küçükbaş hayvan besicisi Eyüp İpeksatan, fiyatların geçen yıla oranla arttığını söyleyerek, "Şanlıurfa olarak Türkiye'nin canlı hayvan ihtiyacının karşılanmasında ilk sıralardayız. Geçen yıl 700-800 arasında olan fiyatlar bu yıl bin lirayı buluyor. İlk günler durgun olan piyasa son günlerde hareketlendi. Bayram tatilinin bayram öncesine denk gelmesi daha iyi oldu. Çünkü çalışanlar ancak tatilde gelip kurbanlık alabiliyor. Bugün dünden daha iyi, yarın bugünden daha iyi olacak diye bekliyoruz" dedi.

Bakanın açıklaması piyasayı hareketlendirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın , Kurban Bayramı'nda satılamayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu için satın alacaklarını açıklamasının üzerine piyasanın hareketlendiğini belirten İpteksatan, "Hayvan pazarlarının hareketlenmesinden elbette memnunuz. Umuyoruz ki bu yıl elde kalan kurbanlıklar olmaz, zaten kalanların da Bakanın açıklamasıyla alınacağını biliyoruz ki bu yıl her şey çok iyi" ifadelerini kullandı.

Pazar esnafı, son günlerde pazarda yoğunluk yaşandığını, bu yoğunluğun bayramın 3'üncü gününe kadar sürmesini beklediklerini dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milliler Urfa'da 3-0 Kazandı
Milliler Urfa'da 3-0 Kazandı
Urfa'da Kumar Operasyonu, 13 Gözaltı
Urfa'da Kumar Operasyonu, 13 Gözaltı