Şanlıurfa’da sahte kasaplara dikkat

Şanlıurfa'da sahte kasaplara dikkat

Şanlıurfa 63 Haber muhabirleri Kasap esnaflarından Mehmet Zeki Bilaris ile et fiyatları ve et alınırken nelere dikkat edilmesi konusunda röportaj yaptı.

23 Haziran 2017 - 11:28 - Güncelleme: 23 Haziran 2017 - 12:09

Şanlıurfa 63 Haber muhabirleri Kasap esnaflarından Mehmet Zeki Bilaris ile et fiyatları ve et alınırken nelere dikkat edilmesi konusunda röportaj yaptı.

Sizi tanıya bilirmiyiz ?

Şanlıurfa’da kasaplık mesleğini yaklaşık 27 yıldır yapıyorum.

Kasaplık mesleğine ilgi artıyormu ?

Şimdi her önüne gelen bir kasap dükkanı açtı. Mesleği bilen bilmeyen bu işe bulaştı. Kasaplık yani bu meslek bir nevi bitti, artık bitti. Yani bunun dernekten şahıstan hiçbir alakası yoktur. Önemli olan burada devlet büyüklerinin duyarlı olması lazım. Atalarımızın sözü vardır. Bir meslek altın bileziktir diye böyle bir atasözü vardır bu ata sözü altın bileziği bitirdiler. Altın bilezik diye bir şey kalmadı çünkü bu meslek artık sıradan bir meslek oldu kasaplık .

Et fiyatları neden yükseliyor ?

Günümüzde medyada tv de gazetede etin rayiç  fiyatını devlet büyükleri açıklıyor. Şöyledir et fiyatları böyledir hiçbir tane hayvan pazarını dolaşıp ta fiyatları tam olarak çıkaramıyorlar. Bir kilo kuzu eti olmuş 40-45 lira vatandaş nasıl alsın bir kilo eti asgari ücretlen çalışan bir vatandaş nasıl evine götürsün. Bunun çözümünü nasıl bir çözüm bulunur ancak bu çözümü devlet büyükleri bulur. Başka kim bulacak ki esnaf da zaten tüm esnaf hangi esnafa gidersen git sadece kasaplık değil bütün esnaf çeşitlerinin hepsi perişan hepsi oturmuş zaten kasapların çoğu da hepsi iflasın eşiğinde hangi kasaba gidersen git borçludur hangi kasaba gidersen git iş yok der.

Sahte kasaplarla mücadele ediliyormu?

Şimdi zaten 1990’dan beri sahte kasaplarla beraberiz. Hiçbir çalışma yok ki  1990 yılından beri sahte kasaplardan derneğin veya belediyenin bir çalışması yok ki sahte kasaplara karşı adam mesleği bilmiyor. Bir dolap atıyor. Bir makine atıyor ondan sonra etini getiriyor. İndiriyor kasaplık yapıyor kasapların %30 u %40’ ını araştırsınlar hepsi sonradan açan kasaplardır işi bilmeyen kasaplardır vatandaşa et mi yediriyor dert mi yediriyor belli değil

Et alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Şimdi önce etin taze olması lazım. Ondan sonra özellikle ve özellikle bu sahte kasaplar dediğim şahısların makinelere kullandıkları et dışı gıdalar var: Bunlara çok dikkat etmek lazım. Şimdi bir kilo et 40-45 lira adam ne yapıyor 30’ a veriyor 35 e veriyor neden çünkü kullandığı et değildir. Bunun özellikle vatandaşın duyarlı olması lazımdır. Et gıda ciddi bir şeydir büyüklerimizin bir sözü vardır malın pahalısı iyidir. Bu büyüklerin sözüdür kasapların sözü değildir adam 35’e 30’a 25 e 20’ye et veriyor nasıl veriyor arkadaş 17 bin lira canlı hayvan olmuş nasıl veriyor. Şimdi kardeşime böyle bir şey söyleyeyim eti özellikle eti anlamak lazımdır nasıl anlamak lazım misalen bir çocuk gelir etin en kötü yerini kırıntısını verirler büyük bir adam gelir etin en iyi yerini verirler bu yanlış bir şeydir bu dinimizde iki din taşımadır. İnsanlara nasıl et satarsan herkese aynı şekilde satacaksın ve ete dikkat edecek hususlarda  kasabın yanında duracaksın bütün kasapları ben burada kastetmiyorum. Bütün sahte kasapları kastediyorum. Özellikle eski köylü kasaplarının hiç birinde insanlar şikayet etmez ama sonradan kasap olanlara git hepsinde şikayet bulursun. Özellikle etin tazesi ondan sonra genci, kuzu eti olacak toklu eti olacak, koyun eti olacak ,dana eti olacak. Ondan sonra  et yav kardeşim. Gıda işi ciddi bir iştir hiçbir zaman şakaya gelmez. Biz burada anamız ağlamış 40-45 liraya et veriyoruz adam 30-35’e et veriyor: Şaşırmışız artık bir elektrik faturamızı ödeyemiyoruz. Bir su faturamızı ödeyemiyoruz. Aldığımız malı çıkaramıyoruz neden bu sahte kasapların yaptığı yani üçkâğıtçılık demiyelim biraz ağır olacakta yanlış işlerden dolayı.

Kasaplar yeterince denetleniyor mu ?

Et Alanın da burada duyarlı olması lazım. Belediyenin de burada duyarlı olması lazım Tarım Müdürlüğünün de, tarım tutturmuş bu kasap bu kasap yav git kardeşim bir kontrol et gir dükkanına müşteri gibi zabıta gir dükkanına müşteri gibi gir adam sezmiş adam seni 50 metreden gördü mü her yere gemi yapar özellikle yazık yani vatandaşa yazık 30’ a 32’ye et alıyor diyor ucuz alıyorum halbuki vatandaş kendi kendini kandırıyor çünkü nedir ucuz etin tiridi olmaz bunu herkes biliyor.

 

Et alırken yabancı gıda karıştırma imkanı var mı ?

Vatandaş duyarlı olsun et almak. 1 kilo alacağına yarım kilo alsın. Et alsın her daima büyüklerimiz. Der malın pahalısı yenilir. Şimdi biz burada 40-45 liraya et satıyoruz. Sen gidip 30-35 liraya et alacaksın. Arada 10 lira fark var. Yani büyük bir fiyat 10 liraya domates alırsın patlıcan alırsın biber alırsın ama vatandaş ne yapıyor adam diyor ki orada 32’ye veriyor 35’e veriyor biz burada 45’e veriyoruz neymiş efendim orası ucuz yav arkadaş biz etin sürümü olduğu zaman biz eti zaten düşürüyoruz kasapların çoğu fiyatları aşağı çekiyor kasaplarda insandır ha vicdansız değillerdir onlarda insandır onlarda ademden havvadan gelmiş insanlardır sonuçta bu bir hizmettir ekmek parasını kovalıyor ama sahte kasaplara sözüm yok ona ben bir şey söyleyemem ona tarımdan belediye takip edecek sonradan açan kasaplara fiyat düşürmüş olan kasaplara çünkü bugün gidin bakın 17 bin lira canlı hayvanın kilosu 26 liraya Kafkas sığırın kilosu hesaplayın 35 lira  kemikli kuzunun kilosu kasaplara mal oluyor kaça satsın arkadaş 35 liraya kemikli nasıl 35 liraya kemikli et satıyor bu kemik havada mı  uçuyor özellikle ve özellikle buradan istirhamım devlet büyüklerine çünkü esnafımızın durumu mağdur esnafımız mağdurdur kasapların çoğu mağdurdur kasapların çoğu iflasın eşiğine gelmiş uzaktan bakıyorsun kasabın dükkanı lükstür git esnafın içine bak adam iflasın eşiğinde devlet büyüklerinden ricam bunlara bir el atsınlar devlet büyüğümüz çıkıyor diyor ki etin kilosu bu kadar olacak ehlenveselen getir et bizde millete hizmet edelim yani şimdi benim demek istediğim devlet büyüğümüz diyor ki etin baytı bu kadar olacak tamam getir bütün kasapları dolaş dağıt etleri kasaplar hizmet versin ucuz fiyata et versin kaliteli et versin ama özellikle ve özellikle böyle ne bileyim yani nasıl söyleyeyim yani biraz müstehcen olacak insan doğru olacak ne yaparsa yapsın doğru olacak.

Pahalı et mi iyi ettir ?

            Şanlıurfa halkı 81 il içinde çok harika bir halktır. İnsanları çok güzel insanlardır. İnsanların birbirine kin ve öfkesi yoktur.  Şanlıurfa’da yani çok sevdiğim 80’den beri asli Urfalıdır. Beni her 81 yıl öldürüp bir daha diriltseler derim Urfa. Çünkü nedir insanları çok alçak gönüllü iyi insanlardır.Yani Şanlıurfa halkına buradan kendilerine söylemem çok dikkatli olmaları lazım. Yani kasapta yani gıda işinde. Sadece ette değil gıda işinde çok dikkatli olmaları lazım. Yazık yani insan çoluk çocuğuna yediremediği bir şeyi başkasına yedirse bu insanın iki din taşıması demektir. Başkasına başka pencereden bakıp başkasına başka pencereden bakmak olmaz. Çok dikkat etmesi lazım ucuz ete gitmesinler ucuz eti hiçbir zaman almasınlar çünkü bu ettir et gıdadır. Etin hiçbir zaman ucuzu kaliteli değildir yani kaliteli et istersen git pahalısını al 1 kilo alma yarım kilo al yarım kilo alma 250 gr al et al başka bir şey alma bugün Şanlıurfa halkına diyeceğim budur yazık halkı kandırıp yıllarca yani şimdi gerçi halkı kandırmaları bir şey değil bunlar insanlar bunları yapanlar kendi kendilerini kandırıyor insanları değil bunlar kendi kendilerini kandırıyor çünkü sallahu alleyhiselam bi hadisinde demiş ümmetim birbirini  kandırmaz ümmetim asla ve asla yalan söylemez

            Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

            Ben teşekkür ederim bize bu imkânı ayırdığınız için.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali Soylu
  10 ay önce
  Çok konuşup hiç bir şey anlatmamak... Bütün yaptığı bu... Vatandaşa eti bir kaç vicdanlı esnaf uygun veriyor diye çamur atıyor. Tabi arada kusurlu mal veren de oluyor ama sırf senden ucuz diye hepsine çamur atmaya hakkın yok.
 • S.KAPLAN
  10 ay önce
  İYİ DE RAMAZANDAN ÖNCE 32 TL OLAN ET FİYATLARI RAMAZAN AYI GELİNCE NEDEN 40-45 TL OLDU BUNU SENİN VİCDANIN KABUL EDİYOR MU?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atmaca Ailesinin Acı Günü
Atmaca Ailesinin Acı Günü
Tokatlı ve Kara Ailesinin Acı Günü
Tokatlı ve Kara Ailesinin Acı Günü