Şanlıurfa’da yeni bir karpuz çeşidi tescillendi

Şanlıurfa'da yeni bir karpuz çeşidi tescillendi

Şanlıurfa’da bulunan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Halfeti Swift ismi ile yenir bir karpuz çeşidi tescillendi.

03 Kasım 2017 - 11:10 - Güncelleme: 03 Kasım 2017 - 16:46

Şanlıurfa’da bulunan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Halfeti Swift ismi ile yenir bir karpuz çeşidi tescillendi. Geçmiş Yıllarda GAP BKİB Tarafından Koruklu Araştırma İstasyonunda gerçekleşen denemeler sonucu Tescillenen Urfa Yerli, Halep Karası gibi çeşitlerden sonra Halfeti Swift çeşidi tescillendi. Karpuz, Tek Yıllık Bir Bitki Olup, Sıcak ve Ilımlı mevsimde yetişen Karpuz’un Rutubetli yerlerde hastalıklara yakalanma riski daha fazla olabiliyor. Şanlıurfa için alternatif ürün olan Karpuz bitkisi için kabak aşılı karpuzların çoğaldığı zamanlarda orijinal bir çeşidin tescillenmesi sevinç oluşturdu.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner’de konu ile ilgili yaptığı kısa açıklamada, Enstitümüz tarafından geliştirilen yeni karpuz çeşidi Halfeti Swift adıyla bugün itibarıyla tescil edildi bölge tarımına hayırlı olsun. İfadelerinde bulundu.

2017/11/1970690.jpg
2017/11/8750753.jpg
2017/11/5565158.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Darp Olayı Protestosunda Doktordan Şok Tepki
Darp Olayı Protestosunda Doktordan Şok Tepki
Donmak üzereyken bulundu ilk cümlesi yürek burktu
Donmak üzereyken bulundu ilk cümlesi yürek burktu