Şanlıurfa’da trambüs dönemi başlıyor-Videolu Haber

Şanlıurfa'da trambüs dönemi başlıyor-Videolu Haber

Toplu taşımada her gün yenilikler yaparak Şanlıurfa'da ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, Yeni Nesil Toplu Taşıma sistemi Trambüs ile toplu taşımada kaliteyi yükseltiyor.

04 Temmuz 2017 - 11:45 - Güncelleme: 05 Temmuz 2017 - 23:41

Toplu taşımada her gün yenilikler yaparak Şanlıurfa'da ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, Yeni Nesil Toplu Taşıma sistemi Trambüs ile toplu taşımada kaliteyi yükseltiyor.

Trambüs tanıtım programında konuşan Başkan Çiftçi: "Bu sistemin en rahat, doğru, ekonomik, fizibil, rahat, çevreci, tarihi dokuya zarar vermeyen ve aynı zamanda 270 kişiyi bir araçla taşıyan bir sistem olduğundan dolayı tercih ettik"

GAPTEM konferans salonunda Trambüs tanıtım programına Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin yanı sıra Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen tanıtım programında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Mehmet Can Hallaç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Genel Müdürlüğü ve Bozankaya Firma sorumluların brifingleriyle başladı.

Yapılan tanıtımların ardından konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: " Ulaşım Daire Başkanlığımız, Ulaşım Profesörü Rafet Bozdoğan, Kayseri Ulaşım Müdürlüğü ve üniversitemiz ile ulaşım master planını çalıştık. Şanlıurfa eski ve yeni yerleşim olarak ikiye ayırdık. Eski bölgelere yani Balıklıgöl'e sürekli otobüs takviyesi trafiği aksatmaya başladı. Yeni yerleşim alanı olan Haliliye'ye bölgesinde bulunan Harran Üniversitesi Osman Bey Kampüsü, Karaköprü yeni yerleşim alanı ile merkez ve Eyyübiye Devlet Hastanesi ile merkezi bir birine bağlamak için en uygun sistemde karar kıldık. Her türlü taşımaya göre yüzde 70 tasarruf sağlıyor. Aküleme sistemiyle gidiyor, hiç bir yerde herhangi bir gürültü kirliliği olmuyor. Tramvay sistemine göre yapılmış, tek farkı yerlere ray döşenmeden sistemi uyguluyorsunuz. Tüm ekip olarak Şanlıurfa için her yönüyle en iyisini yapmaya çalıştık. Çünkü biz biliyoruz 1 milyon 940 bin nüfusun  hakkını kullanıyoruz. En temel noktamız budur. En doğru kararı vermek zorundaydık. Bu sistemin en rahat, doğru, ekonomik, fizibil, rahat, çevreci, tarihi dokuya zarar vermeyen ve aynı zamanda 270 kişiyi bir araçla taşıyan bir sistem olduğundan dolayı tercih ettik" diyerek Kayseri, Bursa, Muğla ve İstanbul Belediyelerin bu sistemi çalıştığını sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye bu sistemi getirdiğinden dolayı teşekkür eden Milletvekili Mehmet Ali Cevheri: "Bu projenin uygulanması vizyonel bir bakış açısının eseridir. Şuan Malatya'da ve dünyanın bir çok ülkesinde uygulanıyor" diyerek kamu menfaatini bireyselin önünde tutan bir siyasi anlayış ve bunu sorgulayan sivil toplum kuruluşlarına sahip oldukları için daha da büyük yatırımların olacağını belirtti.

Başkan Çiftçi'ye teşekkür eden Milletvekili Halil Özcan ise: "Trambüs sistemi Şanlıurfa için en uygun sistem olduğunu sunumdan da gördük. Eski Urfa'nın başka sisteme uygun olmadığını biliyoruz. Bir çok sistem içerisinde en uygun sistemle kente hizmet verilecek" dedi.

Şeffaf Belediyecilik örneği ile yapılan tanıtım programından dolayı memnuniyetini dile getiren AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise yeni sistemin kentte hayırlı olmasını diledi.

4 Etap olan projenin ilk etabı 7736 metre uzunluğundaki toplu taşıma merkezinden müzeler bölgesi arası olacaktır. 2. Etabı toplu taşıma merkezinden Karaköprü'ye, 3. Etabı toplu taşıma merkezinden Eyyübiye Devlet Hastanesine ve 4. Etabı ise toplu taşıma merkezinden Harran Üniversitesi Osman Bey Kampüsü arasında Yeni Nesil Toplu Taşıma sistemi Trambüs ile ulaşım ağı sağlanacaktır.

25 metre uzunluğundaki trambüs araçları, Hat ve Depo binası 52 kamera ile izlenecek, havai hat  güvenliği için hat kısa devreleri ve hat, trafo besleme gerilimleri scada ile sensörler yardımcılığı ile anlık olarak izleme merkezinden kontrol edilecektir. Sisteme Anında bilgisayar vasıtası ile müdahale mümkün olacaktır. Güzergahtaki araçların doluluk, hattaki konumu ve duraklardaki vatandaş sayısı anlık takip edilerek operatiflik kapasitesi arttırılacaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • KANAT Mustafa
    10 ay önce
    Öncelikle bu tranvay veya metro değil trambüs. Bildiğin körüklü otobüsün elektrikle çalışanı. Malatyada var. Çok külfetli ve masraflı bir iş. Yollar önceden ona göre hazırlanıp elektrikli direk ve teller dikilecek. Yanı 1 sene boyunca yol çalışmaları ve toz toprak, çamur içinde kalacaksınız. Belediyeniz kötü ise bu 3 senede sürebilir. Trambüs Sağdan, arabalar soldan, trambüs olmadığında sağdanda gidebilirsiniz. Eskiden avrupada kullanılan şimdi Türkiye satıyorlar, kendileri daha ileri teknolojiyle devam ediyorlar. Geri bir teknoloji.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 Yılı Şanlıurfa Milletvekili Adayları Tam Liste
2018 Yılı Şanlıurfa Milletvekili Adayları Tam Liste
Vatan Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
Vatan Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu