Şanlıurfa’da ŞAP Seferberliği

Şanlıurfa'da ŞAP Seferberliği

Şanlıurfa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI,Şap Hastalığı ile Mücadele Seferberliği ve Toplu Aşılama kampanyası devam ediyor.Dedi

22 Mart 2018 - 10:25 - Güncelleme: 22 Mart 2018 - 15:06

Şanlıurfa’da Şap Hastalığı ile Mücadele Seferberliği ve Toplu Aşılama kampanyası devam ediyor. Şanlıurfa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI "Bilindiği gibi Şap; Sığır, Manda, Koyun, Keçi gibi çift toynaklı hayvanlarda görülen ve Halk arasında tabak veya dabak olarak bilinen viral bir hastalıktır. Bu hastalık;  Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olmaktadır ve öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Hastalık % 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler. Bundan dolayı da Bakanlığımızca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır." dedi.

Aşı yapılmadığı takdirde muhtemel bir şap hastalığında;

Süt veriminde % 15, et veriminde % 10 oranında düşüş,Gebe hayvanların yavru atması,Buzağı ve kuzularda % 80'lere varan ölüm vakaları,Canlı hayvan hareketleri ile hayvansal ürün ticaretinin durdurulması,Azımsanmayacak miktarda tedavi giderleri,Tedavi edilmediğinde hayvanlarda ölüm görülür.

Şanlıurfa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat ÇAKMAKLI,Bu nedenle Şanlıurfa genelinde aşılama programına alınan işletmelerdeki tüm hayvanlar İl ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan ekiplerce tek tek aşılanacak ve aşılama VETBİS sisteminde kayıt altına alınacak. Aşının tek başına Şap Hastalığını önleyemeyeceği bunun yanında hayvan hareketlerinin kontrol edilmesi, dışardan alınan bir hayvanın getirilip işletmeye sokulmaması, 10-15 gün başka bir bölmede karantina altında tutularak işletmeye dahil edilmesi uygundur.       

Aşılama kampanyasında istenilen başarının sağlanması, ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve yetiştiricilerimizin önümüzdeki dönemde herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, yetiştiricilerimiz ve muhtarlarımızın aşılama için gelen ekiplerimize yardımcı olarak tüm hayvanların aşılanması hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederim.Dedi (Şanlıurfa 63 Haber- Son Dakika Urfa Haberleri)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Tartıştığı müşterinin otelini bastılar: 4 yaralı
Akçakale'de Amca Yeğenini Öldürdü
Akçakale'de Amca Yeğenini Öldürdü